Otar Ioseliani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Otar Ioseliani
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko ოთარ იოსელიანი
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1934
Tbilisi
Zawód reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor
Lata aktywności od 1958

Otar Ioseliani, gruz. ოთარ იოსელიანი (ur. 2 lutego 1934 w Tbilisi) – gruziński reżyser, scenarzysta, montażysta i aktor filmowy zamieszkały we Francji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego debiutancki film Kwiecień został zatrzymany w 1962 przez sowiecką cenzurę. Zniechęcony reżyser porzucił na kilka lat kinematograię i rozpoczął pracę w charakterze rybaka oraz robotnika w zakładach metalurgicznych[1]. Pierwszy oficjalnie pokazywany film długometrażowy Cierpkie wino w 1966 otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes. W 1970 rozgłos zdobył film Był sobie drozd. Zrealizowany w 1976 film Sielanka przez sześć lat leżał na półkach, wstrzymywany przez cenzurę. Dopiero w 1982 udało się go pokazać na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymał wyróżnienie. To doświadczenie skłoniło reżysera do emigracji z ZSRR, pozostania na Zachodzie i osiedlenia się w Paryżu.

W 1984 Ioseliani zrealizował we Francji film Ulubieńcy Księżyca, nagrodzony na festiwalu w Wenecji. Kolejne jego filmy: I nastała jasność (1989) oraz Zbóje: Rozdział VII (1996), także były wyróżniane w Wenecji. W poniedziałek rano (2002) przyniósł mu nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na festiwalu w Berlinie[2]. W 2008 na ekrany wszedł film Ogrody jesieni - umiejscowiona w Paryżu historia wysokiego urzędnika francuskiego rządu, który traci stanowisko i jest zmuszony na nowo odnaleźć się w życiu[1].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Galina Dołmatowska, Irina Szyłowa, Sylwetki radzieckiego ekranu, przeł. z ros. Marek Dzierwajłło, Wydawnictwo Progress, Moskwa 1980, s. 148-155.