Otar Ioseliani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Otar Iosseliani)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Otar Ioseliani, gruz. ოთარ იოსელიანი (ur. 2 lutego 1934 w Tbilisi) - gruziński reżyser filmowy zamieszkały we Francji. Kłopoty z komunistyczną cenzurą skłoniły go do emigracji z ZSRR w 1982 roku.

Debiutancki film Ioselianiego Kwiecień został zatrzymany w 1962 roku przez sowiecką cenzurę. Zniechęcony reżyser porzucił na kilka lat kinematograię i rozpoczął pracę w charakterze rybaka oraz robotnika w zakładach metalurgicznych[1]. Pierwszy oficjalnie pokazywany film długometrażowy Ioselianiego pt. Cierpkie wino (1966) został nagrodzony nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Zrealizowany w 1976 roku film Sielanka przez 6 lat leżał na półkach, wstrzymywany przez cenzurę. Dopiero w 1982 roku udało się go pokazać na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymał wyróżnienie. To doświadczenie skłoniło reżysera do pozostania na Zachodzie i osiedlenia się w Paryżu.

W 1984 roku we Francji zrealizował film Ulubieńcy Księżyca, który otrzymał nagrodę na festiwalu w Wenecji. Kolejne jego filmy także były wyróżniane w Wenecji (I nastała jasność (1989), Zbóje: Rozdział VII (1996). W poniedziałek rano (2002) przyniósł mu nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na festiwalu w Berlinie[2]. 26 września 2008 roku na polskie ekrany wszedł film Ogrody jesieni - umiejscowiona w Paryżu historia wysokiego urzędnika francuskiego rządu, który traci swoje stanowisko i wpływy i jest zmuszony na nowo odnaleźć się w życiu[1].


Przypisy