Oskar Minkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oskar Minkowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1858
Aleksota koło Kowna
Data i miejsce śmierci 18 czerwca 1931
Fürstenburg an der Havel
Grób Hermanna i Oskara Minkowskich w Berlinie

Oskar Minkowski (ur. 13 stycznia 1858 w Aleksocie, zm. 18 czerwca 1931 w Fürstenburg an der Havel) – niemiecki lekarz, mający korzenie żydowskie i polskie.

Życiorys[edytuj]

Kształcił się na Uniwersytecie w Królewcu (1876-1881), w 1881 został doktorem medycyny na podstawie rozprawy Ueber die Aenderungen der elektrischen Erregbarkeiten des Gehirns nach Verschluss der Kopfarterien. Następnie podążył za swoim nauczycielem i mentorem Bernhardem Naunynem do Strasburga. Później został profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego młodszym bratem był matematyk Hermann Minkowski, starszy brat Max zajmował się handlem zbożem. Jego synem był astrofizyk Rudolph Minkowski.

Dorobek naukowy[edytuj]

Minkowski z Josephem von Meringiem prowadzili badania nad cukrzycą na Uniwersytecie w Strasburgu. W 1889 dowiedli, że usunięcie trzustki wywołuje cukrzycę u psów. Wykazali przez to, że to trzustka zawiera regulator poziomu glukozy we krwi. Ich badania spowodowały zogniskowanie wysiłków innych naukowców w tym kierunku, co zaowocowało odkryciem insuliny i zastosowaniu jej w leczeniu chorych na cukrzycę.

Nagroda Minkowskiego[edytuj]

Dla uczczenia pamięci o Oskarze Minkowskim European Association for the Study of Diabetes (EASD) ustanowiła doroczną nagrodę dla młodych naukowców zajmujących się badaniami w dziedzinie diabetologii.

Bibliografia[edytuj]

  • Pagel JL: Biographisches Lexikon hervorragender Ärzte des neunzehnten Jahrhunderts. Berlin-Wien: 1901, s. 1144. [1]
  • Andrzej Skrobacki, Polacy na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Królewcu, Wydawnictwo "Pojezierze", Olsztyn 1969, s. 91

Linki zewnętrzne[edytuj]