Przejdź do zawartości

Bagshot Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bagshot Park
Symbol zabytku nr rej. 1030005
Ilustracja
Rysunek przedstawiający Bagshot Park, zaczerpnięty z wydanego w 1880 albumu
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Bagshot

Typ budynku

rezydencja królewska

Ukończenie budowy

1879

Położenie na mapie Berkshire
Mapa konturowa Berkshire, po prawej znajduje się punkt z opisem „Bagshot Park”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Bagshot Park”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bagshot Park”
Ziemia51°22′14″N 0°41′46″W/51,370556 -0,696111

Bagshot Park – rezydencja królewska położona w hrabstwie Surrey, 11 mil na południe od Windsoru, w pobliżu wioski Bagshot. Obecnie stanowi siedzibę najmłodszego z synów Elżbiety II, księcia Edwarda, oraz jego rodziny.

Pierwszy budynek wzniesiono na terenie posiadłości w latach 1631–1633 na polecenie Karola I. Później przebudowywano go w latach 1766–1772 oraz w 1798. Przez wiele lat na przełomie XVIII i XIX wieku posiadłość była siedzibą księcia Clarence, późniejszego króla Wilhelma IV. Następnie mieszkała tu księżniczka Maria, córka Jerzego III, początkowo z mężem, księciem Gloucester, a po jego śmierci sama. W latach 1877–1878 przeprowadzono rozbiórkę pierwotnego gmachu, a na jego miejsce zbudowany nowy obiekt, oddany do użytku w 1879. „Nowy” Bagshot Park był główną siedzibą księcia Artura, syna królowej Wiktorii, od 1880 aż do jego śmierci w 1942. Później budynek został przekazany armii, a konkretnie służbie kapelanów wojskowych, którzy mieli tu swoją bazę. Z tego okresu pochodzi anegdota, iż przy parkowym stawie umieszczono rzekomo tabliczkę Nie chodzić po wodzie.

W latach 90. XX wieku rezydencja została przekazana księciu Edwardowi, który poddał ją gruntownej renowacji i uczynił z niej nie tylko swój dom, ale również siedzibę swojej firmy zajmującej się produkcją programów telewizyjnych. Musiał jednak zrezygnować z jej prowadzenia pod naporem oskarżeń, że wykorzystuje w biznesie swoje królewskie powiązania, dzięki czemu m.in. filmowcy realizujący produkowane przez niego filmy dokumentalne mają dostęp do normalnie zamkniętych archiwów królewskich. Od tego czasu Bagshot Park ma charakter czysto mieszkalny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]