Palais du Tau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra Notre-Dame, dawne opactwo Saint-Remi i pałac arcybiskupi w Reims[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Francja
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, II, VI
Numer ref. 601
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1991
na 15. sesji
Położenie na mapie Reims
Mapa lokalizacyjna Reims
Pałac Tau
Pałac Tau
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Pałac Tau
Pałac Tau
Ziemia49°15′12,4″N 4°02′05,2″E/49,253444 4,034778

Pałac Tau (fra: Palais du Tau) – dawny pałac arcybiskupi w Reims we Francji. Pełnił funkcje kwatery królów Francji podczas uroczystości koronacyjnych odbywających się w położonej nieopodal katedrze Notre-Dame de Reims.

W 1991 Pałac Tau, wraz z katedrą Notre-Dame i byłym opactwem Saint-Remi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W VI-VII w. na terenie obecnego pałacu znajdowała się duża willa galijsko-romańska, która po późniejszej przebudowie pełniła funkcje pałacu Karolingów. Pierwsze udokumentowane użycie nazwy pałacu pochodzi z 1131. Nazwa nawiązuje do planu budynku, który przypomina literę Τ (tau, w greckim alfabecie). Większość oryginalnego budynku nie zachowała się do naszych czasów: najstarszą częścią jest kaplica z 1207.

W latach 1498–1509 budynek został w dużym stopniu przebudowany w stylu gotyckim. Swój obecny wygląd zawdzięcza barokizacji przeprowadzonej w latach 1671–1710 przez Jules'a Hardouin-Mansarta i Roberta de Cotte. Uszkodzony w wyniku pożaru w dniu 19 września 1914, odbudowany dopiero po II wojnie światowej.

Pałac służył jako kwatera królów Francji podczas uroczystości koronacyjnych w katedrze Notre-Dame. W pałacu przygotowywano króla do ceremonii, a po koronacji wydawano uroczysty bankiet na jego cześć. Pierwsza uczta po ceremonii koronacyjnej odbyła się tu w 990, ostatnia miała miejsce w 1825.

Obecnie pałac jest siedzibą Musée de l'Œuvre (od 1972), prezentującego dzieła sztuki przeniesione z katedry (posągi, gobeliny, relikwiarze) oraz przedmioty związane z ceremonią koronacyjną królów francuskich (m.in. złoty talizman podarowany Karolowi Wielkiemu przez Haruna ar-Raszida, zawierający fragment Świętego Krzyża).

Pałac Tau, wraz z katedrą Notre-Dame i byłym opactwem Saint-Remi, został wpisany w 1991 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie pałac zwiedza około 100 000 turystów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]