Panasonic Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panasonic Corporation
Ilustracja
Państwo  Japonia
Siedziba Kadoma
Data założenia 1918
Forma prawna spółka publiczna
Założyciele Kōnosuke Matsushita
Prezes Shusaku Nagae
Branża przemysł elektrotechniczny i elektroniczny
Zatrudnienie 254 084 (3Q 2015)
ISIN

JP3866800000

brak współrzędnych
Strona internetowa

Panasonic Corporation (jap. パナソニック株式会社 Panasonikku Kabushiki Gaisha?, dawniej Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.) – japoński koncern elektroniczny. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej i nowojorskiej (NYSE). 1 października 2008 koncern zrzeszający spółki Matsushita, Panasonic i National oficjalnie zmienił nazwę na Panasonic Corporation.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1918 roku przez Kōnosuke Matsushitę[1].

Marki i oddziały[edytuj | edytuj kod]

Matsushita dostarcza produkty pod wieloma nazwami, takimi jak:

  • Panasonic (elektronika użytkowa na rynek amerykański i europejski, sprzęt audio-video, mikrochipy, komponenty samochodowe oraz inna elektronika)
  • Technics (sprzęt audio)
  • National (sprzęt domowy na rynek japoński i amerykański)
  • Nais (komponenty do maszyn, od 2004 roku zastąpiony przez Panasonic)
  • Quasar (tanie telewizory, sprzęt wideo oraz urządzenia elektroniczne na rynek Ameryki Północnej – trwa likwidacja)
  • Ramsa (profesjonalny sprzęt audio)
  • Rasonic (od 1994 roku elektronika użytkowa na rynek chiński)
  • Sanyo (różnego rodzaju sprzęt elektroniczny)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1917 przez Kōnosuke Matsushitę. Jej konsekwentny rozwój doprowadził na przestrzeni dekad do utworzenia wielkiego koncernu posiadającego zakłady produkcyjne w wielu państwach.

Po II wojnie światowej, gdy w Japonii rozpoczął się boom gospodarczy, Matsushita zalał rynek odbiornikami radiowymi i innymi produktami elektroniki użytkowej. Szwagier Matsushity, Toshio Iue, założył firmę Sanyo, przedsiębiorstwo podwykonawcze produkujące komponenty dla Matsushita Electric Industrial Co. Po pewnym czasie Sanyo urosło do rozmiarów konkurenta Matsushity.

W roku 1961 Matsushita rozpoczął produkcję tanich odbiorników telewizyjnych przeznaczonych na rynek Stanów Zjednoczonych pod marką Panasonic. Weszła ona także na rynek europejski w roku 1979.

Przedsiębiorstwo zadebiutowało wypuszczeniem na rynek japoński głośnika hi-fi pod marką Technics. Dzięki komponentom audio wysokiej jakości, przedsiębiorstwo zdobyło klientów na całym świecie.

W latach 70. Matsushita dalej umacniał swoją obecność na rynku USA, kupując Quasar od Motoroli w 1974 r., oraz MCA-Universal w 1989 r.

Krach na giełdzie w Japonii postawił Matsushitę w trudnej sytuacji. Musiał sprzedać część swoich aktywów, włącznie z Universal Studios.

19 stycznia 2006 r. Matsushita ogłosiła, że od lutego tego samego roku zaprzestanie produkcji analogowych telewizorów i skoncentruje się na telewizji cyfrowej.

W dniu 10 stycznia 2008 r. Matsushita Electric Industries Co. – właściciel m.in. marki Panasonic – ogłosiła, że z dniem 1 października 2008 r., zmienia nazwę na Panasonic Corporation.

Konsekwentnie do zmiany nazwy, przedsiębiorstwo zmieniło markę „National”, stosowaną dla artykułów gospodarstwa domowego na rynek japoński, na „Panasonic” w marcu 2010.

Przedsiębiorstwo używa nazwy Matsushita Electric Industries Co. Ltd. od 1935 roku, która zastąpiła wcześniejsze nazwy „Matsushita Electric Manufacturing Works” od 1929 r. i „Matsushita Electric Houswares Manufacturing Works” od 1917 r., kiedy została założona. Spółka używała w okresie swego istnienia marek „Panasonic” „Technics” i „National”. W 2003 roku podjęta została decyzja o unifikacji marek pod nazwą „Panasonic” wraz ze sloganem „Panasonic ideas for life”.

„Panasonic Corporation”, wraz ze spółkami należącymi do grupy na całym świecie, kontynuuje swoją działalność w oparciu o filozofię biznesową swego założyciela Kōnosuke Matsushity wyrażającą się w zasadach: „A company is a public entity” („Przedsiębiorstwo jest instytucją publiczną”), „Customer-comes-first” („Klient w pierwszej kolejności”), „Start fresh every day” („Zaczynaj każdy dzień z energią”).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]