Park Narodowy Hamra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Hamra
Hamra nationalpark
park narodowy
Państwo  Szwecja
Położenie Gävleborg
Data utworzenia 1909
Powierzchnia 0.28 km²
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Hamra”
Ziemia61°45′48″N 14°45′17″E/61,763333 14,754722

Park Narodowy Hamra (szw. Hamra nationalpark) – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gminy Ljusdal, w regionie Gävleborg. Został utworzony w 1909 w celu ochrony pierwotnego lasu iglastego.

Na początku XX wieku obszar objęty parkiem narodowym nazywano "prawdopodobnie najlepszym przykładem pierwotnego lasu porastającego kiedyś Szwecję"[1]. Obecnie jest to jedyna pozostałość po tym lesie, gdyż park otoczony jest plantacją drzew iglastych .

Park położony jest na dwóch pagórkach morenowych otaczających niewielkie jezioro. Najstarsze świerki (Picea abies) mają ponad 300 lat i są pokryte gęstymi porostami[1]. Aby zachować pierwotny charakter lasu, przewrócone i martwe drzewa nie są usuwane.

Na terenie parku nie występuje wiele gatunków roślin i zwierząt. Najliczniej reprezentowaną grupą są owady, w tym około 450 gatunków chrząszczy[1].

Park jest łatwo dostępny dla turystów. Prowadzi do niego utwardzona droga, na której końcu, w pobliżu jeziora Fågelsjö, znajduje się parking i tablica informacyjna. Jedyny szlak turystyczny wytyczony na terenie parku na niektórych podmokłych odcinkach został poprowadzony po drewnianych kładkach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Strona Parku Narodowego Hamra (ang.). [dostęp 2009-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-07)].
Park Narodowy Hamra, jezioro Svansjön