Hermann Minkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hermann Minkowski
Ilustracja
Hermann Minkowski
Data i miejsce urodzenia

22 czerwca 1864
Aleksota (poźniejsze Kowno)

Data i miejsce śmierci

12 stycznia 1909
Getynga

Zawód, zajęcie

matematyk, fizyk

podpis

Hermann Minkowski (ur. 22 czerwca 1864 w Aleksocie, zm. 12 stycznia 1909 w Getyndze) – niemiecki matematyk i fizyk pochodzenia żydowskiego, profesor uniwersytetów w Bonn (od 1893), Królewcu (od 1894), Zurychu (od 1896) i Getyndze (od 1902)[1]. Wprowadził idee geometryczne do fizyki matematycznej, teorii względności i teorii liczb.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Minkowski urodził się w Królestwie Polskim, w Aleksocie (od 1931 dzielnica Kowna). Studiował na uniwersytetach w Berlinie i Królewcu, gdzie w 1885 uzyskał doktorat. Dwa lata wcześniej, jeszcze jako student, otrzymał nagrodę Francuskiej Akademii Nauk za pracę z teorii form kwadratowych. Wykładał następnie na uczelniach w Bonn, Getyndze, Królewcu i Zurychu, gdzie był nauczycielem Alberta Einsteina.

Badania w dziedzinie arytmetycznych form kwadratowych zmiennych nasunęły mu myśl badania własności pewnych zbiorów (mianowicie zbiorów wypukłych) w przestrzeniach -wymiarowych. W roku 1896 zebrał swe wyniki w postaci geometrycznej teorii liczb.

W roku 1902 został członkiem Wydziału Matematyki na Uniwersytecie w Getyndze i został jednym z bliskich współpracowników Davida Hilberta.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Grób Hermanna i Oskara Minkowskich w Berlinie

Jedną z zasług Minkowskiego jest wykład szczególnej teorii względności w oparciu o tak zwaną przestrzeń Minkowskiego. Około roku 1907 Minkowski doszedł do wniosku, że idee Einsteina oparte na wcześniejszych pracach Lorentza i Poincarégo dadzą się łatwiej przedstawić, jeśli czas i przestrzeń potraktować jako wymiary pewnej przestrzeni czterowymiarowej, a nie osobne i niezwiązane ze sobą wielkości. Można przyjąć, że to właśnie Minkowskiemu zawdzięczamy interpretację czasu jako czwartego wymiaru i istnienie terminu czasoprzestrzeni.

Ważnym wkładem Minkowskiego do fizyki matematycznej jest postulat niezmienności praw fizyki względem grupy przekształceń Lorentza, który wykorzystał przy wyprowadzeniu równań pola elektromagnetycznego.

Na cześć Minkowskiego jedną z planetoid nazwano „Minkowski”.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Starszym bratem Hermanna był lekarz Oskar Minkowski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Minkowski Hermann, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]