Park Narodowy Store Mosse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Store Mosse
Store Mosse nationalpark
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Szwecja

Położenie

Jönköping

Data utworzenia

1982

Powierzchnia

77 km²

Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Store Mosse”
Ziemia57°16′N 13°55′E/57,266667 13,916667
Park Narodowy Store Mosse

Park Narodowy Store Mosse (szw. Store Mosse nationalpark) – park narodowy w Szwecji, położony na terenie gmin Gnosjö, Värnamo i Vaggeryd, w regionie Jönköping. Został utworzony w 1982 w celu ochrony największych w południowej Szwecji terenów bagiennych. Ochronie podlega także jezioro Kävsjön, będące ostoją ptaków (najważniejszy obszar lęgowiskowy żurawia (Grus grus) w południowej Szwecji)[1].

Nazwa parku w języku szwedzkim znaczy dosłownie "duże bagno". W rzeczywistości teren podmokły obejmuje blisko 100 km² i mimo wyraźnych śladów ludzkiej działalności (głównie pozyskiwanie torfu) zachował on pierwotny, naturalny charakter.

Obszar Store Mosse w przeszłości był zajęty przez jezioro Fornbolmen. Pokrywało ono znacznie większy obszar niż jego pozostałość - Kävsjön. Kiedy Fornbolmen zaczęło wysychać, odsłoniły się piaski pokrywające dno. Wiatry wiejące w tym czasie przenosiły niezwiązany roślinnością piasek tworząc wydmy. Kiedy poziom wód gruntowych podniósł się, tereny niżej położone uległy zabagnieniu a wydmy porosły roślinnością, tworząc swoiste "wyspy wśród bagien"[2]. Niektóre z tych wysp zostały później przekształcone przez ludzi w obszary uprawne - najbardziej znane to Svanö oraz Lövö[1]. Najwyższe punkty na terenie parku, z których rozciągają się widoki na rozległe obszary to wzgórza Bjornakullen i Kvarnberget (205 m n.p.m.)[3].

Park narodowy Store Mosse jest łatwo dostępny dla turystów. Główne wejście na teren parku znajduje się w pobliżu jeziora Kävsjön. Znajduje się tutaj punkt informacyjny, stąd też wychodzą szlaki turystyczne oraz ścieżki do dwóch wież obserwacyjnych (jedna z nich jest przystosowana dla niepełnosprawnych). W sumie na terenie parku jest około 30 km znakowanych szlaków. Na Svanö i Lövö znajdują się chaty, w których turyści mogą nocować.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Park Narodowy Store Mosse (ang.). [dostęp 2013-02-25].
  2. Göran Svensson. Bog development and environmental conditions as shown by the stratigraphy of Store Mosse mire in southern Sweden. „Boreas”. 17 (1). s. 89-111. 
  3. Strona regionu Jönköping (szw.). [dostęp 2008-11-26].