Puchar Polski w hokeju na lodzie 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puchar Polski w hokeju na lodzie 2015
2014 2016
Miejsce finału

Nowy Targ (Miejska Hala Lodowa)

Podium
Pierwsze miejsce

ComArch Cracovia

Drugie miejsce

TatrySki Podhale Nowy Targ

Puchar Polski w hokeju na lodzie mężczyzn 2015 – 18. edycja rozgrywek o Puchar Polski, zorganizowana przez Polską Hokej Ligę Sp. z o.o. za sezon 2015/2016.

Formuła[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu został ogłoszony regulamin rozgrywek Pucharu Polski. Rywalizacja składała się z dwóch etapów. Pierwszy pokrywał się z rozgrywkami ligowymi Polskiej Hokej Ligi, gdzie dwanaście klubów rozegrało dwie pełne rundy spotkań. Na podstawie miejsc w tabeli cztery pierwsze drużyny wywalczyły awans do drugiego etapu tj. turnieju finałowego. Zespoły zostały podzielone w następujące pary: 1 – 4 i 2 – 3. W finale zagrali zwycięzcy meczów półfinałowych. Nie rozegrano meczu o trzecie miejsce.

W drugim etapie w przypadku remisu w regulaminowym czasie gry, następowała dziesięciominutowa dogrywka. Jeśli spotkanie nadal nie zostało rozstrzygnięte, wówczas przeprowadzano serię rzutów karnych w oparciu o przepisy PZHL. Mecze w drugim etapie prowadzili czterej sędziowie, po dwóch głównych i liniowych. Spotkania półfinałowe i finał rozgrywek odbył się 29 i 30 grudnia 2015 roku[1].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w poprzedniej edycji turniej finałowy miał się odbyć w Krakowie na Kraków Arenie. Działacze PZHL i PHL nie wybrali jednak oferty złożonej przez Zarząd Infrastruktury Sportowej na organizację Mistrzostw Świata Dywizji IA w Krakowie i przyjęli propozycję Katowic. Turniej Pucharu Polski miał być dla organizatorów próbą przed mistrzostwami świata[2]. Pod koniec listopada działacze związkowi złożyli propozycję władzom samorządowym Nowego Targu oraz działaczom Podhala na zorganizowanie turnieju[3]. Wkrótce po tym prezes PZHL Dawid Chwałka poinformował, iż turniej zostanie zorganizowany w Nowym Targu[4].

Organizatorzy rozgrywek 10 grudnia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformowali, że turniej finałowy Pucharu Polski w dniach 29 i 30 grudnia po raz drugi w historii odbędzie się w Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu. Pierwszy miał miejsce w 2005 roku, a zwyciężyła wówczas drużyna TKH ThyssenKrupp Toruń, która w finale pokonała po rzutach karnych SSA Wojas Podhale Nowy Targ[5]. Podczas konferencji Janusz Wierzbowski, prezes PHL i sekretarz generalny PZHL poinformował, że o wyborze Nowego Targu zadecydowały trzy czynniki:

Po pierwsze hokej od zawsze kojarzy się z tym miastem, po drugie Szarotki zawsze walczyły o najwyższe cele w ekstralidze, a po trzecie to jest moment, kiedy jest tu najwięcej turystów, a podczas tego turnieju chcemy zrobić mocną promocję Polski i Katowic jako organizatora przyszłorocznych mistrzostw świata. Mam więc nadzieję, że współpraca z miastem, służbami porządkowymi i oczywiście klubem zaowocuje prawdziwym sportowym świętem.

Janusz Wierzbowski, [6]

Dużym problemem organizacyjnym był brak monitoringu na lodowisku w Nowym Targu, przez co jedynie kibice z powiatu nowotarskiego mogli oglądać mecze ligowe na żywo. Polska Hokej Liga przy współpracy z firmą zewnętrzną, zainstalowała na lodowisku przy ul. Parkowej kilkanaście przenośnych kamer, dzięki czemu spotkania półfinałowe oraz finał mogli obejrzeć kibice wszystkich drużyn[5]. Organizatorzy w przeciwieństwie do poprzednich edycji nie przewidzieli nagrody finansowej, co wynikało z konieczności pokrycia kosztów monitoringu i organizacji zawodów, a triumfator turnieju otrzymał przechodni puchar[7].

Przed turniejem[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Do półfinałów zakwalifikowały się cztery najlepsze po dwóch rundach PHL drużyny: ComArch Cracovia, TatrySki Podhale Nowy Targ, GKS Tychy oraz JKH GKS Jastrzębie. Zgodnie regulaminem rozgrywek utworzyły pary półfinałowe, w których Cracovia grała z JKH, a Podhale z GKS Tychy. Pierwszy mecz półfinałowy rozpoczął się o godz. 16.00, a drugi o godz. 18.00. Finał rozegrano o godz. 18.30. Godziny rozpoczęcia spotkań dostosowane zostały do stacji TVP Sport, która prowadziła relację na żywo[8].

Tabela po dwóch rundach PHL

Msc. Zespół M Pkt W WPD WPK PPD PPK P G + G - +/-
1 Comarch Cracovia 22 54 17 1 0 0 1 3 116 38 +78
2 KH TatrySki Podhale Nowy Targ 22 53 16 0 2 0 1 3 116 43 +73
3 GKS Tychy 22 51 17 0 0 0 0 5 119 49 +69
4 JKH GKS Jastrzębie 22 48 14 0 2 0 2 4 74 41 +33
5 KS Unia Oświęcim 22 38 11 1 1 1 0 8 79 66 +13
6 Ciarko PBS Bank STS Sanok 22 37 11 1 0 1 1 8 69 50 +19
7 Orlik Opole 22 36 11 0 1 0 1 9 80 62 +18
8 TMH Polonia Bytom 22 33 10 1 0 1 0 10 84 71 +13
9 HK Zagłębie Sosnowiec 22 19 6 0 0 1 0 15 49 94 -45
10 KS Nesta Mires Toruń H.S.A. 22 13 3 1 0 2 0 16 61 109 -48
11 Naprzód Janów 22 11 2 2 0 1 0 17 45 118 -73
12 SMS U20 Sosnowiec 22 3 1 0 0 0 0 21 26 177 -151

Legenda:
Msc. = lokata w tabeli, M = liczba rozegranych spotkań, Pkt = Liczba zdobytych punktów, W = Liczba meczów wygranych, WPD = Liczba meczów wygranych po dogrywce, WPK = Liczba meczów wygranych po karnych, PPD = Liczba meczów przegranych po dogrywce, PPK = Liczba meczów przegranych po karnych, P = Liczba meczów przegranych, G+ = Gole strzelone, G- = Gole stracone, +/- = Bilans bramkowy
    = Awans do Turnieju finałowego Pucharu Polski

Snow Eagle Challenge[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak przed rokiem podczas turnieju hokeiści wszystkich klubów wzięli udział w akcji Snow Eagle Challenge 2. Celem akcji jest zwrócenie powszechnej uwagi na kondycję fizyczną przeciętnego dziecka. Na jego wady postawy, malejącą aktywność sportową oraz rosnące uzależnienie od gier i internetu. Zawodnicy po zdobyciu pierwszej bramki w meczu wykonali inscenizację orła, którą robi się na śniegu. Jednym z ambasadorów akcji jest napastnik JKH, Leszek Laszkiewicz[9].

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Kilka dni przed rozpoczęciem turnieju organizatorzy ogłosili obsadę sędziowską. Trzy spotkania sędziować miało ośmiu sędziów, czterech głównych i czterech liniowych. Sędziami głównymi byli: Tomasz Radzik (Nowy Sącz), Przemysław Kępa (Nowy Targ), Włodzimierz Marczuk (Toruń) i Maciej Pachucki (Gdańsk), natomiast na linii pomagali im: Marcin Młynarski (Myślenice), Tomasz Przyborowski (Krynica), Mariusz Smura (Bytom) i Marcin Polak (Katowice)[10]. W spotkaniu finałowym Przemysława Kępę zastąpił Zbigniew Wolas (Oświęcim)[11].

Media i transmisje[edytuj | edytuj kod]

Mecze turnieju finałowego Pucharu Polski na żywo pokazywała stacja telewizyjna TVP Sport i internetowa sport.tvp.pl. Kwadrans przed każdym ze spotkań było studio meczowe, którego prowadzącym był Robert Walczak. W roli ekspertów wystąpili byli hokeiści Gabriel Samolej i Roman Steblecki, a wywiady przeprowadzała Anna Kozińska. Spotkania komentował Stanisław Snopek wspólnie z jednym z wspomnianych gości[12].

Akredytację na spotkania Pucharu Polski uzyskało 23 dziennikarzy, 21 fotoreporterów, 2 dziennikarzy radiowych oraz 7 dziennikarzy Nowotarskiej Telewizji Kablowej i Telewizji Podhale[13].

Składy[edytuj | edytuj kod]

Do turnieju finałowego drużyna Cracovii przystępowała w najsilniejszym składzie. Wszyscy hokeiści z wyjątkiem napastnika, Oliviera Paczkowskiego byli zdrowi[14]. Z niepełną kadrą do Nowego Targu przyjechała drużyna JKH GKS Jastrzębie. Kontuzjowani byli chorwacki bramkarz Mate Krešimir Tomljenović, a także Vladimír Lukáčik i Kamil Świerski, którzy leczyli urazy kolan[15]. W drużynie mistrza Polski, GKS Tychy kontuzjowani byli Jaroslav Hertl, który doznał urazu kostki oraz Mateusz Bepierszcz i Remigiusz Gazda. Do składu przed turniejem powrócili kontuzjowani Michał Kotlorz i Jarosław Rzeszutko, a dla Michała Woźnicy mecze Pucharu Polski były pierwszymi w tym sezonie[16]. Trener Podhala Nowy Targ, Marek Ziętara nie mógł skorzystać z kontuzjowanego obrońcy Roberta Mrugały oraz napastnika Kaspra Bryniczki, który doznał złamania szczęki[17].

Przed turniejem kluby wzmocniły swoje składy kontraktując nowych graczy. Drużyna Podhala Nowy Targ pozyskała utytułowanego napastnika Brayana McGregora. Kanadyjczyk występował wcześniej w fińskiej lidze Mestis oraz czeskiej ekstralidze, gdzie z drużyną HC Oceláři Trzyniec w 2011 roku wywalczył mistrzostwo[18][19]. Kontrakt z 25-letnim obrońcą Janem Látalem na kilka godzin przed półfinałowym meczem z Cracovią podpisał zespół JKH GKS Jastrzębie. Czeski defensor w swojej karierze występował głównie w czeskiej ekstralidze i na jej zapleczu. Miał zastąpić w kadrze swojego rodaka Tomáša Semráda, który z przyczyn osobistych rozwiązał kontrakt klubem[20].

Comarch Cracovia[edytuj | edytuj kod]

GKS Tychy[edytuj | edytuj kod]

JKH GKS Jastrzębie[edytuj | edytuj kod]

TatrySki Podhale Nowy Targ[edytuj | edytuj kod]

Przebieg turnieju[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze spotkanie półfinałowe pomiędzy Comarch Cracovią, a JKH GKS Jastrzębie rozpoczęło się o godz. 16.00. Głównymi arbitrami byli Tomasz Radzik z Nowego Sącza oraz Przemysław Kępa z Nowego Targu. Mecz lepiej rozpoczęli Jastrzębianie oddając kilka strzałów na bramkę Rafała Radziszewskiego. Pod koniec pierwszej tercji przewagę uzyskała drużyna Cracovii, ale strzały Kacpra Guzika, Macieja Kruczka i Filipa Drzewieckiego obronił bramkarz JKH, David Zabolotny. Pierwszą bramkę w 17 minucie meczu zdobył Słowak Peter Novajovský. Obrońca JKH, Tobiasz Bigos odbywał karę mniejszą 2 minut, a Cracovia grała z przewagą jednego zawodnika. Damian Kapica podał krążek przed bramkę do Novajovskiego, który zdobył gola. Przed końcem tercji zawodnicy Jastrzębia mogli wyrównać wynik spotkania, jednak po strzale słowackiego napastnika Patrika Stantiena krążek trafił w słupek. Swojej szansy na drugiego gola dla Cracovii nie wykorzystał Patrik Svitana, po którego uderzeniu krążek odbił się od poprzeczki bramki.

Drugą tercję dobrze rozpoczęli Krakowianie. W 28 minucie Drzewiecki podał zza bramki do Guzika, który zamarkował strzał i odegrał do Grzegorza Pasiuta. Napastnik "Pasów" umieścił krążek w pustej bramce JKH. W 31 minucie spotkania bramkę kontaktową mógł zdobyć Richard Bordowski, ale nie zdołał pokonać Radziszewskiego. Dobrej sytuacji nie wykorzystał również Petr Šinágl. Czech uderzył prosto w Zabolotnego. W 34 minucie Cracovia zdobyła trzeciego gola. Bramkarz JKH próbując rozegrać krążek wzdłuż bandy omyłkowo trafił do własnej bramki[25].

Frekwencja[edytuj | edytuj kod]

Organizatorzy przygotowali dla kibiców bilety w cenie 10 zł ulgowy oraz 20 zł normalny. Wszystkie bilety zostały wykupione na spotkania z udziałem gospodarzy Podhala Nowy Targ i na trybunach zasiadł komplet 3015 kibiców. Mecz półfinałowy pomiędzy MKS ComArch Cracovią, a JKH GKS Jastrzębie oglądało 300 kibiców. Łączna frekwencja podczas spotkań Pucharu Polski wyniosła 6330 widzów[26].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

29 grudnia 2014 ComArch Cracovia 3:0 JKH GKS Jastrzębie Miejska Hala Lodowa, Nowy Targ
29 grudnia 2015 TatrySki Podhale Nowy Targ 5:3 GKS Tychy Miejska Hala Lodowa, Nowy Targ

Finał[edytuj | edytuj kod]

30 grudnia 2015 TatrySki Podhale Nowy Targ 0:5 ComArch Cracovia Miejska Hala Lodowa, Nowy Targ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Regulamin Pucharu Polski 2015/16. hokej.net, 2015-09-30. [dostęp 2015-12-30].
  2. Żadna decyzja jeszcze nie zapadła. hokej.net, 2015-09-10. [dostęp 2016-01-01].
  3. Puchar Polski w Nowym Targu? To się dopiero okaże!. hokej.net, 2015-11-29. [dostęp 2016-01-01].
  4. Puchar Polski w Nowym Targu? Prezes PZHL potwierdza. hokej.net, 2015-11-27. [dostęp 2016-01-01].
  5. a b Oficjalnie turniej finałowy Puchar Polski w Nowym Targu. hokej.net, 2015-12-10. [dostęp 2016-01-01].
  6. PP w hokeju na lodzie: Cztery zespoły powalczą o trofeum. przegladsportowy.pl, 2015-12-21. [dostęp 2016-01-01].
  7. Zagrają o Puchar Polski. Nagroda? Honorowa. katowickisport.pl, 2015-12-29. [dostęp 2015-12-31].
  8. Komu Puchar Polski? (informacje dla kibiców). hokej.net, 2015-12-28. [dostęp 2016-01-01].
  9. Hokejowy start Snow Eagle Challenge 2. hokej.net, 2015-12-29. [dostęp 2016-01-01].
  10. Obsada sędziowska na turniej finałowy Pucharu Polski. hokej.net, 2015-12-27. [dostęp 2015-12-31].
  11. Obsada sędziowska na finał Pucharu Polski - (zmiana). hokej.net, 2015-12-27. [dostęp 2016-01-01].
  12. Półfinały Pucharu Polski w TVP Sport i SPORT.TVP.PL. sport.tvp.pl, 2015-12-29. [dostęp 2016-01-02].
  13. Lista akredytowanych - Puchar Polski w Nowym Targu. pzhl.org.pl, 2015-12-27. [dostęp 2016-01-02].
  14. Zaczynamy batalię o drugi Puchar Polski. W półfinale będziemy faworytem. cracovia.pl, 2015-12-29. [dostęp 2016-01-04].
  15. Śląsk kontra Małopolska. jkh.pl, 2015-12-29. [dostęp 2016-01-04].
  16. Raport medyczny przed turniejem o Puchar Polski. gkstychy.info, 2015-12-28. [dostęp 2016-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  17. Finał Pucharu Polski: Czterech chętnych do trofeum. interia.pl, 2015-12-28. [dostęp 2016-01-04].
  18. Kanadyjczyk wzmocni siłę rażenia Podhala. hokejfan.pl, 2015-12-23. [dostęp 2016-01-02].
  19. Kanadyjskie wzmocnienie "Szarotek". hokej.net, 2015-12-23. [dostęp 2016-01-02].
  20. Wzmocnienie przed Pucharem Polski. hokej.net, 2015-12-29. [dostęp 2016-01-03].
  21. Skład Cracovii. cracovia.pl. [dostęp 2016-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 października 2014)]. (pol.).
  22. Skład GKS Tychy. gkstychy.info/hokej. [dostęp 2016-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 marca 2015)]. (pol.).
  23. Skład JKH GKS Jastrzębie. jkh.pl. [dostęp 2016-01-04]. (pol.).
  24. Skład MMKS Podhale. mmks-podhale.pl. [dostęp 2016-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 października 2014)]. (pol.).
  25. Cracovia w finale! Kuriozalny samobój Zabolotnego. hokej.net, 2015-12-29. [dostęp 2016-01-07].
  26. Finał Pucharu Polski: Czterech chętnych do trofeum. hokej.net, 2015-12-29. [dostęp 2015-12-30].