Osiedle Europejskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Osiedle Europejskie
Ilustracja
Widok ogólny osiedla od północy
Państwo

 Polska

Miasto

Kraków

Dzielnica

VIII Dębniki

Data budowy

od 2002

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Europejskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Europejskie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Osiedle Europejskie”
Ziemia50°00′59,2″N 19°53′29,6″E/50,016444 19,891556

Osiedle Europejskie – osiedle mieszkaniowe w Dzielnicy VIII Dębniki miasta Krakowa, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Inwestorem osiedla jest międzynarodowa grupa developerska AFI Europe NV. Budowa osiedla rozpoczęła się w 2002 na dawnych terenach użytkowanych rolniczo. Od tego czasu powstało 11 etapów inwestycji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle położone jest w dzielnicy Dębniki, w południowej części Ruczaju, przy ul. M. Bobrzyńskiego oraz bocznych ulicach: Czerwone Maki, Lubostroń i dr J. Piltza.

Otoczenie osiedla[edytuj | edytuj kod]

Po drugiej stronie ul. M. Bobrzyńskiego znajduje się pętla tramwajowa Czerwone Maki, otwarta w 2012. Obok niej rozciąga się podstrefa Kraków-Pychowice specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny[1], a w której zlokalizowane są biurowce firm: Motorola, Nokia i Ericpol. Dalej na północ znajduje się Kampus UJ.

W pobliżu osiedla, na wschód od niego, planowane jest powstanie parku Park Ruczaj-Lubostroń[2]. Na tym terenie mieści się Krakowski Klub Jazdy Konnej. Na północ od osiedla, za terenami strefy, rozciągają się łąki wchodzące w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Z osiedla widoczne są tereny zielone po drugiej stronie Wisły: Lasek Wolski i Kopiec Kościuszki.

Na południe od osiedla znajduje się cmentarz komunalny Kobierzyn-Maki Czerwone, powiązany z położonym nieco dalej na południe szpitalem psychiatrycznym w Kobierzynie.

Etapy inwestycji[edytuj | edytuj kod]

Starsza część osiedla z lat 2000.
Nowsza część osiedla z lat 2010.

Budowa osiedla została podzielona przez inwestora na etapy. Każdy z nich nosi nazwę jednego ze znanych miast europejskich (głównie stolic). Pierwszy etap – Londyn – powstał w 2002 roku. Kolejne to Paryż, Rzym, Barcelona, Wiedeń, Praga, Ateny, Amsterdam, Lizbona, Bruksela, Kopenhaga i Reykjavik. Najnowszym etapem inwestycji są Helsinki ukończone w 2021 roku.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Europejskie ma charakter osiedla zamkniętego. Charakteryzuje się spójną architekturą pięciokondygnacyjnych budynków w stylu neomodernistycznym o dużej gęstości zabudowy. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna B2 Studio.

Osiedle, podobnie jak pozostała część Ruczaju, krytykowane jest za niską jakość planowania przestrzennego[3]. Wskazuje się na problemy z miejscami parkingowymi, chodnikami oraz niedobór terenów zielonych [4].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla ulokowana jest pętla autobusowo-tramwajowa komunikacji miejskiej "Czerwone Maki P+R", z której odjeżdżają tramwaje na jednej z tras Krakowskiego Szybkiego Tramwaju w kierunku centrum Krakowa, jak i autobusy miejskie i pozamiejskie. W pobliżu pętli znajduje się parking samochodowy w systemie Parkuj i Jedź.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Specjalna Strefa Ekonomiczna. [dostęp 2015-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-27)]. (pol.).
  2. Sporządzany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Park Ruczaj – Lubostroń. [dostęp 2015-09-26]. (pol.).
  3. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-26].
  4. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]