Pluskwica groniasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pluskwica groniasta
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd jaskrowce
Rodzina jaskrowate
Rodzaj pluskwica
Nazwa systematyczna
Actaea racemosa L.
Sp. Pl. 1: 504. 1753[2]
Synonimy

Cimicifuga racemosa Nutt.

Kwiaty

Pluskwica groniasta, p. sercolistna, świecznica groniasta (Cimicifuga racemosa Nutt.) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Pochodzi z Ameryki Północnej[2]. Uprawiana w wielu krajach, również w Polsce, jako roślina ozdobna i zielarska. Według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten włączony został do rodzaju Actaea i jego nazwa naukowa to obecnie Actaea racemosa[2].

Morfologia i biologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Prosta, ciemnozielona, obficie ulistniona, dorasta do 2 m wysokości. Pod ziemią roślina posiada kłącze. Liście klapowane, dłoniastowcinane. Kwiaty: drobne kremowobiałe, o zmiennej liczbie działek kielicha (od 3 do 8), silnie pachnące, tworzą dość gęste grono, nie rozwijają się jednocześnie – tworzą efekt "płonącej świecy", skąd nazwa pospolita (świecznica). Kwitnie w sierpniu-wrześniu. Kwiatostany osiągają 50-60 cm długości. Bylina, hemikryptofit. Cała roślina po roztarciu wydziela nieprzyjemny zapach[3].
Korzeń
Kłącze jest ciemnobrunatne, twarde, niemal walcowate, nieco guzowate, o średnicy 1,5–2,5 cm i długości 2–15 cm. Wykazuje liczne, ściśle ułożone, proste lub zgięte odgałęzienia, każde kończące się w pozostałości pąka lub w kolistej miseczkowatej bliźnie. Przełam jest rogowaty, przekrój poprzeczny wykazuje obecność cienkiej kory otaczającej pierścień licznych, jasnych, wąskich, klinowatych wiązek naczyniowych, na przemian z ciemniejszymi promieniami rdzeniowymi i obecność dużego, centralnie położonego rdzenia. Korzenie są ciemnobrunatne, o średnicy 1–3 mm, niemal walcowate lub tępo czworokątne i podłużnie bruzdowane. Przełam ich jest gładki a na przekroju poprzecznym widoczna jest szeroka kora i ciemnobrunatny rdzeń, w którym część środkowa składa się z 3–6 jaśniejszych klinowatych wiązek naczyniowych, łączących się w środku i rozdzielanych przez szerokie, niezdrewniałe promienie rdzeniowe[4].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina lecznicza[edytuj | edytuj kod]

Surowiec zielarski
Kłącze pluskwicy groniastej (Cimicifugae rhizoma) – wysuszone, całe lub połamane kłącze i korzeń o zawartości minimum 1,0% glikozydów triterpenowych[4]. Korzeń pluskwicy zawiera glikozydy triterpenowe (m.in. akteinę, 27-deoxyakteinę), cimifuginę, polifenole np. kwas kofeinowy, pochodne kwasu ferulowego, alkaloidy itp.[5] Ponadto korzeń zawiera substancje estrogenne, żywice, kwas salicylowy i izoflawony[potrzebny przypis].
Działanie (lecznicze i niepożądane)
Słabe i niejednoznaczne dowody sugerują, że preparaty z pluskwicy mogą wspomagać symptomy menopauzy, natomiast brak jest dowodów na ich skuteczność w jakiejkolwiek innej przypadłości[6]. Indianki korzeniami tej rośliny leczyły zaburzenia menstruacji[3] i bóle miesiączkowe. W Europie wykorzystywano tę roślinę w leczeniu stanów zapalnych i nerwobóli. Za jej właściwości zdrowotne odpowiada cymicyfugina, izolowana z kłącza rośliny[7].
Rygorystyczne badania nad długoterminowym bezpieczeństwem stosowania pluskwicy groniastej i bezpieczeństwem jej stosowania w medycynie tradycyjnej oraz jako suplementu diety nie zostały opublikowane[8][9][6], głównie dlatego, że większość pluskwicy groniastej jest zbierana ze środowiska naturalnego przy braku odpowiednich procedur oraz z powodu zanieczyszczenia preparatów handlowych innymi gatunkami roślin[6][10]. Wysokie dawki pluskwicy groniastej mogą powodować nudności, zawroty głowy, efekty wizualne, niższe tętno i zwiększoną potliwość[6].
Na całym świecie około 83 przypadki uszkodzenia wątroby, w tym zapalenie wątroby, niewydolność wątroby i podwyższone enzymy wątrobowe, są wiązane z użyciem pluskwicy groniastej, chociaż związek przyczynowo-skutkowy pozostaje niezdefiniowany[11].

Roślina ozdobna[edytuj | edytuj kod]

Może być uprawiana na rabatach lub w grupach w parku.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Może rosnąć w półcieniu, lub nawet w cieniu, wymaga żyznej, głębokiej i stale wilgotnej gleby[3]. Rozmnaża się zazwyczaj przez podział kłączy , które można sadzić do gleby jesienią lub wiosną. Ma grube pędy, tak, że pomimo dużej wysokości zazwyczaj nie wymaga stosowania podpór. W uprawie głównie dwie odmiany:

 • 'Armleuchter' – odmiana kwitnąca we wrześniu i październiku, osiąga wysokość do 160 cm, kwiatostany rozgałęzione.
 • 'BS Blickfang' (1975) – wyróżnia się czysto białymi kwiatami, rozkwita we wrześniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
 2. a b c Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-25].
 3. a b c zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
 4. a b Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska X. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276. ISBN 978-83-63724-47-4.
 5. Sarah E. Edwards i inni, Phytopharmacy: An Evidence-Based Guide to Herbal Medicinal Products, John Wiley & Sons, 17 lutego 2015, ISBN 978-1-118-54355-9 [dostęp 2017-02-10] (ang.).
 6. a b c d Black Cohosh | NCCIH, NCCIH [dostęp 2017-02-10] (ang.).
 7. Paulina Hetwer, Pluskwica groniasta – na uciążliwe objawy menopauzy, „BonaVita” [dostęp 2017-05-25] (pol.).
 8. Office of Dietary Supplements - Black Cohosh, ods.od.nih.gov [dostęp 2019-10-16] (ang.).
 9. Black Cohosh Uses, Benefits & Side Effects - Drugs.com Herbal Database, Drugs.com [dostęp 2019-10-16] (ang.).
 10. Rolf Teschke i inni, Herb induced liver injury presumably caused by black cohosh: a survey of initially purported cases and herbal quality specifications, „Annals of Hepatology”, 10 (3), 2011, s. 249–259, ISSN 1665-2681, PMID21677326 [dostęp 2019-10-16].
 11. Office of Dietary Supplements - Black Cohosh, ods.od.nih.gov [dostęp 2019-10-16] (ang.).