Piaski-Drużków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piaski-Drużków
Południowo-zachodnia część wsi
Południowo-zachodnia część wsi
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat brzeski
Gmina Czchów
Liczba ludności 452[1]
Strefa numeracyjna 14
Tablice rejestracyjne KBR
SIMC 0817095
Położenie na mapie gminy Czchów
Mapa lokalizacyjna gminy Czchów
Piaski-Drużków
Piaski-Drużków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Piaski-Drużków
Piaski-Drużków
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Piaski-Drużków
Piaski-Drużków
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu brzeskiego
Piaski-Drużków
Piaski-Drużków
Ziemia49°49′20″N 20°41′57″E/49,822222 20,699167
Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa

Piaski-Drużkówwieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Czchów. Miejscowość leży nad Dunajcem.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Integralne części miejscowości: Chabalina, Dwór, Głowaczka, Kącina, Piaski, Rola, Równia, Rzezawa, Góry, Trąbki[2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Druszkow wymienia w latach (1470–1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[3]. Do tej nazwy dołączony został człon „Piaski” po przeniesieniu koryta Dunajca, które pozostawiło po sobie zamulone żyzne ziemie[4].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży wśród wzniesień Pogórza Rożnowskiego: Głowaczki, Suchej Góry i Habaliny. Jest to jedyna miejscowość gminy Czchów, która leży na prawym brzegu Dunajca. Połączona jest z pozostałą częścią gminy poprzez prom samochodowy i most na zaporze wodnej Elektrowni Czchów[5].

Turystyka i obiekty[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Chorągwi Krakowskiej ZHP. Piaski-Drużków położone są przy zielonym szlaku turystycznym PTTK. Znajduje się tu dwór Krasuskich[5], pełniący przez pewien czas funkcję szkoły, a także kaplica. Niedaleko niej postawiono w latach 70. XX wieku kapliczkę ze śmigłem samolotowym, upamiętniającą tragiczną śmierć lotnika.

Wieś przecinają prostopadle biegnące do rzeki Dunajec strumienie, które stały się źródłem ukształtowania terenu.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się sieć elektryczna, gazowa i wodociągowa. Cały obszar wsi miesi się w dobrym zasięgu sieci komórkowej i mobilnego Internetu. Drogi są asfaltowe, poza nielicznymi wyjątkami miejsc biegnących przez wzgórza[5], miejscowość leży na drodze biegnącej z Czchowa do Zakliczyna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi znaleziono trzy stanowiska archeologiczne z epoki kamienia i jedno z średniowiecza[5]. Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1308 roku. Wówczas wieś należała do Gniewomira, syna Zbrosława. W drugiej połowie XV wieku znajdowały się tu trzy folwarki. Właścicielem wsi był wówczas Jakub Druszkowski herbu Nowina[3]. W wiekach XVIII-XX wieś należała do Krasuckich herbu Nowina[4].

W okresie międzywojennym funkcjonowała szkoła podstawowa. Wówczas miejscowość sięgała do terenów później zajętych przez Czchów[4]. W latach 70. XX wieku drewniany prom zastąpiono metalowym. W 1988 r. na drogach wiejskich położono asfalt, a w latach 90. doszło do gazyfikacji i założenia telefonów stacjonarnych[4]. W 1992 r. wybudowano kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa[6] należącą do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Serwis internetowy Gminy Czchów [1]
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. a b Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, s. 233
  4. a b c d Piaski Drużków (pol.). Czas Czchowa. s. 2. [dostęp 2014-04-22].
  5. a b c d e Piaski Drużków (pol.). Czas Czchowa. s. 1. [dostęp 2014-04-22].
  6. Kaplica w Piaskach Drużków (NSPJ) (pol.). Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. [dostęp 2014-04-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]