Panasonic Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Panasonic Corporation
Logo
Ilustracja
Państwo

 Japonia

Siedziba

Kadoma

Data założenia

1918

Forma prawna

spółka publiczna

Prezes

Shusaku Nagae

Zatrudnienie

254 084 (3Q 2015)

ISIN

JP3866800000

Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Panasonic Corporation”
Ziemia34°44′37,7″N 135°34′12,4″E/34,743800 135,570100
Strona internetowa

Panasonic Corporation (jap. パナソニック株式会社 Panasonikku Kabushiki Gaisha; dawniej Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.) – japoński koncern elektroniczny. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej i nowojorskiej (NYSE). 1 października 2008 koncern zrzeszający spółki Matsushita, Panasonic i National oficjalnie zmienił nazwę na Panasonic Corporation.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1918 roku przez Kōnosuke Matsushitę[1].

Marki i oddziały[edytuj | edytuj kod]

Matsushita dostarcza produkty pod wieloma nazwami, takimi jak:

  • Panasonic (elektronika użytkowa na rynek amerykański i europejski, sprzęt audio-video, mikrochipy, komponenty samochodowe oraz inna elektronika)
  • Technics (sprzęt audio)
  • National (sprzęt domowy na rynek japoński i amerykański)
  • Nais (komponenty do maszyn, od 2004 roku zastąpiony przez Panasonic)
  • Quasar (tanie telewizory, sprzęt wideo oraz urządzenia elektroniczne na rynek Ameryki Północnej – trwa likwidacja)
  • Ramsa (profesjonalny sprzęt audio)
  • Rasonic (od 1994 roku elektronika użytkowa na rynek chiński)
  • Sanyo (różnego rodzaju sprzęt elektroniczny)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1918 przez Kōnosuke Matsushitę. Jej konsekwentny rozwój doprowadził na przestrzeni dekad do utworzenia wielkiego koncernu posiadającego zakłady produkcyjne w wielu państwach.

Po II wojnie światowej, gdy w Japonii rozpoczął się boom gospodarczy, Matsushita zalał rynek odbiornikami radiowymi i innymi produktami elektroniki użytkowej. Szwagier Matsushity, Toshio Iue, założył firmę Sanyo, przedsiębiorstwo podwykonawcze produkujące komponenty dla Matsushita Electric Industrial Co. Po pewnym czasie Sanyo urosło do rozmiarów konkurenta Matsushity.

W roku 1961 Matsushita rozpoczął produkcję tanich odbiorników telewizyjnych przeznaczonych na rynek Stanów Zjednoczonych pod marką Panasonic. Weszła ona także na rynek europejski w roku 1979.

Przedsiębiorstwo zadebiutowało wypuszczeniem na rynek japoński głośnika hi-fi pod marką Technics. Dzięki komponentom audio wysokiej jakości, przedsiębiorstwo zdobyło klientów na całym świecie.

W latach 70. Matsushita dalej umacniał swoją obecność na rynku USA, kupując Quasar od Motoroli w 1974 r., oraz MCA-Universal w 1989 r.

Krach na giełdzie w Japonii postawił Matsushitę w trudnej sytuacji. Musiał sprzedać część swoich aktywów, włącznie z Universal Studios.

19 stycznia 2006 r. Matsushita ogłosiła, że od lutego tego samego roku zaprzestanie produkcji analogowych telewizorów i skoncentruje się na telewizji cyfrowej.

W dniu 10 stycznia 2008 r. Matsushita Electric Industries Co. – właściciel m.in. marki Panasonic – ogłosiła, że z dniem 1 października 2008 r., zmienia nazwę na Panasonic Corporation.

Konsekwentnie do zmiany nazwy, przedsiębiorstwo zmieniło markę „National”, stosowaną dla artykułów gospodarstwa domowego na rynek japoński, na „Panasonic” w marcu 2010.

Przedsiębiorstwo używa nazwy Matsushita Electric Industries Co. Ltd. od 1935 roku, która zastąpiła wcześniejsze nazwy „Matsushita Electric Manufacturing Works” od 1929 r. i „Matsushita Electric Houswares Manufacturing Works” od 1917 r., kiedy została założona. Spółka używała w okresie swego istnienia marek „Panasonic” „Technics” i „National”. W 2003 roku podjęta została decyzja o unifikacji marek pod nazwą „Panasonic” wraz ze sloganem „Panasonic ideas for life”.

„Panasonic Corporation”, wraz ze spółkami należącymi do grupy na całym świecie, kontynuuje swoją działalność w oparciu o filozofię biznesową swego założyciela Kōnosuke Matsushity wyrażającą się w zasadach: „A company is a public entity” („Przedsiębiorstwo jest instytucją publiczną”), „Customer-comes-first” („Klient w pierwszej kolejności”), „Start fresh every day” („Zaczynaj każdy dzień z energią”).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]