Park Narodowy Garphyttan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Garphyttan
Garphyttans nationalpark
ilustracja
park narodowy
Państwo  Szwecja
Położenie Örebro
Data utworzenia 1909
Powierzchnia 1.11 km²
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Park Narodowy Garphyttan
Park Narodowy Garphyttan
Ziemia59°16′44″N 14°53′18″E/59,278889 14,888333

Park Narodowy Garphyttan (szw. Garphyttans nationalpark) – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Lekeberg w regionie Örebro. Został utworzony w 1909 w celu ochrony mieszanego krajobrazu lasów i łąk z licznymi gatunkami roślin. Chronione jest również dziedzictwo historyczne - w przeszłości obszar ten był wykorzystywany rolniczo. Nadal prowadzi się podstawową działalność (np. koszenie łąk)[1]. Park leży na południowym stoku wzgórz Kilsbergen i na równinie Närke.

Początkowo plan ochrony parku był podobny do planów innych parków, jednak zaprzestanie działalności rolniczej spowodowało zanikanie łąk. Wprowadzono wówczas zmiany, dopuszczające czynną ochronę łąk poprzez regularne ich koszenie[1].

Podczas aspektu wiosennego w lasach zakwitają pierwiosnki lekarskie (Primula veris), konwalie majowe (Convallaria majalis), zawilce apenińskie (Anemone apennina) i zawilce gajowe (Anemone nemorosa).

Licznie występującym gatunkiem ptaka jest drozd śpiewak. Spośród ssaków na uwagę zasługuje orzesznica.

Park Narodowy Garphyttan jest dostępny dla turystów - przy drodze dojazdowej wyznaczono parking dla samochodów, na terenie parku wytyczono 2 szlaki turystyczne. Przez Garphyttan przebiega także jeden z odcinków szlaku Bergslagsleden.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Strona Parku Narodowego Garphyttan (ang.). [dostęp 2009-02-17].