Pałac Falkland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Falkland
Obiekt zabytkowy nr rej. 8798
Ilustracja
Pałac Falkland obecnie
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Miejscowość Falkland
Typ budynku pałac
Położenie na mapie Fife
Mapa lokalizacyjna Fife
Pałac Falkland
Pałac Falkland
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Pałac Falkland
Pałac Falkland
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Pałac Falkland
Pałac Falkland
Ziemia56°15′14″N 3°12′23″W/56,253889 -3,206389

Pałac Falkland - była rezydencja królów Szkocji położona w hrabstwie Fife.

Początkowo budowla miała postać średniowiecznego zamku, który szkocka rodzina królewska kupiła w XIV wieku od klanu MacDuff. W 1402 był sceną krwawych rozgrywek wewnątrz dynastii. Brat króla Roberta III, Robert Stewart, 1. książę Albany, uwięził w nim następcę tronu, Dawida Stewarta, księcia Rothesay. Książę Dawid nie doczekał swojego oswobodzenia, umierając wcześniej z głodu i wyczerpania.

W latach 1501-1541 królowie Jakub IV i Jakub V prowadzili przebudowę zamku, czyniąc z niego renesansowy pałac. Dla tego ostatniego był miejscem śmierci. Pałac stał się cenionym przez kolejnych władców miejscem wypoczynku. Nie zmieniło się to nawet po zawarciu unii personalnej z Anglią - chętnie przyjeżdżali tam Jakub I, Karol I i Karol II. W czasie wojny domowej został on bowiem doszczętnie spalony przez wojska Olivera Cromwella. Przez kolejne 200 lat pozostawał w ruinie.[potrzebny przypis]

W 1887 dzieło odbudowy zapoczątkował szkocki arystokrata i przemysłowiec John Crichton-Stuart, III markiz Bute. Prace były kontynuowane także przez jego potomków. W 1952 5. markiz Bute podjął decyzję o przekazaniu pałacu w zarząd National Trust of Scotland, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną najcenniejszych szkockich zabytków. Od tego czasu w pałacu działa muzeum, jego wnętrza są też dostępne m.in. na potrzeby przyjęć weselnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]