Piotr Voelkel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Zenon Voelkel
Ilustracja
Piotr Voelkel
Data i miejsce urodzenia 31 października 1951
Olesno
Zawód przedsiębiorca, mecenas kultury i oświaty.
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Piotr Zenon Voelkel (ur. 31 października 1951 w Oleśnie) – polski przedsiębiorca, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Piotr Voelkel z synem Piotrem Witem

W latach 1973 - 1979 pracował w Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego jako dyrektor techniczny[1]. Po sześciu latach założył własną firmę, w której produkował, sprzedawał w kraju i eksportował na zachód m.in. galanterię drewnianą i zabawki. W 1990 założył Grupę Kapitałową VOX, zrzeszającą firmy z branży wykończenia i aranżacji wnętrz. W jej skład wchodzą: Meble VOX, Drzwi i Podłogi VOX oraz Profile VOX.

Meble VOX eksportują do Europy, Stanów Zjednoczonych, a także państw Bliskiego Wschodu. Jako pierwsza firm meblarska z Polski otrzymała wyróżnienie w konkursie Design Management Europe Award[2]za skuteczne zarządzanie designem w przedsiębiorstwie oraz iF DESIGN AWARD 2015[3] w kategorii Home Furniture za łóżko piętrowe SPOT by VOX.

W latach '90 Voelkel inwestował w poznańskie media (m.in. był współwłaścicielem Głosu Wielkopolskiego). W 1996 założył Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (od 2015 roku Collegium Da Vinci). W 1997 roku założył Fundację VOX-Artis w ramach której zrealizował m.in. zespół rzeźb plenerowych Magdaleny Abakanowicz Nierozpoznani w centralnej części Cytadeli w Poznaniu oraz Agorę w Grant Park w Chicago.

2003 roku założył Fundusz Stypendialny Lednickie Talenty (od 2011 roku Fundusz zmienił nazwę na Talenty Fundusz Stypendialny). Fundowane stypendia, w postaci pomocy finansowej, rzeczowej lub merytorycznej mają na celu stworzenie takich warunków, aby najzdolniejsi uczniowie i studenci mogli bez przeszkód rozwijać swoje zdolności.

W 2008 roku Voelkel stał się współzałożycielem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. SWPS z siedzibą w Warszawie prowadzi wydziały zamiejscowe w Katowicach, Poznaniu, Sopocie i Wrocławiu. Wydział wrocławski otrzymał pierwszą kategorię, ustaloną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wyniku oceny parametrycznej i jednocześnie zajął 1. miejsce w wykazie jednostek naukowych w grupie nauk społecznych w Polsce[4].

W 2009 roku założył Szkoły Akademickie Da Vinci. Z jego inicjatywy w 2011 roku w odrestaurowanym budyku Starej Drukarni powstała Concordia Design - centrum designu, kreatywności i biznesu (w ramach Concordia Design funkcjonuje również restauracja Concordia Taste, inkubator firm z sektora kreatywnego oraz drukarnia Concordia Print).

W 2011 roku założył School of Form – pierwszą w Polsce międzynarodową uczelnię wyższą projektowania. Szkoła łączy wiedzę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych z rzemiosłem, technologią i projektowaniem. Program studiów oparty jest na autorskim programie Lidewij Edelkoort. Szkoła współpracuje z takimi firmami jak: IKEA, Schattdecor, Lidl, Amica, Škoda.

Voelkel jest także Prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Z inicjatywy Voelkela Zachęta wraz z VOX-Artis zrealizowały projekt Poznań miasto sztuki (w ramach którego w mieście prezentowane są obiekty sztuki współczesnej m.in.:, rzeźba Stela Heinza Macka przy alejach Marcinkowskiego, Golem Davida Cernego, rzeźba Transmutatio Sławomira Brzóski przed Galerią Malta)[5].

1 czerwca 2013 funkcję Prezesa w Grupie Kapitałowej VOX przejął Piotr Wit Voelkel[6]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Z żoną Anną ma trójkę dzieci: Marię, Ewę i Piotra Wita.

Miejsce na liście najbogatszych Polaków Wprost[edytuj | edytuj kod]

Piotr Voelkel odbiera Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. J. Wejcherta

W latach 2005-2014:[7]

  • 2014 - 88. miejsce
  • 2013 - 83. miejsce
  • 2012 - 71. miejsce
  • 2011 - 68. miejsce
  • 2009 - 58. miejsce
  • 2008 - 80. miejsce
  • 2007 - 67. miejsce
  • 2006 - 61. miejsce
  • 2005 - 58. miejsce

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]