Oybin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oybin
gmina
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Saksonia

Powiat

Görlitz

Wspólnota

Wspólnota administracyjna Olbersdorf

Powierzchnia

18,25 km²

Wysokość

389 m n.p.m.

Populacja (31.08.2019)
• liczba ludności


1 365[1]

• gęstość

84 os./km²

Numer kierunkowy

035844

Kod pocztowy

02797

Tablice rejestracyjne

GR

Adres urzędu:
Freiligrathstraße 8
02797 Oybin
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
50°51′N 14°45′E/50,850000 14,750000
Strona internetowa
Portal Niemcy

Oybin – (czes. Ojivín lub Ojvín) – miejscowość i gmina uzdrowiskowa w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, w Górnych Łużycach przy granicy z Czechami, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Olbersdorf.

Dzielnice:

  • Hain
  • Lückendorf
  • Oybin

Historia[edytuj | edytuj kod]

Góra Oybin na widokówce z ok. 1900
Ruiny klasztoru w Oybinie

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1290. Przez długie lata należał do żytawskiego rodu szlacheckiego Ronowców (cz. Ronovci). Obecny herb gminy pochodzi bezpośrednio od herbu tegoż rodu. W 1319 Henryk z Czeskiej Lipy (cz. Jindřich z Lipé) sprzedał swoje włości królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu w zamian za dobra na Morawach. Jeszcze w 1319 czeski król przekazał osadę piastowskiemu księciu Henrykowi I jaworskiemu[2], tym samym weszła w skład księstwa jaworskiego, jednego z polskich księstw dzielnicowych na Dolnym Śląsku, po czym w 1346 wraz z nieodległą Żytawą wróciła do Czech[3]. W XIV wieku istniejący tutaj zamek ulegał licznym przebudowom, głównie za sprawą Karola IV Luksemburskiego, syna Jana. W owym czasie zamek ten był ulubioną rezydencją Karola IV, który swoją obecnością chciał podkreślić czeskie panowanie na ziemi żytawskiej. Także z rozkazu Karola IV został wzniesiony klasztor na górze Oybin(inne języki).

Gród miał ważne znaczenie na szlaku handlowym z Czech do Łużyc.

Po pokonaniu protestanckich armii przez Habsburgów w bitwie na Białej Górze w 1620, wielu protestanckich Czechów znalazło schronienie w okolicy Gór Łużyckich oraz Górnych Łużyc.

Oybin jest miejscowością uzdrowiskową (oficjalnie zatwierdzoną w 1930). Największą atrakcją miejscowości jest góra Oybin zbudowana z piaskowca, której kopuła góruje nad miastem. Znajduje się tam barokowy kościół, a także ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru, które w epoce romantyzmu były często przedstawiane na obrazach m.in. przez Kaspara Dawida Friedricha.

Wąskotorowa linia kolejowa zbudowana w 1890 prowadzi z Oybinu oraz z sąsiedniej miejscowości Jonsdorf do Żytawy. Linia ta jest wciąż obsługiwana przez wąskotorową kolejkę parową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bevölkerung des Freistaates Sachsen jeweils am Monatsende ausgewählter Berichtsmonate nach Gemeinden
  2. Hermann Knothe, Geschichte des Oberlausitzer Adels und seiner Güter, Lipsk, Breitkopf & Härtel, 1879, s. 652
  3. Ibid., s. 643

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]