Portal:Rodzimowierstwo słowiańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Inne portale
Rodzimowierstwo słowiańskie w polskojęzycznej Wikipedii
Symbole rodzimowierstwa słowiańskiego

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych rodzimowierstwem słowiańskim, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych tą dziedziną.

Rodzimowierstwo słowiańskie to współczesna religia klasyfikowana jako neopogańska oraz nowy ruch religijny, odnoszące się do duchowości i mitologii ludów słowiańskich. Jeśli jesteś wyznawcą rodzimowierstwa słowiańskiego albo posiadasz wiarygodne publikacje dotyczące tej tematyki, lub też chciałbyś pomóc w tłumaczeniach haseł z innych języków – zapraszamy do współpracy!

Wybrany artykuł
Okrężne w Sandomierskiem. 1841

Dożynki, Święto Plonów, Wieńce – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W religii Słowian – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw.

Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Na Śląsku opolskim nazywane żniwniok. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był...

Czy wiesz, że ...
Słoneczko.svg Za założyciela rodzimowierstwa słowiańskiego uznaje się Zoriana Dołęgę-Chodakowskiego

Słoneczko.svg W okresie międzywojennym w Polsce powstała pierwsza grupa rodzimowiercza – Koło Czcicieli Światowida

Słoneczko.svg Wśród współzałożycieli Światowego Kongresu Religii Etnicznych znalazł się również polski związek wyznaniowy – Rodzima Wiara

Słoneczko.svg W 2016 roku polscy rodzimowiercy zorganizowali pierwsze od 500 lat obchody święta Stado
Nowe artykuły
Wybrana grafika
XV Rodowy Wiec Słowian 1734514550.jpg

XV Rodowy Wiec Słowian (2018)
Teologia
M. Priesniakow. Dażbóg. 1998

Dażbóg, Dadźbóg, Dabóg – bóstwo Słowian wschodnich. Często określany jako syn Swaroga. Według części badaczy Swarożyc i Dadźbóg to jeden i ten sam bóg, a różnica miała wynikać z regionalnych różnic kultu. Nie brak też opinii utożsamiających Dadźboga z samym Swarogiem, gdyż w źródłach ruskich Dadźbóg często utożsamiany jest ze słońcem, zaś w Powieści minionych lat w katalogu bóstw czczonych przez Włodzimierza Wielkiego widnieje Dadźbóg, a nie Swaróg. Według Słowa o wyprawie Igora książęta ruscy uważali się za "wnuków Dażboga".

Kategorie artykułów
Pomoc
Jeśli chcesz pomóc w rozwijaniu i tworzeniu artykułów o rodzimowierstwie słowiańskim, to zobacz tę stronę. Będziesz mógł na niej zgłosić swoje własne propozycje nowych artykułów. Prosimy również o dopisywanie do niego istniejących artykułów związanych z rodzimowierstwem słowiańskim, które jeszcze nie zostały tam umieszczone. Tutaj natomiast możesz łatwo sprawdzić, jakie artykuły z dziedziny rodzimowierstwa słowiańskiego były ostatnio edytowane.
Rodzimowierstwo słowiańskie w siostrzanych projektach
Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii
Portal.svg