Przejdź do zawartości

Park Narodowy Stenshuvud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Stenshuvud
Stenshuvud nationalpark
park narodowy
Państwo

 Szwecja

Położenie

Skania

Data utworzenia

1986

Powierzchnia

3,9 km²

Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Stenshuvud”
Ziemia55°39′N 14°16′E/55,650000 14,266667
Strona internetowa
Wzgórze Stenshuvud

Park Narodowy Stenshuvud (szw. Stenshuvud nationalpark) – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Simrishamn, w regionie Skania. Został utworzony w 1986 w celu ochrony fragmentu wybrzeża morskiego wraz ze wzgórzem Stenshuvud, górującym nad zatoką Hanöbukten. Park obejmuje także lasy liściaste i wrzosowiska pokrywające stoki wzgórza. Najbliższa miejscowość to Kivik.

Ciepły jak na Szwecję mikroklimat i różnorodność siedlisk sprawiają, że flora parku jest bogata w gatunki. Pomimo niewielkich rozmiarów parku, liczba gatunków sięga 600[1]. Lasy są tworzone głównie przez graby (Carpinus betulus) i buki (Fagus sylvatica). Wiosną, podczas aspektu wiosennego licznie kwitną zawilec gajowy (Anemone nemorosa) oraz zawilec żółty (Anemone ranunculoides). Spośród zwierząt gatunkiem charakterystycznym jest licznie występujący słowik szary (Luscinia luscinia)[2].

Kształt wzgórza jest charakterystycznym punktem na horyzoncie i przez wieki stanowił punkt odniesienia dla żeglarzy pływających po okolicznych wodach[2]. Na terenie parku znaleziono ślady osadnictwa, w tym datowany na V – VI wiek kamienny fort.

Ze Stenshuvud wiążą się także legendy – wzgórze było uważane za miejsce zamieszkania gigantów i trolli.

Główne wejście znajduje się w pobliżu osady Södra Mellby. Przy wejściu na teren parku znajduje się centrum informacyjne „Stenshuvuds Naturum” z ekspozycjami przyrodniczymi i archeologicznymi. Kilka szlaków prowadzi przez teren parku i na szczyt wzgórza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rasa Grivickë. Management and state of nature protected areas in Sweden and Lithuania under changing environmental conditions. „Acta Zoologica Lituanica”. 4 (14), s. 52–63, 2004. ISSN 1392-1657. 
  2. a b Stenshuvud National Park. [dostęp 2013-02-25]. (ang.).