Ornontowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ornontowice
Herb Flaga
Herb Ornontowic Flaga Ornontowic
Pałac Hegenscheidtów
Pałac Hegenscheidtów
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat mikołowski
Gmina Ornontowice
Liczba ludności (2013) 5969
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 43-178
Tablice rejestracyjne SMI
SIMC 0218437
Położenie na mapie gminy Ornontowice
Mapa lokalizacyjna gminy Ornontowice
Ornontowice
Ornontowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ornontowice
Ornontowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Ornontowice
Ornontowice
Położenie na mapie powiatu mikołowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mikołowskiego
Ornontowice
Ornontowice
Ziemia50°11′04″N 18°45′53″E/50,184444 18,764722
Strona internetowa miejscowości

Ornontowice (niem. Ornontowitz) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim, w gminie Ornontowice.

Miejscowość wzmiankowana na początku XIV wieku (prawdopodobnie 1305) jako Renoltowitz, 30 lat później istniała tu parafia. W 1634 założono warzelnię soli wielickiej, a w 1680 szkołę. Pierwsza kopalnia węgla kamiennego w Ornontowicach powstała w 1798 pod nazwą Leopold. W lutym 1811 roku wybuchł tu bunt chłopski przeciwko utrzymywaniu pańszczyzny w wyniku którego splądrowano dwór[1]. Wiek XIX, to dalsze uprzemysłowienie miejscowości. Powstaje wielki piec (1860) oraz filia gliwickiej Fabryki Drutów, Łańcuchów i Gwoździ Hegenscheidta (1884, w przysiółku Kolonia Graniczna). W 1888 doprowadzono linię kolejową na potrzeby miejscowego przemysłu.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Ornontowice znalazły się w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim. Po II wojnie światowej miejscowość znalazła się w nowym powiecie tyskim, a od 1960 w rybnickim. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Od 1991 roku Ornontowice stanowią samodzielną gminę, a 1 stycznia 1999 r. weszły w skład nowo powstałego powiatu mikołowskiego.

W Ornontowicach działa Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk.

Pałac w Ornontowicach[edytuj | edytuj kod]

Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w miejscowości znajduje się jeden obiekt zabytkowy[2] – park i Pałac Hegenscheidtów. Obiekt pochodzi z końca XIX w. i został zbudowany dla rodu Hegenscheidtów – ówczesnych właścicieli Ornontowic. Eklektyczny pałac z cechami stylu neorenesansu północnego, swój obecny kształt zawdzięcza ostatnim właścicielom dóbr: Ottonowi i jego synowi Klausowi Hegenscheidt, którzy dokonali jego gruntownej przebudowy i rozbudowy z końcem XIX w. Dwupiętrowy pałac z wieżą usytuowany jest w zabytkowym parku. Jest to budynek murowany, otynkowany na wysokim cokole z dachem wielospadowym krytym dachówką ceramiczną. Charakterystycznym elementem elewacji południowej jest taras z podcieniami arkadowymi, inne ciekawe elementy architektoniczne to trójkątne szczyty, uskokowe gzymsy, liczne pilastry międzyokienne oraz półokrągły portal. Wewnątrz zachowane są oryginalne piece i boazerie, jak i okrągła sala balowa. Nieużytkowany, stanowiący własność prywatną.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Czerwionka-Leszczyny, Gierałtowice, Mikołów, Orzesze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Zalega, Zmowa Tworkowska, „Le Monde Diplomatique” 1/119/2016.
  2. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 2018-09-30.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]