Poręby (gmina Bełchatów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poręby
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat bełchatowski
Gmina Bełchatów
Sołectwo Poręby
Liczba ludności (2009) 41
Strefa numeracyjna (+48) 44
Kod pocztowy 97-400
Tablice rejestracyjne EBE
SIMC 0535876
Położenie na mapie Bełchatowa
Mapa lokalizacyjna Bełchatowa
Poręby
Poręby
Położenie na mapie powiatu bełchatowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bełchatowskiego
Poręby
Poręby
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Poręby
Poręby
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Poręby
Poręby
Ziemia51°19′51″N 19°21′51″E/51,330833 19,364167

Poręby (do 2008 Poręby Grocholskie) – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Bełchatów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 2007 istniał podział nazw na Poręby Grocholskie[1] i Poręby Bełchatowskie ze względu na kilka domów ze wsi Poręby gdzie granice miasta biegną wzdłuż ul. Wichrowej leżącej już we wsi i ul. Brzozowej. W 2007 roku zniesiono nazwy i pozostało Poręby a oddzielone domy zostały włączone do miasta i oś. Zamoście.

W miejscowości znajduje się[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się boisko z dobrą murawą i bramkami a teren ogrodzono małym ogrodzeniem na boisku grał i trenował klub sportowy KS Grocholice - Bełchatów a obecnie grają młodziki i starsze osoby oraz rozwijający się w Bełchatowie nowy klub sportowy rugby.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Mecz na boisku w Porębach (w oddali widać ciepłociąg i kościół w Grocholicach)

Poręby nie są miejscowością typową rolniczą, tylko kilku mieszkańców jeszcze prowadzi gospodarstwo rolne. Ziemia tu jest ostatniej klasy a w środkowej część miejscowości leży teren podmokłych łąk które powoli zamieniają się w osiedle domków. Domy większości tu są ulokowane wzdłuż drogi po jednej stronie ulicy która biegnie częściowo w kształcie litery U, inna część domów jest ulokowana na szczerym polu lub pod lasem. Część mieszkańców pracuje w pobliskiej Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, Elektrownia Bełchatów lub w mieście Bełchatów.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Koło miejscowości przebiega droga wojewódzka nr 484 Buczek - Bełchatów - Kamieńsk, zapewniająca dojazd także do drogi krajowej nr 1.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]