Panasonic Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Forma prawna spółka publiczna, korporacja
Data założenia 1918
Lokalizacja Japonia Kadoma, Osaka
Prezes Shusaku Nagae
Branża Elektronika
Zatrudnienie 271 789 osób (2014)[1]
Przychody 7,737 bln JPY (2014)[1]
Zysk operacyjny 305,114 mld JPY (2014)[1]
Zysk netto 121,645 mld JPY (2014)[1]
Aktywa 5,213 bln JPY (2014)[1]
Kapitał własny 1,586 bln JPY (2014)[1]
ISIN

JP3866800000

Symbol akcji TSE: 6752
Położenie na mapie prefektury Osaka
Mapa lokalizacyjna prefektury Osaka
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
Ziemia 34°44′38,231″N 135°34′19,121″E/34,743953 135,571978
Strona internetowa
Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. w Kadomie, w Osace.

Panasonic Corporation (jap. パナソニック株式会社 Panasonikku Kabushiki Gaisha?, dawniej Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.)japoński koncern elektroniczny. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej i nowojorskiej (NYSE). 1 października 2008 koncern zrzeszający firmy Matsushita, Panasonic i National oficjalnie zmienił nazwę na Panasonic Corporation.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1918 roku przez Kōnosuke Matsushitę.

Marki i oddziały[edytuj kod]

Matsushita dostarcza produkty pod wieloma nazwami, takimi jak:

  • Panasonic (elektronika użytkowa na rynek amerykański i europejski, sprzęt audio-video, mikrochipy, komponenty samochodowe oraz inna elektronika)
  • Technics (sprzęt audio)
  • National (sprzęt domowy na rynek japoński i amerykański)
  • Nais (komponenty do maszyn, od 2004 roku zastąpiony przez Panasonic)
  • Quasar (tanie telewizory, sprzęt wideo oraz urządzenia elektroniczne na rynek Ameryki Północnej - trwa likwidacja)
  • Ramsa (profesjonalny sprzęt audio)
  • Rasonic (od 1994 roku elektronika użytkowa na rynek chiński)
  • Sanyo (różnego rodzaju sprzęt elektroniczny)

Historia[edytuj kod]

Firma została założona w 1917 r. przez Kōnosuke Matsushitę. Jej konsekwentny rozwój doprowadził na przestrzeni dekad do utworzenia wielkiego koncernu posiadającego zakłady produkcyjne w wielu krajach świata.

Po II wojnie światowej, gdy w Japonii rozpoczął się boom gospodarczy, Matsushita zalał rynek odbiornikami radiowymi i innymi produktami elektroniki użytkowej. Szwagier Matsushity, Toshio Iue, założył firmę Sanyo, przedsiębiorstwo podwykonawcze produkujące komponenty dla Matsushita Electric Industrial Co. Po pewnym czasie Sanyo urosło do rozmiarów konkurenta Matsushity.

W 1961 r. Matsushita rozpoczął produkcję tanich odbiorników telewizyjnych przeznaczonych na rynek Stanów Zjednoczonych Ameryki pod marką Panasonic. Weszła ona także na rynek europejski w roku 1979.

Przedsiębiorstwo zadebiutowało wypuszczeniem na rynek japoński głośnika hi-fi pod marką Technics. Dzięki komponentom audio wysokiej jakości, firma zdobyła klientów na całym świecie.

W latach 70. Matsushita dalej umacniał swoją obecność na rynku USA, kupując Quasar od Motoroli w 1974 r., oraz MCA-Universal w 1989 r.

Krach na giełdzie w Japonii postawił Matsushitę w trudnej sytuacji. Musiał sprzedać część swoich aktywów, włącznie z Universal Studios.

19 stycznia 2006 r. firma Matsushita ogłosiła, że od lutego tego samego roku zaprzestanie produkcji analogowych telewizorów i skoncentruje się na telewizji cyfrowej.

W dniu 10 stycznia 2008 r. firma Matsushita Electric Industries Co. – właściciel m.in. marki Panasonic – ogłosiła, że z dniem 1 października 2008 r., zmienia nazwę na Panasonic Corporation.

Konsekwentnie do zmiany nazwy, firma zmieniła markę „National”, stosowaną dla artykułów gospodarstwa domowego na rynek japoński, na „Panasonic” w marcu 2010.

Firma używa nazwy Matsushita Electric Industries Co. Ltd. od 1935 roku, która zastąpiła wcześniejsze nazwy „Matsushita Electric Manufacturing Works” od 1929 r. i „Matsushita Electric Houswares Manufacturing Works” od 1917 r., kiedy została założona. Spółka używała w okresie swego istnienia marek „Panasonic” „Technics” i „National”. W 2003 roku podjęta została decyzja o unifikacji marek pod nazwą „Panasonic” wraz ze sloganem „Panasonic ideas for life”.

Nowa firma „Panasonic Corporation”, wraz ze spółkami należącymi do grupy na całym świecie, kontynuuje swoją działalność w oparciu o filozofię biznesową swego założyciela Kōnosuke Matsushity wyrażającą się w zasadach: „A company is a public entity” („Przedsiębiorstwo jest instytucją publiczną”), „Customer-comes-first” („Klient w pierwszej kolejności”), „Start fresh every day” („Zaczynaj każdy dzień z energią”).

Zobacz też[edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj kod]