Powstanie Spartakusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: Powstanie Spartakusa (1919).
Powstanie Spartakusa
ilustracja
Czas 73-71 p.n.e.
Miejsce Italia
Terytorium Italia
Przyczyna bunt niewolników
Wynik Zwycięstwo armii rzymskiej
Strony konfliktu
gladiatorzy, niewolnicy i chłopi armia rzymska
Dowódcy
Spartakus Marek Licyniusz Krassus
Siły
40 000 ludzi nieznane
Straty
nieznane nieznane

Powstanie Spartakusa – trwające w latach 73-71 p.n.e. największe powstanie niewolników w starożytnym Rzymie. W ciągu dwóch lat siły Spartakusa, składające się z tysięcy niewolników, gladiatorów i zubożałych chłopów[1], wznieciły powstanie na terenie niemalże całej Italii. Kres buntowi położyły nieporozumienia w szeregach przywódców powstania oraz bitwa nad rzeką Silarus, w której zginął Spartakus.

Przyczyny i przebieg powstania[edytuj | edytuj kod]

Do przyczyn powstania można zaliczyć dwie zasadnicze kwestie:

Powstania wybuchały już wcześniej, ale były szybko tłumione przez armię rzymską. Tym razem jednak siły powstańców były zdecydowanie potężniejsze. Spartakus, prawdopodobnie z pochodzenia Trak, zawiązał spisek w szkole gladiatorów w Kapui. Na początku, wraz ze swoimi towarzyszami, ukrywali się na zboczach Wezuwiusza, skąd dokonywali napadów rabunkowych i walczyli z armią rzymską. Powodzenie w tych walkach doprowadziło do rozszerzenia powstania na Kampanię i Lukanię. Istotnym problemem był brak jedności w armii niewolników. W roku 72 p.n.e. odłączone plemiona celtycko-germańskie, pod dowództwem Kriksosa, zostały rozbite pod Apulią.

Jednak Spartakus rozbił w tym czasie obie armie konsularne. Udał się na północ, gdzie chciał opuścić Italię, jednak przekonano go, żeby zawrócił. Postanowił więc połączyć się z oddziałami na Sycylii, jednak korsarze nie dostarczyli obiecanych wcześniej statków. W międzyczasie Rzym zebrał armię pod przywództwem Krassusa. Spartakusowi udawało się wymykać z rąk Krassusa, a manewr wydostania się z otaczającego wału został wpisany do listy podstępów wojennych Frontinusa (Strategemata)[2]. Krassus ostatecznie rozgromił Spartakusa nad rzeką Silarus. Od tej pory rola niewolników w państwie rzymskim zaczęła się stopniowo zmniejszać.

Ku przestrodze, ukrzyżowano wzdłuż głównej drogi prowadzącej do Rzymu około sześć tysięcy niewolników, którzy ocaleli z przegranej bitwy.

Skutki powstania Spartakusa[edytuj | edytuj kod]

Powstanie przyniosło zniszczenie znacznych obszarów Italii, właściciele niewolników ponieśli duże straty, w powstaniu uczestniczyła biedota. Od tego czasu również zauważa się stopniową zmianę polityki właścicieli niewolników.

Najważniejsze bitwy podczas powstania[edytuj | edytuj kod]

Powstanie w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Powstanie było tematem filmu Spartakus w reżyserii Stanleya Kubricka. W 2010 roku rozpoczęto emisję serialu produkcji Starz pt. Spartakus: Krew i piach.

Przypisy

  1. Wielka Historia Świata, Kraków 2004, t. III, s.168.
  2. P. Rochala, Powstanie Spartakusa 73 – 71 p. n. e., Inforteditions, Zabrze 2009, s. 276.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Géza Alföldy: Römische Sozialgeschichte. 3. Auflage, Steiner, Wiesbaden 1984, ​ISBN 3-515-04057-9​ (Wissenschaftliche Paperbacks Sozial- und Wirtschaftsgeschichte, 8).
  • B. Nowaczyk, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2008
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73 – 71 p. n. e., Inforteditions, Zabrze 2009, ​ISBN 978-83-89943-42-2