Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II
w Wadowicach
Ilustracja
wejście główne
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wadowice

Adres

34-100 Wadowice
ul. Kościelna 7 34-100 Wadowice ul. Spadzista 8 (Biuro Muzeum)

Data założenia

18 maja 1984 9 kwietnia 2014 (otwarcie nowej ekspozycji)

Powierzchnia ekspozycji

1200 m²

Dyrektor

ks. Łukasz Piórkowski

Położenie na mapie Wadowic
Mapa konturowa Wadowic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Położenie na mapie powiatu wadowickiego
Mapa konturowa powiatu wadowickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Położenie na mapie gminy Wadowice
Mapa konturowa gminy Wadowice, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła IIw Wadowicach”
Ziemia49°52′59,77″N 19°29′37,61″E/49,883269 19,493781
Strona internetowa

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicachmuzeum w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.

Muzeum zwiedzane jest przez około 250 tys. turystów rocznie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia kamienicy[edytuj | edytuj kod]

W XIX wieku kamienicę, będąca obecnie siedzibą muzeum, posiadał wiceburmistrz Wadowic, farmaceuta Seweryn Kurowski, uczestnik powstania styczniowego. W 1905 nabył ją cukiernik Józef Lisko, który w 1911 odsprzedał ją kupcowi Chaimowi Bałamuthowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu. Właściciel posiadał na parterze od strony rynku sklep z artykułami technicznymi i elektrycznymi, od strony podwórza wynajmował pomieszczenia zakładowi introligatorskiemu Adolfa Zadory, natomiast piętro przeznaczył na lokale czynszowe.

Jan Paweł II[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie z synem Edmundem wynajęli mieszkanie w gmachu obecnego muzeum w 1919 i mieszkali tam do 1938. 18 maja 1920 w sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W tym domu zmarła też 13 kwietnia 1929 Emilia Wojtyła, matka papieża.

Karol Wojtyła (junior) mieszkał tam przez cały okres nauki, aż do uzyskania matury w tutejszym Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity.

Utworzenie muzeum[edytuj | edytuj kod]

30 lat Muzeum

 • 18 maja 1984 – otwarcie Muzeum w 64. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Obsługę muzeum stanowiły Siostry Nazaretanki. Aranżację wystawy wykonano według projektu prof. Marka Rostworowskiego;
 • 1984-2010 – muzeum funkcjonuje jako jednostka Archidiecezji Krakowskiej i ma charakter wystawy stałej. W jego skład wchodziło dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni i salonu oraz kuchni. W miarę pozyskiwania eksponatów w skład muzeum włączono także przyległe do mieszkania Wojtyłów pomieszczenia pierwszego piętra;
 • marzec 2006 – budynek zostaje zakupiony przez Fundację Ryszarda Krauze od spadkobierców przedwojennych właścicieli budynku, a następnie – przekazany w darze Archidiecezji Krakowskiej;
 • 2007-2008 – przygotowanie koncepcji nowej ekspozycji i wstępnego projektu przebudowy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Projekt zakłada czterokrotne powiększenie ekspozycji do ok. 1200 m kw. na czterech kondygnacjach domu: piwnica, parter, pierwsze piętro i poddasze;
 • 6 kwietnia 2009 – przeniesienie nabytych przez Fundację Ryszarda Krauze praw autorskich do koncepcji i wstępnego projektu wystawy na Archidiecezję Krakowską;
 • 16 października 2009 – podpisanie listu intencyjnego, w którym cztery podmioty: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Archidiecezja Krakowska i Gmina Wadowice wyraziły wolę utworzenia nowej instytucji kultury Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
 • 12 kwietnia 2010 – podpisanie umowy o utworzeniu Muzeum przez powyższe podmioty;
 • 7 kwietnia 2011 – powołanie Rady Muzeum pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Ryłko;
 • 18 maja 2011 – podpisanie umowy o dofinansowanie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 10 366 208,89 zł w ramach środków Unii Europejskiej;
 • 6 września 2010 do 27 marca 2013 – prace remontowo-budowlane w budynku.
 • 28 lipca 2011 – podpisanie umowy na projekt i wykonanie nowej ekspozycji stałej;
 • 10 kwietnia 2013 – podpisanie umowy na dostawę i montaż multimediów;
 • 9 kwietnia 2014 – uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej w przebudowanym budynku.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Fragment repliki Drzwi Świętych – w tle fragment ekspozycji kościół zbudowany na skale miłości
Salon Wojtyłów w Muzeum
Fragment ekspozycji w Muzeum
Ekspozycja dot. pielgrzymek Papieża do Polski

W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni. Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do ponad 1200 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.

Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik.

Wiele zdjęć z pontyfikatu papieża jest autorstwa Adama Bujaka.

Sportowo – turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów (m.in. sztuki Brat naszego Boga).

Mała Ojczyzna – fragment ekspozycji

Rozbudowa muzeum[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku przygotowano projekt przebudowy Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Projekt zakładał czterokrotne powiększenie ekspozycji do ponad1000 m kw. na czterech kondygnacjach: piwnica, parter, pierwsze piętro i poddasze.

Mieszkanie Wojtyłów i sklep Balamutha, mieszczące się w kamienicy, jak również sam budynek, odzyskały wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, rozkład sal w muzeum został uporządkowany tematycznie i chronologicznie, zainstalowano nowoczesne urządzenia multimedialne.

Rozbudowa Muzeum była wspólnie finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kurię Metropolitarną w Krakowie i Gminę Wadowice[1]. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało zaprojektowane przez Pracownię Kłaput Project – twórców koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, cieszącego się dużym uznaniem.

Prace remontowe prowadzone były w okresie 2010-2014. Uroczyste otwarcie nowego Muzeum miało miejsce 9 kwietnia 2014.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bartłomiej Kuraś, Małgorzata Skowrońska: Dom papieża w ręce rządu, marszałka i kurii. gazeta.pl, 2009-09-02. [dostęp 2010-02-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]