Zakrzówek (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ul. Mieszczańska 17, dom ostatniego wójta Zakrzówka Piotra Czubryta
Kapliczka z Zakrzówka, przeniesiona w okolice Mostu Grunwaldzkiego

Zakrzówek – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Dawna wieś włączona do Krakowa w 1909 r. jako X dzielnica katastralna. Pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238 r. W drugiej połowie XIX wieku zostały zbudowane umocnienia i koszary, które stanowiły część twierdzy Kraków.

Geneza nazwy[edytuj | edytuj kod]

Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię. W rzeczywistości skałki te zaczęto łączyć z postacią Twardowskiego dopiero pod koniec XIX w., jako że w istocie Twardowski działał na terenie innych skałek – Krzemionek Podgórskich w Podgórzu i tam też była jego pracownia. Nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego terminu, oznaczającego niegdyś miejsce za krzami (krzakami).

Skałki Twardowskiego i Zalew Zakrzówek[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Skałki Twardowskiego.
 Osobny artykuł: Zalew Zakrzówek.
 Osobny artykuł: Zakrzówek (kamieniołom).

Na Zakrzówku znajduje się sztuczny zbiornik wodny – Zalew Zakrzówek, który powstał w miejscu dawnego kamieniołomu. W sąsiedztwie zalewu, już na Dębnikach, znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego. Do 1990 roku były one eksploatowane jako wapienny kamieniołom.

Spór o Zakrzówek[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Zakrzówka już od 2002 roku toczą się spory dotyczące zabudowy okolicznych działek. Pomimo protestów na krakowskim rynku, w 2014 r. radni miasta Kraków przegłosowali plan zabudowy tego terenu stosunkiem głosów 25 do 4[1]. Mieszkańcy protestowali nie tylko w obronie zielonych terenów Krakowa, ale także z powodu występowania na tym terenie gatunku chronionego – węża gniewosza plamistego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Piotr Rąpalski: Kraków: los Zakrzówka przesądzony. Plan został uchwalony. Naszemiasto, 2014-07-09.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]