Przejdź do zawartości

Pelion (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pelion S.A.
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Siedziba

Łódź

Adres

ul. Zbąszyńska 3, 91-342 Łódź

Data założenia

1990

Forma prawna

Spółka akcyjna

Prezes

Jacek Szwajcowski

Przewodniczący rady nadzorczej

Jerzy Leszczyński

Nr KRS

0000049482

Zatrudnienie

9363 (2016)

Giełda

GPW

ISIN

PLMEDCS00015

Symbol akcji

PEL

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Pelion S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pelion S.A.”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pelion S.A.”
Ziemia51°47′53″N 19°24′55″E/51,798056 19,415278
Strona internetowa

Pelion S.A. – spółka z siedzibą w Łodzi, działająca na rynku ochrony zdrowia w Polsce i na Litwie. Łącznie w skład Pelion S.A. wchodzi ponad 160 spółek zależnych. Nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności przedsiębiorstwa pełni spółka holdingowa Pelion S.A. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 8,5 tys. osób i osiąga roczne skonsolidowane przychody ze sprzedaży przekraczające 7,6 mld zł[1].

Działalność operacyjna[edytuj | edytuj kod]

Działalność operacyjna przedsiębiorstwa realizowana jest w ramach czterech linii biznesowych zarządzanych przez odrębne spółki[2]:

Sprzedaż hurtowa do aptek[edytuj | edytuj kod]

To najstarsza historycznie część biznesu Pelion S.A., realizowana od 1990 r. Linia zarządzana jest przez spółkę PGF S.A. będącą jednym z trzech czołowych na polskim rynku dystrybutorów farmaceutycznych oraz spółkę Pharmapoint SA działającą na rynku sprzedaży do hurtowni farmaceutycznych i obsługującą ponad 70 lokalnych hurtowni. PGF S.A. posiada asortyment obejmujący ponad 25 tys. pozycji (w tym leki ze wszystkich grup terapeutycznych, suplementy diety, zioła, kosmetyki, sprzęt medyczny), sprzedaje dziennie ponad 1 mln opakowań leków oraz współpracuje z około 600 producentami i ponad 9 tys. aptek. Spółka posiada 13 centralnie zarządzanych magazynów zlokalizowanych we wszystkich regionach kraju. PGF S.A. posiada około 20-procentowy udział w hurtowym rynku aptecznym. PGF S.A. jest partnerem dla producentów oraz aptek indywidualnych i małych sieci.

Zaopatrzenie szpitali[edytuj | edytuj kod]

Działalność w tym segmencie rynku firma rozpoczęła w 1999 r. Obecnie ta linia biznesowa zarządzana jest przez spółkę URTICA Sp. z o.o. (do 2018 roku – PGF URTICA Sp. z o.o.) z siedzibą we Wrocławiu, która obsługuje ponad 80% szpitali w Polsce[3] i osiąga blisko 1,5 mld zł rocznych przychodów ze sprzedaży. Ponadto URTICA Sp. z o.o. posiada centralny system scoringowy szpitali oraz oferuje transport w kontrolowanej temperaturze, w tym zimny łańcuch dostaw. Codziennie w pięciu oddziałach (Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Lublinie i Poznaniu) dokonywanych jest około tysiąc transakcji sprzedaży, a z centralnego magazynu w Łodzi wysłanych jest do szpitali ponad 5500 pozycji. W ciągu 12 godzin zamówiony towar trafia do ponad 850 odbiorców na terenie całego kraju[3].

Sprzedaż detaliczna[edytuj | edytuj kod]

W obszarze sprzedaży detalicznej przedsiębiorstwo jest obecne od 2004 r. Ta część działalności Pelion S.A. skupia pod sobą marki detaliczne. W Polsce są to DOZ Apteki, DOZ Drogerie oraz drogerie Natura, z kolei na Litwie są to Gintarine Vaistine i Norfos Vaistine. Uzupełnieniem oferty aptek i drogerii są portale farmaceutyczne z możliwością zamówienia leków przez Internet: doz.pl (w Polsce) oraz vaistine.lt (na Litwie).

Usługi dla producentów[edytuj | edytuj kod]

Najmłodsza historycznie linia biznesowa Pelion S.A. zarządzana jest od początku, tj. od 2009 r., przez spółkę Pharmalink Sp. z o.o. Pharmalink Sp. z o.o. to operator logistyczny świadczący usługi dla branży farmaceutycznej w zakresie zarządzania, obsługi magazynowej oraz dystrybucji leków. Współpracuje z ponad 100 przedsiębiorstwami, do których należą głównie producenci leków oraz hurtownie farmaceutyczne, jest też prekursorem stosowania nowoczesnego systemu śledzenia temperatur w transporcie[1].

Pelion posiada także portfel wyspecjalizowanych spółek wsparcia zajmujących się m.in. outsourcingiem procesów biznesowych, zarządzaniem ryzykiem należności czy obsługą programów prywatnej refundacji leków.

Łącznie w skład Pelion S.A. wchodzi ponad 160 spółek zależnych. Nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności firmy pełni spółka holdingowa Pelion S.A.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki firmy sięgają roku 1990, kiedy w Łodzi powstała Hurtownia Leków Medicines zaopatrująca apteki lokalne. W 1998 r. nastąpił przełom w rozwoju spółki związany z debiutem na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Medicines S.A. stała się tym samym pierwszą spółką z branży dystrybucji farmaceutycznej na warszawskiej GPW.

W 1998 r. spółka zmieniła nazwę na Polska Grupa Farmaceutyczna S.A., rozpoczynając etap fuzji i przejęć. W grudniu tego samego roku nastąpiło połączenie ze spółką Urtica Zaopatrzenie Farmaceutyczne Szpitali Sp. z o.o. (obecnie Urtica Sp. z o.o.). W 2008 r. wyodrębniony został detal jako kolejna linia biznesowa – poza sprzedażą hurtową do aptek i zaopatrzeniem szpitali. Efektem reorganizacji było powołanie Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V. – zarejestrowanej w Holandii spółki holdingowej, która odpowiada za rozwój detalicznej sieci sprzedaży leków w Europie Środkowej. W maju 2009 r. wyodrębniona została czwarta, najmłodsza linia biznesowa – usługi dla producentów – zarządzana przez spółkę Pharmalink Sp. z o.o.

W 2011 r. Zarząd spółki podjął decyzję o przebudowie struktury organizacyjnej grupy. Proces reorganizacji polegał na przeniesieniu wszystkich czterech linii biznesowych do samodzielnie działających spółek. Trzy z nich, tj. zaopatrzenie szpitali, sprzedaż detaliczna oraz usługi dla producentów, były już w ten sposób zorganizowane. W 2011 r. formalnie zakończył się proces wyodrębnienia sprzedaży hurtowej do spółki PGF[4]. Nadzór właścicielski nad wszystkimi spółkami-córkami powierzono spółce holdingowej. Zwieńczeniem procesu reorganizacji była zmiana jej nazwy z PGF S.A. na Pelion S.A.

Od początku działalności firmy na jej czele stoi Jacek Szwajcowski, będąc jednym z najdłużej urzędujących prezesów spółek giełdowych[5].

W 2017 wycofana z GPW[6].

Zaangażowanie w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR)[edytuj | edytuj kod]

Pelion S.A. – jako firma odpowiedzialna społecznie działająca w branży farmaceutycznej – stawia sobie za cel ochronę ludzkiego zdrowia i poprawę jakości życia. Wyrazem zaangażowania w obszarze CSR jest powołana w 2007 r. „DOZ Fundacja dbam o zdrowie”[7], której celem statutowym jest niwelowanie barier w dostępie do leków poprzez dofinansowywanie ich zakupu dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

W ramach zaangażowania społecznego firmy od 2011 roku organizowany jest w Łodzi maraton (obecnie pod nazwą DOZ Maraton Łódzki z PZU). Łódzki maraton to wydarzenie sportowe i społeczne, którego celem jest promocja zdrowia i aktywnego trybu życia. Każdego roku łódzki maraton wraz z imprezami towarzyszącymi gromadzi na starcie tysiące biegaczy z Polski i ze świata[8].

Firma, obok ochrony zdrowia, kultywuje także tradycję polskiego aptekarstwa. Jest mecenasem najstarszej polskiej apteki – Apteki Rektorskiej w Zamościu, wydaje monografie z serii „Najsłynniejsze polskie apteki” poświęcone dziejom zabytkowych aptek w Polsce, a także założyła i wspiera rozwój Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi[9]. W 2013, 2014 i 2015 r. firma Pelion S.A. znalazła się w gronie spółek zarządzanych w sposób zrównoważony i odpowiedzialny, notowanych w ramach RESPECT Index – pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej indeksu spółek odpowiedzialnych (SRI). Do indeksu kwalifikowane są spółki charakteryzujące się najwyższą płynnością, będące liderami w zakresie ładu korporacyjnego i informacyjnego oraz relacji z inwestorami, a także wyróżniające się w obszarze działań prośrodowiskowych, społecznych i adresowanych do pracowników[10]. Od 2013 r. Pelion jest jedyną firmą z sektora ochrony zdrowia i pierwszą spółką z Łodzi notowaną w ramach indeksu.

W 2012 r. Pelion S.A., również jako pierwsza firma z Łodzi i polskiego sektora ochrony zdrowia, została członkiem Global Compact – inicjatywy obywatelskiej, której celem jest rozwijanie międzynarodowej grupy firm społecznie odpowiedzialnych w oparciu o zasady dotyczące praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji.

W ogłoszonym w 2013 r. Raporcie Dobrych Praktyk Forum Odpowiedzialnego Biznesu znalazło się 6 dobrych praktyk Pelion S.A. zrealizowanych przez spółkę w 2012 r.[11] W raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce” opublikowanym w 2014 r. znalazło się już 15 dobrych praktyk, m.in. z obszaru zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej, środowiska, praktyk z zakresu pracy i ładu organizacyjnego[12].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 29. miejsce na „Liście 500 Największych Firm Rzeczpospolitej” w 2014 r. (Pelion pierwszą spółką z regionu łódzkiego oraz pierwszą z rynku ochrony zdrowia w rankingu)
 • 94. miejsce w rankingu 500 największych firm Europy Środkowej („TOP500 Central Europe”) w 2014 r., przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte[13] (awans o 13 miejsc w porównaniu z rokiem 2013) uwzględnienie spółki w prestiżowym Index of Success, prezentującym koniunkturę w biznesie oraz kondycję największych i najbardziej dynamicznych firm, 2014
 • „Solidny Pracodawca 2014” (tytuł przyznany Polskiej Grupie Farmaceutycznej S.A. za wzorową politykę personalną oraz wyjątkowe podejście do pracowników) – Kowalski Pro-Media, 2015
 • „Lider Polskiego Biznesu 2013” (tytuł przyznany ówczesnej spółce PGF Urtica Sp. z o.o. za zaangażowanie w rozwój gospodarczy kraju, a także działalność społeczną i charytatywną) – Business Centre Club, 2014
 • Tytuł Złotej Strony Emitenta dla www.pelion.eu w kategorii „Spółki giełdowe należące do indeksu sWIG80” (tytuł przyznany za zawartość merytoryczną witryny, wzorowo prowadzoną komunikację z inwestorami indywidualnymi, a także wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań funkcjonalnych) – Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, 2014
 • Wyróżnienie w rankingu spółek notowanych na GPW oraz NewConnect najlepiej raportujących dane ESG (dane pozafinansowe z obszaru środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego, dostarczane analitykom, inwestorom i innym grupom interesariuszy), 2012, 2013, 2014
 • „Euro-Partner” (tytuł przyznany Pelion za wzorowe zarządzanie i prowadzenie działalności w oparciu o najwyższe standardy) – Fundacja Gospodarcza „Euro-Partner”, 2013
 • „Najlepszy Partner w Biznesie” (tytuł przyznany za świadczenie usług na najwyższym poziomie, ściśle dostosowanych do potrzeb odbiorców i wychodzących naprzeciw ich rosnącym oczekiwaniom) – „Home&Market”, 2013
 • „Lodołamacz 2013” (wyróżnienie w kategorii „Otwarty rynek” w uznaniu szczególnej wrażliwości społecznej i działań na rzecz promowania aktywności niepełnosprawnych) – Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, 2013
 • „Solidny Pracodawca Roku Ziemi Łódzkiej” (tytuł dla Pelion za możliwości rozwoju zawodowego i elastycznego zatrudnienia, rozbudowany system motywacyjny, szeroki wachlarz świadczeń socjalnych i aktywną współpracę z biznesem) – Kowalski Pro-Media, 2013
 • Złote i Kryształowe Godło w konkursie European Trusted Brands 2012 (DOZ Apteki dbam o zdrowie uznane za markę godną zaufania) – „Reader’s Digest”, 2013
 • „Lodołamacz 2012” (tytuł przyznany za nieprzeciętne zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów osób niepełnosprawnych) – Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, 2012
 • „Firma Dobrze Widziana” (tytuł przyznany za wyróżniającą aktywność w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu), nadany na podstawie opinii otoczenia – Business Centre Club, 2011
 • „Wielka Perła Polskiej Gospodarki” (tytuł przyznany Pelion w uznaniu dla konsekwentnie realizowanej polityki i strategii przedsiębiorstwa oraz pozycji lidera wśród najbardziej dynamicznych i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw w Polsce) – „Polish Market” oraz Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, 2011
 • „Najlepszy Partner w Biznesie 2011” w kategorii „Partner Roku” (tytuł przyznany w uznaniu dla przeprowadzonej reorganizacji i zmiany nazwy z PGF na Pelion, świadczących o nowym etapie rozwoju Grupy) – „Home & Market”, 2011
 • „Przedsiębiorstwo Fair Play 2009” (tytuł przyznany za prowadzoną przez PGF politykę tzw. dobrych praktyk, zgodną z prawem oraz zasadami etyki i uczciwości) – Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, 2009
 • „Lider 20 Lat Polskiej Transformacji 2009” w kategorii „Najlepiej zrestrukturyzowane i zarządzane spółki sektora FMCG, przemysłu lekkiego i branż pokrewnych” (tytuł przyznany PGF w uznaniu dla podejmowanych na przestrzeni ostatnich lat działań na rzecz przemian i rozwoju gospodarczego kraju) – „Forbes”, 2009
 • „Pracodawca Godny Zaufania 2009” w kategorii „Dystrybutorzy Farmaceutyczni” (kapituła doceniła oferowaną przez PGF szeroką gamę świadczeń socjalnych, monitorowanie praw pracowniczych oraz rozbudowany program kursów i szkoleń) – Krajowa Izba Gospodarcza, Centrum im. Adama Smitha, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, 2009
 • „Laur Klienta 2007” (nagroda dla PGF jako najlepiej ocenianego i rekomendowanego dystrybutora leków) – „Przegląd Gospodarczy” we współpracy z Instytutem Gallupa, 2007
 • „Firma dystrybucyjna roku 2006” (za stworzenie rodziny Aptek Dbam o Zdrowie, będącej najbardziej efektywnym finansowo modelem dystrybucji leków w Polsce) – „Gazeta Finansowa”, 2006
 • „Lider Polskiego Biznesu 2005” w kategorii „Duże przedsiębiorstwo” (tytuł przyznany za efektywne konkurowanie na bardzo trudnym rynku europejskim, utrzymanie pozycji lidera, wysokie wskaźniki ekonomiczne i imponującą ofertę produktową) – Business Centre Club, 2005
 • „Spółka godna zaufania” (5 gwiazdek w rankingu ładu korporacyjnego) – Polski Instytut Dyrektorów, 2004, 2005
 • „Giełdowa spółka roku 2001” – „Puls Biznesu”, 2001

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Pelion S.A.. [dostęp 2015-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-15)]. (pol.).
 2. Struktura Pelion Healthcare Group. (pol.).
 3. a b O firmie URTICA. [dostęp 2015-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-16)]. (pol.).
 4. Polska Grupa Farmaceutyczna podjęła decyzję o przekształceniu struktury organizacyjnej. [dostęp 2015-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-15)]. (pol.).
 5. Jacek Mysior. Być prezesem przez kilkadziesiąt lat. To możliwe w giełdowych firmach. „Parkiet”, 2013-06-15. (pol.). 
 6. PELION SA: Uchwała Zarządu GPW w sprawie wykluczenia z obrotu giełdowego akcji spółki. [online], Bankier.pl, 26 września 2017 [dostęp 2023-02-14] (pol.).
 7. Fundacja DOZ. [dostęp 2015-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-15)]. (pol.).
 8. Łódź Maraton. (pol.).
 9. Muzeum Farmacji. (pol.).
 10. Respect Index. (pol.).
 11. Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2012”. (pol.).
 12. Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2014”. (pol.).
 13. Raport „Pelion wśród największych firm w Europie Środkowej”. (pol.).