Park prehistoryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park prehistoryczny
Prehistoric park
Główny bohater serialu - Nigel Marven
Główny bohater serialu - Nigel Marven
Gatunek dokumentalny
Data premiery Ziemia 22 lutego 2006
Kraj produkcji Wielka Brytania
Czas trwania 60 minut
Reżyseria Matthew Thompson
Zdjęcia David Langan
Scenografia Philip Barber
Montaż Rick Aplin
Produkcja Dennis Livson

Park prehistoryczny – sześcioodcinkowy serial, wyprodukowany przez stację telewizyjną ITV i spółkę Impossible Pictures. Serial opowiada o przygodach zoologa Nigela Marvena i jego przyjaciół, którzy sprowadzają prehistoryczne zwierzęta do osobliwego rezerwatu przyrody – parku prehistorycznego.

Fabuła[edytuj]

Na ziemi kiedyś żyło wiele niezwykłych zwierząt, które po jakimś czasie wyginęły. Jednak teraz te gatunki można przywrócić naturze. Przyrodnik Nigel Marven w każdym odcinku za pomocą pewnego teleportu wyrusza do różnych epok geologicznych w poszukiwaniu wymarłych gatunków zwierząt, aby to następnie sprowadzić je do naszych czasów, gdzie mają zamieszkać w "Parku prehistorycznym".

Bohaterowie[edytuj]

 • Nigel Marven – główny bohater. Jest odpowiedzialny za sprowadzanie zwierząt do parku prehistorycznego.
 • Rod Arthur "Bob" – opiekun zwierząt żyjących w parku prehistorycznym.
 • Susann McNabb – weterynarz parku prehistorycznego
 • Jim, Ben – członkowie ekipy.
 • Mike – kamerzysta.

Zwierzęta zamieszkujące park[edytuj]

Zwierzęta prehistoryczne:

 • Triceratops (samiec o imieniu Theo)
 • Ornitomimy (13 dorosłych i 8 młodych)
 • Tyranozaury (brat i siostra o imionach Terence i Matylda)
 • Mamut włochaty (samica o imieniu Marta)
 • Elasmotherium (samiec)
 • Mikroraptory (4 osobniki, z czego 3 samce i jedna samica)
 • Tytanozaury (9 osobników, z czego 5 samców i 4 samice)
 • Fororak (samiec)
 • Smilodony (samiec, samica i dwoje młodych, samica ma na imię Sabrina)
 • Meganeura (samiec)
 • Pulmonoscorpius (samica)
 • Arthropleura (samiec)
 • Deinozuch (samica)
 • Troodon (samiec o imieniu Rascal)

Zwierzęta współczesne:

Opisy odcinków[edytuj]

Odcinek 1 – "W pogoni za tyranozaurami"[edytuj]

Zwierzęta występujące w odcinku:

Nigel wraz z ekipą wyruszają do okresu kredowego aby sprowadzić do parku prehistorycznego tyranozaura. Wyprawa jest trudna, gdyż do kuli ziemskiej zbliża się meteoryt o średnicy dziesięciu kilometrów. Nigel sprowadza do parku triceratopsa, ale wciąż nie nalazł tego czego szukał. Zostaje trochę w parku po czym cofa się po raz drugi czasie. Sprowadza do parku 13 ornitomimów. W końcu tuż przed uderzeniem komety, znajduje gniazdo samicy tyranozaura, zabitej przez samca i po walce z czasem sprowadza do parku dwa młode tyranozaury, którym nadaje imiona Terence i Madylda. (Zwierzęta nowe to Triceratops, Ornitomim.)

Odcinek 2 – "Na tropie mamutów"[edytuj]

Zwierzęta występujące w odcinku:

Po sprowadzeniu tyranozaurów, Nigel chce umieścić w parku mamuta włochatego. Z realizacją swojego celu udaje się do plejstocenu. Zaczyna poszukiwania na skraju lasu. Wchodzi do jaskini, ale okazuje się że ma ona mieszkańca – jest nim niedźwiedź jaskiniowy. Nigel zdołał przed nim uciec. Jadąc dalej lasem natrafił na ślady obecności mamuta. Znalazł piszczałkę zrobioną przez ludzi z ciosu mamuta oraz świeże odchody. W końcu znalazł na polanie nad strumykiem dwa mamuty. Jeden leżał, a drugi nad nim czuwał. Okazało się, że leżący mamut jest martwy, a stojący ranny. Ekipa dała rannemu mamutowi środek usypiający. Była to samica. W nocy ekipa czuwała aby samicy mamuta nie zaatakowały wilki i ludzie. Rano mamut wstał i przeszedł przez wrota czasu. W parku mamucica dostała imię Marta i zaczęła chorować. Nigel postanowił cofnąć się w czasie do okresu, kiedy mamutom żyło się najlepiej. Chce zbadać próbki roślin z tego okresu. Obserwuje życie stadne mamutów i nagle przy jego skuterze śnieżnym pojawił się nosorożec włochaty – elasmoterium. Razem z próbkami sprowadza go do parku. Marta niestety nadal jest chora i nie chce jeść. Nigel postanawia dołączyć ją do stada słoni. Myśli, że mamut jest chory z braku towarzystwa. Samicy mamuta od razu się polepszyło, gdy słonie ją zaakceptowały. (Zwierzęta nowe to Niedźwiedź jaskiniowy, Elasmoterium).

Odcinek 3 – "W poszukiwaniu czteroskrzydłych stworów"[edytuj]

Zwierzęta występujące w odcinku:

Tym razem Nigel chce sprowadzić do parku mikroraptora. Przenosi się więc do dolnej kredy, około 125 milionów lat temu. Okolice północnych Chin nie są jednak bezpieczne – w każdej chwili może wybuchnąć potężny wulkan, więc ekipa musi się śpieszyć. Po wielu próbach Nigel nie złapał jednak żadnego mikroraptora. Jak się później okazało mikroraptory wędrują za tytanozaurami. Tak więc i Nigel podąża tropem tych potężnych zwierząt. W końcu udaje mu się złapać cztery mikroraptory, ale Nigel chce sprowadzić do parku również tytanozaury, które wędrują prosto w stronę wulkanu. Gdy Nigel wędrując za tytanozaurami spotyka martwą gromadę średniej wielkości drapieżników o nazwie Mei. Po chwili wybucha wulkan. Spanikowane tytanozaury wchodzą prosto w teleport czasowy, przygotowany przez Nigela. Kolejna wyprawa kończy się pomyślnie. (Zwierzęta nowe to Mikroraptor, Tytanozaur, Mei long, Inkisiwozaur).

Odcinek 4 – "Śladami tygrysa szablozębnego"[edytuj]

Zwierzęta występujące w odcinku:

Nigel wyrusza do pliocenu aby sprowadzić do parku smilodony. Już na początku swojej wyprawy spotyka toksodona. Chwilę później Nigel dostrzega tygrysa szablozębnego który z impetem powala na ziemię masywnego ssaka. W czasie gdy samica smilodona się pożywia, zaczynają atakować ją fororaki, lecz samicy udaje się zatrzymać zdobycz dla siebie. Nigel podąża jej tropem. Po drodze spotyka martwe młode które należały do samicy. Postanawia przenieść się w czasie jeszcze później. Gdy dociera na miejsce okazuje się że okolica jest opustoszała, ale Nigel wraz z Sabą Douglas-Hamilton znajduje samicę smilodona oraz oddalonego od niej samca. Sprowadza obydwa zwierzęta do parku i tak kończy się kolejna misja ratunkowa. (Nowe zwierzę to Toxodon).

Odcinek 5 – "Wyprawa do świata owadów gigantów"[edytuj]

Zwierzęta występujące w odcinku:

Nigel cofa się 300 milionów lat wstecz, do karbonu,gdy światem władały olbrzymie owady. Na początku wyprawy podczas wędrówki po bagnach spotyka Crassigyrinus – prastarego płaza. Nie sprowadza go jednak do parku, lecz wypuszcza na wolność. Później natyka się na potężnego wija – artropleurę. Decyduje się sprowadzić tego owada do parku, gdzie zamieszka w specjalnie przygotowanej dla owadów z tej epoki pomieszczenia. W czasie, gdy Nigel sprowadza do parku meganeurę i Pulmonoscorpius, na bagnach wybuchł potężny pożar. Ekipa musi szybko wydobyć samochód z błota. Nigel i ekipa uchodzą jednak z życiem, wydobywając samochód w ostatniej chwili z pomocą tytanozaura. Tak skończyła się najbardziej dramatyczna przygoda w świecie prehistorycznym. (Nowe zwierzę to Crassigyrinus).

Odcinek 6 – "Polowanie na Deinosuchusa"[edytuj]

Zwierzęta występujące w odcinku:

Nigel wyrusza w swoją ostatnią podróż w przeszłość do prehistorycznego Teksasu 75 milionów lat temu, gdy na ziemi królowały dinozaury, aby sprowadzić do parku deinozucha (olbrzymiego, 12-stometrowego aligatora). Na początku wyprawy spotyka dwa albertozaury. Te potężne drapieżniki ścigają równie niezwykłe zwierzęta – parazaurolofy. Tymczasem ekipa udaję się nad brzeg morza, aby zapolować na olbrzymiego aligatora. Rozstawiają pułapkę i dzięki swojemu sprytowi łapią bestię. Sprowadzają (przypadkiem) do parku również troodona. Nigel wraz z ekipą wracają do parku, ale czeka ich tam przykra niespodzianka – tytanozaury zniszczyły ogrodzenie i Matylda wydostaje się na wolność. Zbliża się do stada słoni, lecz mamucica Marta odpędza ją, ale to nie koniec kłopotów – Matylda zaczyna ścigać Nigela. Jednak zoolog zdołał uciec przed samicą tyranozaura. Udaje się przywrócić do parku spokój. Tak skończyła się ostatnia wyprawa ratunkowa. (Nowe zwierzęta to Parazaurolof, Albertozaur, Nyktozaur, Deinozuch, Troodon).

Błędy[edytuj]

 • W piątym odcinku Nigel cofa się razem z ekipa filmową o 300 milionów lat. Zostało już wspomniane, że wtedy w atmosferze było więcej tlenu. Jednakże nie uwzględniono ich reakcji na nadmiar tlenu. Nie dostali szoku tlenowego.
 • Mikroraptory pojawiły się tylko w trzecim odcinku. W kolejnych widać tylko jednego, który "mieszka" z papugą.
 • Mikroraptor nie jest przodkiem ptaków, co nie zmienia faktu, że jest z nimi blisko spokrewniony.
 • Mei nie żył w towarzystwie mikroraptora – jest on późniejszy,
 • Ornithomimus i Troodon powinny być pokryte piórami, a nie łuskami.
 • Mei jest w tym serialu przedstawiana jako znacznie większy niż w rzeczywistości.
 • Albertozaur nie jest przodkiem tyranozaura.
 • Ornithomimus i Incisivosaurus nie były prawdziwymi roślinożercami, lecz raczej wszystkożercami.
 • Jest mało prawdopodobne, aby tyranozaur mógł biec z prędkością 40 mil na godzinę.
 • Mikroraptor nie mógł poruszać kończynami tak jak pokazano w serialu.
 • Smilodon, fororak i toxodon nie żyły razem

Obsada[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]