Droga krajowa nr 1 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 1.
DK1
Początek drogi Rusocin
Koniec drogi Cieszyn
Długość 231 km
Województwa pomorskie,
kujawsko-pomorskie,
łódzkie,
śląskie
Mapa
Mapa DK1
Przebieg drogi krajowej nr 1 w Polsce

     Droga krajowa nr 1

     Droga ekspresowa S1

     Autostrada A1

Zdjęcie
Droga krajowa nr 1 w Częstochowie
Droga krajowa nr 1 w Częstochowie

Droga krajowa nr 1 (DK1) – droga krajowa o długości 419,9 km łącząca północ Polski (Gdańsk) z południem (Cieszyn). Jest jedną z głównych tras w Polsce o przebiegu południkowym. Stanowi polską część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E75 HelsinkiGdańskŁódźBudapesztAteny. Biegnie przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Na północy rozpoczyna się w miejscowości Rusocin na węźle z drogą ekspresową S6 a kończy na granicy z Czechami w Cieszynie. Wraz z oddawaniem kolejnych odcinków autostrady A1, przejmują one oznaczenie drogi krajowej nr 1, natomiast równoległe odcinki starej jedynki oznaczane są jako droga krajowa nr 91. Docelowo cały ślad drogi krajowej nr 1 ma biec po autostradzie A1.

Na odcinku Piotrków Trybunalski-Podwarpie stanowi fragment tak zwanej Gierkówki. Docelowo autostrada A1 ma prowadzić do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Trasa czterokrotnie (w pobliżu Grudziądza, Torunia, w Czechowicach-Dziedzicach i Skoczowie) przekracza Wisłę.

Autostrada A1[edytuj]

 Osobny artykuł: Autostrada A1 (Polska).

Droga na odcinkach RusocinStryków, Tuszyn-Piotrków Trybunalski oraz Pyrzowice-Gorzyczki ma status autostrady A1. Obecnie budowany jest również odcinek autostrady A1 Stryków-Tuszyn (Wschodnia Obwodnica Łodzi) Docelowo jako droga nr 1 oznaczony będzie jedynie ślad autostrady A1, natomiast obecnemu przebiegowi drogi na południe od Częstochowy, nadany zostanie inny numer.

Droga ekspresowa S1[edytuj]

 Osobny artykuł: Droga ekspresowa S1 (Polska).

Droga na odcinkach Dąbrowa GórniczaTychy, PodwarpiePyrzowice i Bielsko-Biała - Cieszyn ma status drogi ekspresowej S1. Nieznane jest przyszłe oznaczenie tych odcinków.

Planowane przebudowy i remonty[edytuj]

Autostrada A1[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Autostrada A1 (Polska), w sekcji Odcinki w budowie.

Stryków - Tuszyn[edytuj]

Budowa odcinka Stryków - Tuszyn stanowiącego wschodnią obwodnicę Łodzi pierwotnie miała zakończyć się w 2014 roku. Ze względu na opóźnienia inwestycji i rezygnacji Mostostalu z budowy, GDDKiA rozpisała nowy przetarg na dokończenie budowy. Ponownie wyłonienie wykonawcy ma nastąpić w sierpniu 2014 roku. Wówczas wykonawcy będą mieli 22 miesiące na dokończenie budowy. Jeżeli nie będzie innych nieprzewidzianych opóźnień to odcinek ten ma zostać oddany do ruchu w pierwszym półroczu 2016 roku.

Tuszyn - Pyrzowice[edytuj]

Odcinek obecnej drogi krajowej nr 1 Piotrków TrybunalskiCzęstochowa ma zostać przebudowany do parametrów autostrady i stać się częścią autostrady A1. W czasach PRL-u odcinek ten miał być częścią autostrady A1 wraz z odcinkiem Piotrków TrybunalskiTuszyn, jednakże w tamtych czasach porzucono pierwotną koncepcję i skupiono się na jak najszybszej budowie drogi dwujezdniowej. Na południe od Częstochowy autostrada A1 ma biec po nowym śladzie i łączyć się w Pyrzowicach z budowanymi od południa odcinkami. Nieznany jest termin realizacji tego zadania.

Droga ekspresowa S1[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Droga ekspresowa S1 (Polska), w sekcji Odcinki planowane.

Tyski odcinek drogi nr 1[edytuj]

Końcem 2014 roku zakończyła się przebudowa odcinka trasy od węzła drogi nr 1 z S1 i drogą krajową nr 86 do tzw. węzła Tyskiego, gdzie droga nr 1 krzyżuje się z tyską ulicą Władysława Sikorskiego w dzielnicy Paprocany i Cielmice. Przebudowano skrzyżowanie droga nr 1 z ulicami Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Edukacji oraz skrzyżowanie z aleją Niepodległości. Wybudowano estakadę dla drogi nr 1 i zjazdu do miasta oraz drogi serwisowej łączącej ul. Frycza-Modrzewskiego z węzłem i al. Niepodległości. Kolejnym zaplanowanym elementem była modernizacja węzła drogi nr 1 z ul. Józefa Piłsudskiego i ul. Towarową, powstały m.in. nowe łącznice ulic.

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie nr 1[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Z powodu przebudowy węzła obecnie możliwy wjazd na A1 jest tylko od strony Rzgowa. Zobacz na mapie OpenStreetMap
  2. Jedyne relacje węzła: wjazd na A1 tylko w kierunku Katowic, zjazd z A1 tylko od strony Katowic.
  3. Dawniej w ciągu 12
  4. Pierwotnie nazywany Rząsawa
  5. Węzeł zostanie przebudowany
  6. Jedyne relacje węzła: wjazd na S1 tylko w kierunku Pyrzowic, zjazd z S1 tylko w stronę Bielska-Białej
  7. Wjazd od strony Cieszyna, wyjazd w kierunku Katowic
  8. Jedyne relacje węzła: wyjazd z kierunku Bielska-Białej, wjazd w kierunku Bielska-Białej

Przypisy