Park Narodowy Kayan Mentarang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Kayan Mentarang
Taman Nasional Kayan Mentarang
Ilustracja
park narodowy
Państwo  Indonezja
Położenie Borneo Północne
Data utworzenia 1996
Powierzchnia 13605 km²
Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, u góry znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Kayan Mentarang”
Ziemia3°12′N 115°30′E/3,200000 115,500000
Wioska Dajaków
Pływająca stacja paliwowa na Kayanie

Park Narodowy Kayan Mentarang (indonez. Taman Nasional Kayan Mentarang) – park narodowy w Borneo Północnym, w Indonezji.

Geografia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Park położony jest w kabupatenie Bulungan w Borneo Północnym, przy granicy z malezyjskimi stanami Sarawak i Sabah. Rejon ten stanowi największy zachowany ciągły obszar pierwotnego i starego wtórnego lasu deszczowego na Borneo i w całej Azji Południowo-Wschodniej[1][2]. Powierzchnia parku wynosi 13 605 km²[1], z których około 70% leży poniżej 1000 m n.p.m. i porośnięta jest lasami z dominacją dwuskrzydlcowatych o olbrzymiej różnorodności gatunkowej[2][1]. Stanowi on refugium dla licznych gatunków endemicznych, zagrożonych wyginięciem i rzadkich[1][2]. Do parku prowadzi droga wodna z Tarakanu rzeką Mentarang[1].

Flora[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku stwierdzono występowanie między innymi Alstonia scholaris, Dyera costulata, Gonystylus bancanus, Agathis borneensis, Eusideroxylon zwageri, Gluta wallichii i Aquilaria malacensis, a wiele okazów pozostaje wciąż nieoznaczonych[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Awifaunę parku reprezentuje ponad 310 gatunków ptaków, z których 28 to zagrożone endemity Borneo. Ssaki wykazano z terenu parku w liczbie około 100 gatunków, w tym 15 endemitów. Do teriofauny należą m.in.: pantera mglista, biruang malajski z podgatunku H. m. euryspilus, langur kalimantański, langur białoczelny, makak orientalny i banteng borneański[1].

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Znaleziska archeologiczne z terenu parku, takie jak narzędzia kamienne i groby sugerują, że teren ten był zamieszkany już 350 lat temu. Współcześnie rejon parku zamieszkuje około 20-25 tysięcy Dajaków z różnych grup etnicznych, w tym Kenyah, Punan, Lun Daye i Lun Bawang[1]. Około 12 tysięcy z nich żyje w obrębie jego granic, a pozostali w strefie buforowej[2].

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Wschodniej części parku, zwłaszcza najbogatszym gatunkowo nizinnym lasom dwuskrzdlcowym zagrażać może nielegalna gospodarka drzewna i rolna[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Kayan Mentarang National park. Ministry of Forestry. [dostęp 2015-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-22)].
  2. a b c d e Kayan Mentarang National Park, East Kalimantan. W: World Wide Fund For Nature [on-line]. 2015. [dostęp 2015-09-28].