Moluki (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moluki
Maluku
prowincja
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Indonezja

Siedziba

Ambon

Powierzchnia

42 853 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności


1 862 626

Strefa czasowa

UTC+9

Położenie na mapie Indonezji
Położenie na mapie
Strona internetowa

Moluki (indonez. Maluku) – prowincja w Indonezji obejmująca południową część archipelagu Moluki (granicę stanowi Morze Seram). Powierzchnia 42 853 km²; prawie 1,9 mln mieszkańców (2020)[1]; stolica Ambon. Dzieli się na 1 okręg miejski i 7 dystryktów.

Większość wysp wchodzących w skład prowincji jest ułożona w łuk stanowiący naturalne ograniczenie Morza Banda od północy, wschodu i południa. Najważniejsze wyspy i grupy wysp to:

25 kwietnia 1950 proklamowano utworzenie Republiki Południowych Moluków. W październiku armia indonezyjska zajęła kraj. Do dziś trwają walki pomiędzy wojskami rządowymi a grupami separatystycznymi.

W 1999 roku dotychczasowa prowincja Moluki podzieliła się na dwie oddzielne: Moluki i Moluki Północne. Od stycznia 1999 roku trwają zamieszki, momentami o skali wojny domowej, między muzułmanami a chrześcijanami, które pochłonęły setki ofiar śmiertelnych i spowodowały duże zniszczenia i masowe ucieczki chrześcijańskiej ludności, głównie do prowincji Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie.

Gospodarka: rolnictwo (ryż, kukurydza, orzechy kokosowe, kawa, kakao, bawełna, przyprawy korzenne); rybołówstwo (tuńczyki, makrele, krewetki, anchois); eksploatacja lasów; wydobycie rud niklu i manganu; przemysł spożywczy, drzewny.

Główne miasta: Ambon, Amahai, Tual.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BPS Provinsi Maluku [online], maluku.bps.go.id [dostęp 2023-03-16].