Zakrzówek (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ul. Mieszczańska 17, dom ostatniego wójta Zakrzówka Piotra Czubryta
Kapliczka z Zakrzówka, przeniesiona w okolice Mostu Grunwaldzkiego

Zakrzówek – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Dawna wieś włączona do Krakowa w 1909 r. jako X dzielnica katastralna. Pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238 r. W drugiej połowie XIX wieku zostały zbudowane umocnienia i koszary, które stanowiły część twierdzy Kraków.

Geneza nazwy[edytuj | edytuj kod]

Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię. W rzeczywistości skałki te zaczęto łączyć z postacią Twardowskiego dopiero pod koniec XIX w., jako że w istocie Twardowski działał na terenie innych skałek – Krzemionek Podgórskich w Podgórzu i tam też była jego pracownia. Nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego terminu, oznaczającego niegdyś miejsce za krzami (krzakami).

Zalew Zakrzówek[edytuj | edytuj kod]

Zalew Zakrzówek
Ilustracja
Zalew od strony zachodniej
Położenie
Państwo  Polska
Lokalizacja Kraków - Zakrzówek
Morfometria
Głębokość
• maksymalna

32 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora Zbiornik antropogeniczny (poeksploatacyjny)
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Zalew Zakrzówek
Zalew Zakrzówek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zalew Zakrzówek
Zalew Zakrzówek
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Zalew Zakrzówek
Zalew Zakrzówek
Ziemia50°02′11″N 19°54′38″E/50,036389 19,910556

Na Zakrzówku znajduje się zalew Zakrzówek, który powstał w 1990 r. po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian, jednak kąpiel w zalewie jest obecnie[kiedy?] zabroniona z powodu ryzyka utonięć[1].

W czasie II wojny światowej, gdy teren był wykorzystywany jako kamieniołom, od września 1940 r. do października 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła.

Na terenie zalewu kręcono film Jurka Bogajewicza pt. Boże skrawki oraz teledysk do utworu "DVD" autorstwa duetu Mlodyskiny i Schafter.

Nurkowanie[edytuj | edytuj kod]

Akwen udostępniony jest do nurkowania; w nieodpłatne użyczenie otrzymało go Centrum Nurkowe Kraken które od 1999 roku prowadzi na nim bazę nurkową. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7–31 metrów i obejmują m.in. samochód Polski Fiat 125p, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię po kąpielisku. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m. Widzialność pod wodą potrafi sięgać 15 metrów, jednak przy dnie pod koniec lata tworzy się warstwa mało przejrzystego osadu. Zakrzówek dzięki pionowym wapiennym ścianom i dobrej przejrzystości stanowi jedno z atrakcyjniejszych nurkowisk w Polsce.

Baza nurkowa ma działać do 14 lipca 2019 roku, kiedy Zakrzówek zostanie przejęty przez właściciela - miasto Kraków, które rozpocznie na tym terenie budowę ogólnodostępnego parku.

Spór o Zakrzówek[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Zakrzówka już od 2002 roku toczą się spory dotyczące zabudowy okolicznych działek. Pomimo protestów na krakowskim rynku, w 2014 r. radni miasta Kraków przegłosowali plan zabudowy tego terenu stosunkiem głosów 25 do 4[2]. Mieszkańcy protestowali nie tylko w obronie zielonych terenów Krakowa, ale także z powodu występowania na tym terenie gatunku chronionego – węża gniewosza plamistego[2].

Skałki Twardowskiego[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Skałki Twardowskiego.

W sąsiedztwie zalewu, już na Dębnikach, znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego. Do 1990 roku były one eksploatowane jako wapienny kamieniołom.

 

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zalew Zakrzówek - zakazane rajskie miejsce - WP Turystyka, turystyka.wp.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  2. a b Piotr Rąpalski: Kraków: los Zakrzówka przesądzony. Plan został uchwalony. Naszemiasto, 2014-07-09.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]