Paweł Juszczyszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Juszczyszyn
Ilustracja
Paweł Juszczyszyn w trakcie „Tour de Konstytucja” (2021)
Data i miejsce urodzenia

15 grudnia 1972
Morąg

Zawód, zajęcie

sędzia

Afisz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie wzywający do przywrócenia do orzekania sędziów Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna

Paweł Juszczyszyn (ur. 15 grudnia 1972 w Morągu) – polski prawnik, sędzia, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 15 grudnia 1972[2] w Morągu, jako syn nauczycieli – Danuty i Adama. W rodzinnym mieście ukończył szkołę średnią. Po jej zakończeniu nie dostał się na studia prawnicze, przez rok pracował jako listonosz, by następnie zostać studentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po ukończeniu Wydziału Prawa i Administracji zdobył uprawnienia radcowskie, a następnie ukończył aplikację sędziowską[3].

Jest sędzią sądu rejonowego w Olsztynie, w przeszłości delegowanym do sądu okręgowego. W 2019 podczas orzekania w rozprawie II instancji postanowił sprawdzić, czy orzekający w pierwszej instancji sędzia miał prawo orzekać w sprawie, jako powołany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Powołał się jako pierwszy sędzia w Polsce na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zażądał od Kancelarii Sejmu przedstawienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jego determinacja w próbie uzyskania tych list stała się przyczyną negatywnych konsekwencji zawodowych – została cofnięta mu delegacja do sądu okręgowego, zredukowano mu pensję o 40%, a jego przełożony Maciej Nawacki odsunął go od wykonywania obowiązków służbowych[3][4][1].

17 grudnia 2021 Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nieprawomocnie orzekł, że Paweł Juszczyszyn został bezprawnie zawieszony w pełnionych obowiązkach, jako że Izba Dyscyplinarna nie spełnia standardów sądu; wskutek uprzedniego wydania prawomocnego zabezpieczenia 20 grudnia wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski (pełniący tymczasowo obowiązki prezesa sądu po tym, jak 17 grudnia upłynęła kadencja prezesa Nawackiego) przywrócił Juszczyszyna do orzekania[5][6]. Tego samego dnia do olsztyńskiego sądu wpłynęło faksem pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości, zgodnie z którym na drugą kadencję prezesa sądu powołany został Nawacki. Nowo wybrany prezes uchylił zarządzenie Krygielskiego, uzasadniając, że decyzja ws. Juszczyszyna wykraczała poza kompetencje wiceprezesa sądu[7].

25 maja 2022 został bez swojej zgody przeniesiony do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Olsztynie. Decyzję tę podjął prezes Maciej Nawacki bez wymaganej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie[8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest rozwiedziony[9], ma trójkę dzieci[10]. Jest alpinistą, od 1996 wspinał się w Tatrach, Alpach[2] i Himalajach[10], był członkiem zarządu Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

16 grudnia 2019 wyróżniony został Nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną[11]. 1 kwietnia 2020 otrzymał Obywatelską Odznakę Honorową Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”[1][1]. 27 października tego samego roku radio Tok FM wyróżniło go Nagrodą im. Anny Laszuk za „za odwagę, gdy rozum zawodzi”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]