Pałac Eltham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panoramiczne zdjęcie pałacu widzianego od frontu
Pałac Eltham
Obiekt zabytkowy nr rej. 1001410
ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Położenie na mapie gminy Greenwich
Mapa lokalizacyjna gminy Greenwich
Pałac Eltham
Pałac Eltham
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Pałac Eltham
Pałac Eltham
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Pałac Eltham
Pałac Eltham
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Pałac Eltham
Pałac Eltham
Ziemia51°26′50″N 0°02′53″E/51,447222 0,048056
Strona internetowa

Pałac Eltham - była rezydencja królewska w Londynie, obecnie zamieniona na muzeum. Pierwszy Pałac Eltham został wzniesiony w 1305 na polecenie króla Edwarda II. Według jednej z legend związanych z ustanowieniem Orderu Podwiązki, to właśnie w Eltham miała miejsce słynna zabawa z udziałem Edwarda III, która dała początek temu odznaczeniu. Henryk IV uważał pałac za swą ulubioną rezydencję i aby uhonorować Manuela II Paleologa, który na przełomie lat 1400 i 1401 jako jedyny w historii cesarz Bizancjum odwiedził Wyspy Brytyjskie, tu właśnie przygotował dla niego londyńską kwaterę. W latach 70. XV wieku Edward IV rozbudował pałac o tzw. Wielką Salę (Great Hall). Z kolei w latach 30. XVII wieku, gdy pałac był już rzadko używany przez rodzinę królewską, został użyczony na londyńską rezydencję Antoona van Dycka. Budynek uległ bardzo poważnym zniszczeniom w czasie wojny domowej - poza Wielką Salą, zachowało się z niego bardzo niewiele.

Przez kolejne blisko 300 lat pozostałości pałacu tkwiły w zapomnieniu - nie rozebrano ich, ale nie podjęto także odbudowy pałacu. Dopiero w 1933 posiadłość kupił zamożny przemysłowiec Sir Stephen Courtauld, który odrestaurował Wielką Salę oraz dobudował do niej nową część, stanowiącą jeden z najpiękniejszych na terenie Londynu przykładów architektonicznego art déco. Tak powstał "nowy" Pałac Eltham. Gmach stanowił rodzinną siedzibą Courtauldów do 1944, kiedy to przenieśli się do Szkocji. W marcu 1945 budynek zaczął być wykorzystywany przez szkolnictwo wojskowe, które używało go aż do 1992.

W 1995 budynek przejęło English Heritage, państwowa instytucja zajmująca się zarządzaniem najcenniejszymi zabytkami. Po czteroletniej renowacji, w 1999 Eltham zostało otwarte na nowo jako muzeum. Budynek jest także wynajmowany na potrzeby produkcji telewizyjnych, konferencji, a nawet wesel.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]