Pałac Beaulieu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Beaulieu
Symbol zabytku nr rej. 1338404
Ilustracja
Pałac w okresie największej świetności, ok. 1580 roku
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Boreham

Typ budynku

dawny pałac królewski, szkoła

Ukończenie budowy

XVI wiek

Położenie na mapie hrabstwa Essex
Mapa konturowa hrabstwa Essex, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Beaulieu”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałac Beaulieu”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac Beaulieu”
Ziemia51°45′51,84″N 0°30′42,84″E/51,764400 0,511900

Pałac Beaulieu (znany także jako New Hall) – szesnastowieczna rezydencja królów Anglii, położona na północ od miasta Chelmsford.

Pierwsze zapiski dotyczące posiadłości pochodzą z roku 1062 - wiadomo, że została wówczas przekazana kanonikom z opactwa Waltham. W Średniowieczu wiele razy zmieniała właścicieli, niejednokrotnie wracając do Korony, aby zaraz potem stać się przedmiotem kolejnego nadania. W 1491 została nadana książętom Ormond. W 1517 dziedzic tego tytułu i zarazem posiadłości, na której istniał wówczas drewniany gmach zwany New Hall, Thomas Boleyn, sprzedał dobra królowi Henrykowi VIII. Ten postanowił rozebrać drewnianą konstrukcję i zbudować nowy obiekt, tym razem ceglany. Tak powstały obiekt, nazwany Pałacem Beaulieu, stał się jego letnią rezydencją.

Pałac pozostawał własnością królewską dość krótko, bo zaledwie do 1573, kiedy Elżbieta I sprzedała go księciu Sussex. W 1622 dobra znów zmieniły właściciela, którym tym razem został książę Buckingham. W połowie XVII wieku pałac kupił książę Albermarle, który często organizował tu uczty dla osób z otoczenia króla Karola II. Przez kolejne 150 lat posiadłość przechodziła z rąk do rąk, a znaczna część budynku uległa dewastacji i zniszczeniu. Ostatecznie w 1798 przejęły ją katolickie zakonnice ze zgromadzenia bożogrobców, które założyły w najmniej zniszczonym, północnym skrzydle pałacu szkołę z internatem pod nazwą New Hall School. Istnieje ona do dziś.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]