Park Narodowy Tyresta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Tyresta
Tyresta nationalpark
ilustracja
park narodowy
Państwo  Szwecja
Położenie Sztokholm
Data utworzenia 1993
Powierzchnia 19.7 km²
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Tyresta”
Ziemia59°11′00″N 18°18′40″E/59,183333 18,311111
Strona internetowa
Jezioro Sten na terenie parku

Park Narodowy Tyresta (szw. Tyresta nationalpark) – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Haninge i Tyresö, w regionie Sztokholm. Został utworzony w 1993 w celu ochrony starych (ponad 400-letnich[1]) drzewostanów sosnowych, czystych jezior oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na terenie parku można zobaczyć głuszca (Tetrao urogallus), kilka gatunków sów oraz dzięciołów[1].

Znaczną część parku zajmują wąwozy z wypolerowanymi przez lodowiec zboczami. Około 600 milionów lat temu rozpoczął się proces erozji, którego efektem jest obecny wygląd tego terenu. Park położony jest 20 kilometrów od Sztokholmu.

Szlaki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku wytyczono 55 km szlaków turystycznych. Jeden ze szlaków – Szlak Pierwotnego Lasu (szw. Urskogsstigen) przekształcono w ścieżkę dydaktyczną o długości 2,5 km. Prowadzi ona przez jeden z fragmentów lasu o cechach pierwotnych ze starodrzewem świerkowym.

Pożar[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1999 około 4,5 kilometrów kwadratowych parku (10% powierzchni) spłonęło w pożarze. Opanowanie ognia zajęło strażakom ponad półtora tygodnia. Po ugaszeniu pożaru obszar, który uległ spaleniu, został objęty ścisłą ochroną. Centrum Informacji Parku Narodowego Tyresta organizuje wycieczki po pogorzelisku, pokazując negatywne i pozytywne efekty pożaru lasu.

W muzeum na terenie parku znajduje się stała ekspozycja omawiająca pożar i jego wpływ na lokalne środowisko przyrodnicze.

Główne wejście do parku znajduje się w pobliżu wsi Tyresta. Centrum Informacji Parku Narodowego Tyresta wraz z muzeum otwarto w czerwcu 1997. Ponadto na terenie parku znajduje się punkt informacyjny zwany Nationalparkernas hus.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Strona Parku Narodowego Tyresta (ang.). [dostęp 2008-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-08)].