Orszak Trzech Króli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Orszak Trzech Króli – uliczna parada organizowana w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas Orszaku, Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

Na świecie[edytuj | edytuj kod]

W kulturze hiszpańskiej Orszaki te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie w tych krajach to Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty wieczorem 5 stycznia.

Madrycki Orszak jest transmitowany co roku przez telewizję TVE[1]. W 2013 madrycki Orszak będzie po raz pierwszy kończył się przy żłóbku i będzie miał charakter bardziej katolicki[2].

Najstarszym z kolei na świecie jest Orszak w Alcoy.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Orszak Trzech Króli w Poznaniu, Pl. Wolności, 6 stycznia 2011.
Banner Orszaku Trzech Króli w Warszawie

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik[3]. Od 2004 roku organizowano w nie jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie. Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w roku 2008 jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję. Kolejnym etapem organizacji było zaproszenie grupy rodziców ze szkoły do wspólnej burzy mózgów. w czasie dyskusji padł pomysł Dariusza Karłowicza, jednego z zaproszonych ojców, aby scenariusz ulicznych jasełek oprzeć na historii Trzech Króli. Autorem nazwy Orszak Trzech Króli oraz pierwszego scenariusza był Piotr Giertych, wraz z pomocą wielu rodziców i innych osób zaangażowanych. Osobą odpowiedzialną za stronę organizacyjną Orszaku w Warszawie był Maciej Marchewicz, który do dziś jest prezesem Fundacji Orszak Trzech Króli. W pierwszych Orszakach uczestniczyli jedynie uczniowie szkoły Żagle, do kolejnych przyłączyły się inne szkoły. Na czele Orszaku warszawskiego jako główny pasterz co roku idzie kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą gwieździe w drodze do Betlejem. Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie, oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę – publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włącza się wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych. Logo i symbole Orszaku zaprojektował Jarosław Kłaput znany m.in. z przygotowania projektu muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Stroje w postaci kolorowych peleryn zaprojektowali inni rodzice dzieci uczących się w Żaglach. Pierwszym reżyserem przedsięwzięcia był Jerzy Stokłosa[4].

Orszaki w różnych miastach[edytuj | edytuj kod]

W 2009 i 2010 Orszaki odbyły się w Warszawie i Toruniu w niedzielę, najbliższą dniu 6 stycznia.

Orszak Trzech Króli w Krakowie, Rynek Główny, 6 stycznia 2012.

W 2011 z powodu uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie Orszakami znacznie wzrosło. Orszaki odbyły się w 6 miastach. W kolejnym roku w 24 miejscowościach, w 2013 w 92 miejscowościach w Polsce, i w 2014 w 177. Na ulicach w Orszakach wzięło udział ponad 700 tys. osób. Aktualną listę miejscowości można obejrzeć na stronie www.orszak.org.

Polski pomysł został podchwycony przez inne kraje, które również robią orszaki według wspólnego scenariusza. W 2013 roku Orszaki odbyły się na Ukrainie i w Republice Środkowej Afryki, a w 2014 r. na Ukrainie, we Włoszech, w Watykanie, w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie Orszaki można zobaczyć w Polsce co roku na ulicach większych i mniejszych miejscowości.

W 2010, 2011 i 2012 uczestników Orszaków w Polsce pozdrowił Benedykt XVI[5]. Wpis do śpiewników w 2012, 2013 i 2014 napisał prezydent Bronisław Komorowski[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. YouTube – Cabalgata de Reyes Magos en Madrid – 2009
  2. http://www.abc.es/local-madrid/20121230/abci-nuevo-recorrido-cabalgata-201212300032.html
  3. Orszak 2010.
  4. Maciej Marchewicz, Piotr Giertych, Piotr Wysocki, Maria Brzeska-Deli. Orszak Trzech Króli, w: „Być solą ziemi – Kościół domem i szkołą komunii”, Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ROK 2012/2013, Wyd. Święty Wojciech.
  5. http://poznanski.orszak.org/pisza-o-nas/papiez-pozdrowil-uczestnikow-orszakow-2012.html
  6. http://orszak.org/blog/prezydent-bronislaw-komorowski-do-organizatorow-i-uczestnikow-orszaku/

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]