Gatcombe Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gatcombe Park
Obiekt zabytkowy nr rej. 1091099
Ilustracja
Posiadłość należąca do rezydencji
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Minchinhampton
Avening (najbliższe miejscowości)
Typ budynku rezydencja królewska
Rozpoczęcie budowy 1771
Ukończenie budowy 1774
Położenie na mapie Gloucestershire
Mapa lokalizacyjna Gloucestershire
Gatcombe Park
Gatcombe Park
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Gatcombe Park
Gatcombe Park
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Gatcombe Park
Gatcombe Park
Ziemia51°41′36″N 2°10′25″W/51,693333 -2,173611

Gatcombe Park - wiejska rezydencja i posiadłość królewska położona w hrabstwie Gloucestershire, pięć mil na południe od miasta Stroud. Obecnie stanowi główne miejsce zamieszkania księżniczki Anny i jej męża, wiceadmirała Timothy'ego Laurence'a.

Położona na terenie posiadłości willa została zbudowana w latach 1771-1774 dla zamożnego miejscowego krawca, Edwarda Shepparda. Następnie dobra te kupił jeden z ojców nowoczesnej ekonomii, David Ricardo, który przeprowadził przebudowę. Posiadłość dość długo pozostawała własnością jego spadkobierców, aż w końcu została sprzedana kolekcjonorewi sztuki Samuelowi Courtauldowi. Ten z kolei zapisał ją w testamencie swojemu zięciowi, późniejszemu ministrowi spraw wewnętrznych Rabowi Butlerowi. W 1976 odkupiła ją Elżbieta II i przeznaczyła na dom dla swojej jedynej córki, księżniczki Anny, oraz jej pierwszego męża, kapitana Marka Philipsa. W 1978 powiększono ją o sąsiednią posiadłość, Aston Farm. Gdy w 1992 małżeństwo księżniczki rozpadło się po 19 latach związku, kapitan Philips dostał na odchodne Aston Farm, gdzie do dziś mieszka ze swoją drugą żoną.

Sama księżniczka jeszcze w grudniu tego samego roku ponownie wyszła za mąż, jednak początkowo wolała mieszkać ze swym drugim mężem w wynajmowanym mieszkaniu w Londynie, a następnie w Pałacu Buckingham. Później jednak wróciła wraz z małżonkiem do Gatcombe Park, gdzie do dziś spędza dużą część czasu. W czasie pobytów w stolicy korzysta natomiast ze swojego apartamentu w Pałacu św. Jakuba.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]