Partia Centrum (Finlandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Finlandia
Godło Finlandii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Finlandii

Wikiprojekt Polityka

Keskusta stall Jyvaskyla.JPG

Partia Centrum (Finlandia) (fin. Suomen Keskusta, skr. Kesk., szw. Centern i Finland), fińska partia polityczna.

Partia Centrum (w języku fińskim Suomen Keskusta) jest centrową partią agrarystyczną. Jest jedną z trzech największych partii politycznych w kraju, wraz z Partią Socjaldemokratyczną (SDP) oraz Partią Koalicji Narodowej. Aktualnie Partia Centrum posiada najwięcej mandatów, 51 z 200, w fińskim parlamencie.

Partia jest członkiem Międzynarodówki Liberalnej oraz Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ELDR) oraz sygnatariuszem liberalnych manifestów tych organizacji. Jej członkowie w Parlamencie Europejskim zasiadają we frakcji liberałów (ALDE). Pierwotnie Partia Centrum uzyskała status obserwatora w Międzynarodówce Liberalnej w 1983 roku, po tym jak Liberalna Partia Ludowa weszła w sojusz z Partią Centrum w 1982 roku. W roku 1986 Liberalna Partia Ludowa zrezygnowała z sojuszu z Partią Centrum, mimo wszystko Partia Centrum wystąpiła o przyjęcie jej do Międzynarodówki Liberalnej i w roku 1988 została przyjęta jako pełnoprawny członek tej organizacji.

Mimo to można kwestionować fakt przynależności Partii Centrum do partii liberalnych w palecie fińskich partii politycznych, ponieważ jej poglądy w wielu kwestiach są konserwatywne, zwłaszcza w wykonaniu polityków starszej generacji. Większość polityków partii, wywodzącej się ze starej Partii Ludowej, opowiada się za Wspólną Polityką Rolną w ramach Unii Europejskiej. Fiński aforyzm mówi że: „istnieje taka rzecz jak skrajne centrum”. Rzecznicy tej idei twierdzą, że partia może ewoluować do rangi partii liberalnej, największym jednak rzecznikiem idei liberalnych w fińskim parlamencie jest nadal Partia Szwedów (SFP), jakkolwiek konserwatywna Partia Centrum gości także w swoich szeregach zwolenników wolnego rynku.

Partia Centrum została założona w 1908 roku przez Santeri Alkio, pod nazwą Partii Ludowej lub Maalaisliitto. Obecnie rolnicy tylko w małym stopniu, bo w ok. 5%, głosują na Partię Centrum. Partia Centrum otrzymuje największe swoje wsparcie od grup zawodowych. Jednakże nawet w dniu dzisiejszym rolnicza Finlandia oraz małe miasteczka są najmocniejszym elektoratem Partii Centrum. Partia Centrum mierzy także w kierunku zdobycia elektoratu w miastach południowych Finlandii. Obecny Premier Finlandii to Matti Vanhanen, następca Anneli Jäätteenmäki.

Mimo że partia posiada ideologiczne podłoże w XIX-wiecznym ruchu ugrupowania fennoman, partia jest raczej bezpośrednią kontynuacją Stanu Chłopskiego z sejmów sprzed 1906 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]