Ornontowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ornontowice
Herb Flaga
Herb Ornontowic Flaga Ornontowic
Pałac Hegenscheidtów
Pałac Hegenscheidtów
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat mikołowski
Gmina Ornontowice
Liczba ludności (2013) 5 969
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 43-178
Tablice rejestracyjne SMI
SIMC 0218437
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Ornontowice
Ornontowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ornontowice
Ornontowice
Ziemia50°11′04″N 18°45′53″E/50,184444 18,764722
Strona internetowa miejscowości

Ornontowice (niem. Ornontowitz) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim, w gminie Ornontowice.

Miejscowość wzmiankowana na początku XIV wieku (prawdopodobnie 1305) jako Renoltowitz, 30 lat później istniała tu parafia. W 1634 założono warzelnię soli wielickiej, a w 1680 szkołę. Pierwsza kopalnia węgla kamiennego w Ornontowicach powstała w 1798 pod nazwą Leopold. W lutym 1811 roku wybuchł tu bunt chłopski przeciwko utrzymywaniu pańszczyzny w wyniku którego splądrowano dwór[1]. Wiek XIX, to dalsze uprzemysłowienie miejscowości. Powstaje wielki piec (1860) oraz filia gliwickiej Fabryki Drutów, Łańcuchów i Gwoździ Hegenscheidta (1884, w przysiółku Kolonia Graniczna). W 1888 doprowadzono linię kolejową na potrzeby miejscowego przemysłu.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Ornontowice znalazły się w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim. Po II wojnie światowej miejscowość znalazła się w nowym powiecie tyskim, a od 1960 w rybnickim. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Od 1991 roku Ornontowice stanowią samodzielną gminę, a 1 stycznia 1999 r. weszły w skład nowo powstałego powiatu mikołowskiego.

W Ornontowicach działa Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk.

Pałac w Ornontowicach[edytuj | edytuj kod]

Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w miejscowości znajduje się jeden obiekt zabytkowy[2] – park i Pałac Hegenscheidtów. Obiekt pochodzi z końca XIX w. i został zbudowany dla rodu Hegenscheidtów – ówczesnych właścicieli Ornontowic. Eklektyczny pałac z cechami stylu neorenesansu północnego, swój obecny kształt zawdzięcza ostatnim właścicielom dóbr: Ottonowi i jego synowi Klausowi Hegenscheidt, którzy dokonali jego gruntownej przebudowy i rozbudowy z końcem XIX w. Dwupiętrowy pałac z wieżą usytuowany jest w zabytkowym parku. Jest to budynek murowany, otynkowany na wysokim cokole z dachem wielospadowym krytym dachówką ceramiczną. Charakterystycznym elementem elewacji południowej jest taras z podcieniami arkadowymi, inne ciekawe elementy architektoniczne to trójkątne szczyty, uskokowe gzymsy, liczne pilastry międzyokienne oraz półokrągły portal. Wewnątrz zachowane są oryginalne piece i boazerie, jak i okrągła sala balowa. Nieużytkowany, stanowiący własność prywatną.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Czerwionka-Leszczyny, Gierałtowice, Mikołów, Orzesze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Zalega, Zmowa Tworkowska, „Le Monde Diplomatique” 1/119/2016.
  2. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 31 grudnia 2017; 8 miesięcy temu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]