Przejdź do zawartości

Pałac Bridewell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Bridewell
Ilustracja
Rycina z wydanej na początku XIX w. książki, przedstawiająca część więzienia w Bridewell, gdzie trzymano przed odesłaniem do rodzinnych miejscowości żebraczki zatrzymane na ulicach Londynu
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Data powstania

Budynek: 1515
więzienie: 1553

Data likwidacji

1863 r.

Położenie na mapie City of London
Mapa konturowa City of London, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac Bridewell”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałac Bridewell”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałac Bridewell”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Bridewell”
51°30′42″N 0°06′21″W/51,511794 -0,105758

Pałac Bridewell (ang. Bridewell Palace) – budynek istniejący w Londynie od XVI do XIX wieku, początkowo stanowiący siedzibę króla Henryka VIII, a potem zamieniony na więzienie.

Henryk VIII wydał na budowę pałacu kwotę 39 tysięcy ówczesnych funtów. Wprowadził się do nowego gmachu w 1515, mieszkał tam 8 lat. W 1530 budynek stracił status rezydencji królewskiej, a rok później został wydzierżawiony poselstwu Francji, któremu służył przez osiem kolejnych lat. W 1553 Edward VI przekazał budynek władzom miejskim Londynu, które utworzyły tam szpital, warsztaty oraz więzienie. Po jakimś czasie słowo "Bridewell" stało się w angielszczyźnie tak mocno utożsamiane z więzieniem, że wiele kolejnych instytucji tego rodzaju w Wielkiej Brytanii, a później także Irlandii i Kanadzie, umieszczało je w swojej nazwie.

Budynek w znacznej mierze spłonął podczas wielkiego pożaru z 1666, ale został odbudowany – mieściły się tam więzienie i szkoła. Obie instytucje działały do lat 50. XIX wieku. Pałac został rozebrany w latach 18631864. Od 1931 w jego miejscu stoi gmach stanowiący brytyjską siedzibę koncernu Unilever.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]