Portal:Rodzimowierstwo słowiańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Inne portale
Rodzimowierstwo słowiańskie w polskojęzycznej Wikipedii
Symbole rodzimowierstwa słowiańskiego

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych rodzimowierstwem słowiańskim, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych tą dziedziną.

Rodzimowierstwo słowiańskie to współczesna religia klasyfikowana jako neopogańska oraz nowy ruch religijny, odnoszące się do duchowości i mitologii ludów słowiańskich. Jeśli jesteś wyznawcą rodzimowierstwa słowiańskiego albo posiadasz wiarygodne publikacje dotyczące tej tematyki, lub też chciałbyś pomóc w tłumaczeniach haseł z innych języków – zapraszamy do współpracy!

Wybrany artykuł
Obrzędy kupalne na obrazie rosyjskiego malarza Kławdija Lebiediewa (1852-1916)

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów pogańskiej Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).

Czy wiesz, że ...
Słoneczko.svg Za założyciela rodzimowierstwa słowiańskiego uznaje się Zoriana Dołęgę-Chodakowskiego

Słoneczko.svg W okresie międzywojennym w Polsce powstała pierwsza grupa rodzimowiercza – Koło Czcicieli Światowida

Słoneczko.svg Wśród współzałożycieli Światowego Kongresu Religii Etnicznych znalazł się również polski związek wyznaniowy – Rodzima Wiara

Słoneczko.svg W 2016 roku polscy rodzimowiercy zorganizowali pierwsze od 500 lat obchody święta Stado
Nowe artykuły
Wybrana grafika
Drzewo swiata.jpg

Marek Hapon, Slavonic World Tree (2012)
Teologia
M. Priesniakow. Dażbóg. 1998

Dażbóg, Dadźbóg, Dabóg – bóstwo Słowian wschodnich. Często określany jako syn Swaroga. Według części badaczy Swarożyc i Dadźbóg to jeden i ten sam bóg, a różnica miała wynikać z regionalnych różnic kultu. Nie brak też opinii utożsamiających Dadźboga z samym Swarogiem, gdyż w źródłach ruskich Dadźbóg często utożsamiany jest ze słońcem, zaś w Powieści minionych lat w katalogu bóstw czczonych przez Włodzimierza Wielkiego widnieje Dadźbóg, a nie Swaróg. Według Słowa o wyprawie Igora książęta ruscy uważali się za "wnuków Dażboga".

Kategorie artykułów
Pomoc
Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu i tworzeniu artykułów o rodzimowierstwie słowiańskim, to zobacz tę stronę. Będziesz mógł na niej zgłosić swoje własne propozycje nowych artykułów. Prosimy również o dopisywanie do niego istniejących artykułów związanych z rodzimowierstwem słowiańskim, które jeszcze nie zostały tam umieszczone. Tutaj natomiast możesz łatwo sprawdzić, jakie artykuły z dziedziny rodzimowierstwa słowiańskiego były ostatnio edytowane.
Rodzimowierstwo słowiańskie w siostrzanych projektach
Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii
Portal.svg