Kubek (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kubek
Ilustracja
Jezioro Kubek
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Jeziorno, Jeleniec

Region

Pojezierze Poznańskie

Morfometria
Powierzchnia

63,7-73,05 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


2 m
3,5 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Sieraków
Mapa konturowa gminy Sieraków, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kubek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kubek”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kubek”
Położenie na mapie powiatu międzychodzkiego
Mapa konturowa powiatu międzychodzkiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kubek”
Ziemia52°41′39″N 16°04′37″E/52,694167 16,076944
Z powodu różnorodności flory obszar jeziora został objęty ochroną
Tablica obszaru Natura 2000

Kubekjezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim, w gminie Sieraków, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, w obrębie wsi Bucharzewo. Nad jeziorem leżą dwie integralne części sołectwa:

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Jedno z najczystszych i najpłytszych (3,5 m maksymalnie[1]) jezior Pojezierza Międzychodzko Sierakowskiego.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Ostoja „Jezioro Kubek” (Natura 2000 PLH300006) to obszar leżący na pograniczu wysokiej i środkowej terasy Obornickiej Doliny Warty oraz pól wydmowych Międzyrzecza Warty i Noteci, na północ od Sierakowa. W skład ostoi wchodzą:

W płytkich, bardzo czystych wodach częste są płaty Cardamino – Beruletum i Beruletum submersae, a na stromych skarpach potoków zbiorowisko mszaków o charakterze źródliskowym Pellio – Conocephaletum. W miejscach, gdzie woda sączy się wolniej i dochodzi do zabagnień, pojawiają się płaty Chrysosplenio – Cardaminetum i Caricetum remotae. Zbiorowiska te otoczone są olszynami, także o charakterze źródliskowym. Stwierdzono tu zarówno płaty olsu porzeczkowego, jak i łęgu olszowego. Kompleks lasów olszowych otoczony jest przez bory sosnowe Puszczy Noteckiej.

Kubek chroni znakomicie zachowany kompleks zbiorowisk naturalnych związanych m.in. ze szczególnym układem warunków siedliskowych powstających na styku dwóch fizjotopów:

Najważniejsze walory ostoi to:

  • duża różnorodność siedliskowa,
  • bogactwo zbiorowisk higrofilnych.

Dotąd stwierdzono występowanie 8 rodzajów siedlisk, w tym priorytetowych łęgów olszowych, bardzo dobrze wykształcony, rozległy kompleks olsów i towarzyszącej im roślinności związanej z krystalicznymi wodami źródlanymi. Nad Kubkiem stwierdzono pełne zróżnicowanie zbiorowisk źródliskowych występujących w Wielkopolsce.

We florze omawianego obszaru, stwierdzono kilka roślin naczyniowych chronionych prawem lub regionalnie zagrożonych. W okolicy Kubka znaleziono 30 gatunków mchów, w tym stosunkowo tu rzadkie Sphagnum squarrosum i Sphagnum fimbriatum oraz gatunki źródliskowe, np. Cratoneuron filicinum.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

We wsi Jeziorno zbiegają się 2 szlaki turystyczne:

Poza tym znajduje się tam pole biwakowe, kąpielisko oraz łowisko ryb.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2.3.4. Wody powierzchniowe. s. 6. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. Cytat: „(...) są jednak często płytkie – o średniej głębokości nie przekraczającej 2,0 m (jeziora: Mnisze, Kubek, Barlin) i maksymalnej poniżej 10 m (jezioro Barlin – 3,2 m, jezioro Kubek – 3,5 m, jezioro Mnisze – 4,9 m, Jezioro Lichwińskie – 5,1 m, jezioro Chalinek – 6,0 m, jezioro Putnik – 7,2 m, Jezioro Wielkie – 8,6 m)”
  2. 3.8. Tereny i obiekty chronione. s. 21, 24, 122. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-28)].