Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Prezes Andrzej Romuald Rajewski
Nr KRS 0000017690
Data rejestracji 2001
brak współrzędnych

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne – ogólnopolska organizacja lekarzy psychiatrów, założona w 1920 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

PTP zostało utworzone podczas I Zjazdu Psychiatrów Polskich w Warszawie na wniosek Rafała Radziwiłłowicza, organizatora zjazdu. Nowo powstała organizacja zrzeszała polskich lekarzy psychiatrów i stawiała sobie za cel ustalenie zasad prawodawstwa psychiatrycznego, organizację opieki psychiatrycznej w odrodzonej Rzeczypospolitej, reprezentację polskiej psychiatrii na forum międzynarodowym. Po I Zjeździe odbywały się co roku kolejne, podczas których miały miejsce walne zgromadzenia PTP. Organem Towarzystwa został „Rocznik Psychiatryczny” (w 1923 roku), a w późniejszych czasach „Psychiatria i Psychoterapia” (2005) i „Psychoterapia” oraz „Psychiatria Polska”.

Pierwszy zjazd PTP po II wojnie (XX) miał miejsce w Tworkach i był poświęcony zbrodniom hitlerowskim na chorych psychicznie w Polsce. W 1954 roku zdecydowano o połączeniu PTP z Polskim Towarzystwem Neurologicznym; wkrótce postanowiono jednak o rozdzieleniu Polskiego Towarzystwa Neurologów, Neurochirurgów i Psychiatrów do pierwotnych organizacji. PTP reaktywowano w 1957 roku w Gdańsku.

Zjazdy PTP odbywają się co 3 lata.

Przewodniczący (prezesi)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zdzisław Jaroszewski. Nagrobek. W: Strona internetowa Cmentarza w Laskach [on-line]. cmentarzwlaskach.pl. [dostęp 2017-07-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Bilikiewicz, Jan Gallus: Psychiatria polska na tle dziejowym. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1962 ss. 196-202
  • Leksykon Psychiatrii. Warszawa 1993 ​ISBN 83-200-1712-2​ ss. 346-347

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]