Orszak Trzech Króli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Orszak Trzech Króli – uliczna parada organizowana w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas orszaku, Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki. Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest największych ulicznych jasełek na świecie[1].

Na świecie[edytuj]

W kulturze hiszpańskiej orszaki te organizuje się 5 stycznia, w przeddzień święta Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie w tych krajach to Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty wieczorem 5 stycznia.

Madrycki orszak jest transmitowany co roku przez telewizję TVE[2]. W roku 2013 madrycki orszak po raz pierwszy kończył się przy żłóbku i miał charakter bardziej katolicki[3].

Najstarszym na świecie jest orszak w Alcoy.

W Polsce[edytuj]

Historia[edytuj]

Orszak Trzech Króli w Poznaniu, Pl. Wolności, 6 stycznia 2011.
Banner Orszaku Trzech Króli w Warszawie

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik[4]. Od 2004 roku organizowano w nie jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie. Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w roku 2008 jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję. Kolejnym etapem organizacji było zaproszenie grupy rodziców ze szkoły do wspólnej burzy mózgów. W czasie dyskusji padł pomysł Dariusza Karłowicza, jednego z zaproszonych ojców, aby scenariusz ulicznych jasełek oprzeć na historii Trzech Króli. Autorem nazwy Orszak Trzech Króli oraz pierwszego scenariusza był Piotr Giertych, wraz z pomocą wielu rodziców i innych osób zaangażowanych. Osobą odpowiedzialną za stronę organizacyjną orszaku w Warszawie był Maciej Marchewicz, który do dziś jest prezesem Fundacji Orszak Trzech Króli. W pierwszych orszakach uczestniczyli jedynie uczniowie szkoły Żagle, do kolejnych przyłączyły się inne szkoły. Na czele orszaku warszawskiego jako główny pasterz co roku idzie kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą gwieździe w drodze do Betlejem. Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie, oraz marszałkowie województw i starostowie. W inicjatywę – publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włącza się wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych. Logo i symbole orszaku zaprojektował Jarosław Kłaput znany m.in. z przygotowania projektu muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Stroje w postaci kolorowych peleryn zaprojektowali inni rodzice dzieci uczących się w Żaglach. Pierwszym reżyserem przedsięwzięcia był Jerzy Stokłosa[5].

Orszaki w różnych miastach[edytuj]

W 2009 i 2010 orszaki odbyły się w Warszawie i Toruniu w niedzielę, najbliższą dniu 6 stycznia.

Orszak Trzech Króli w Krakowie, Rynek Główny, 6 stycznia 2012.

W 2011 z powodu uczynienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło. Orszaki odbyły się w 6 miastach. W kolejnym roku w 24 miejscowościach, w 2013 w 92 miejscowościach w Polsce, i w 2014 w 177. Na ulicach w orszakach wzięło udział ponad 700 tys. osób[6].

Polski pomysł został podchwycony przez inne kraje, które również robią orszaki według wspólnego scenariusza. W 2013 roku orszaki odbyły się na Ukrainie i w Republice Środkowoafrykańskiej, a w 2014 roku we Włoszech, w Watykanie, w Niemczech, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

Orszaki można zobaczyć w Polsce co roku na ulicach większych i mniejszych miejscowości.

W 2010, 2011 i 2012 uczestników orszaków w Polsce pozdrowił Benedykt XVI[7]. Wpis do śpiewników w 2012, 2013 i 2014 napisał prezydent Bronisław Komorowski[8]. W roku 2016 w orszaku w Warszawie wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda[9].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Orszaki Trzech Króli na ulicach 515 polskich miast - niedziela.pl
  2. YouTube – Cabalgata de Reyes Magos en Madrid – 2009
  3. abc.es
  4. Orszak 2010.
  5. Maciej Marchewicz, Piotr Giertych, Piotr Wysocki, Maria Brzeska-Deli. Orszak Trzech Króli, w: „Być solą ziemi – Kościół domem i szkołą komunii”, Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ROK 2012/2013, Wyd. Święty Wojciech.
  6. Aktualną listę miejscowości można obejrzeć na stronie www.orszak.org
  7. poznanski.orszak.org
  8. orszak.org
  9. Ulicami Warszawy przeszedł Orszak Trzech Króli. Po raz pierwszy dołączył do niego prezydent, wiadomosci.wp.pl, 2016 [dostęp 2016-01-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]