Purple Heart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Purple Heart
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka – brązowy oak leaf cluster
Baretka
Baretka – złota gwiazdka
Ustanowiono 1932, nadawany z mocą wsteczną od 1917.

Purple Heart (pol. „Purpurowe Serce”[1]) − amerykańskie odznaczenie wojskowe, ustanowione 3 lutego 1932[2]., przyznawane w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych tym, którzy zostali ranni albo zabici w czasie służby wojskowej w Armii Stanów Zjednoczonych lub walcząc u jej boku, po 5 kwietnia 1917 roku. Medal zajmuje jedenaste miejsce w hierarchii amerykańskich odznaczeń wojskowych.

Odznaczenie może być nadane wielokrotnie. Kolejne nadanie jest oznaczane poprzez nałożenie na wstążkę (oraz baretkę) brązowej odznaki w formie pęku liści dębowych (oak leaf cluster) w Siłach Lądowych i Powietrznych, lub złotej pięcioramiennej gwiazdki w Marynarce Wojennej, Piechocie Morskiej i Straży Wybrzeża USA. Pięć odznak brązowych lub gwiazdek złotych jest zastępowanych odznaką względnie gwiazdką srebrną.

Jest to jedyne amerykańskie odznaczenie, do którego otrzymania nie potrzeba niczyjej rekomendacji, a które otrzymuje się automatycznie po tym, kiedy żołnierz amerykański zostanie ranny lub zabity, spełniając przy tym którykolwiek z następujących warunków (wymienionych szczegółowo w specjalnym dokumencie oznaczonym symbolem AR 600-8-22), tj. m.in.:

 • w dowolnej akcji przeciw wrogom USA
 • w dowolnej akcji sił zbrojnych skierowanych przeciwko krajowi wspieranemu przez armię amerykańską
 • w wyniku ataku terrorystycznego skierowanego przeciw USA lub krajom sprzymierzonym z USA
 • w wyniku działań związanych z ustanawianiem przez USA lub ich sprzymierzeńców pokoju w innych krajach
 • w wyniku obrażeń odniesionych w niewoli

Odznaczenie zostaje nadane także żołnierzom postrzelonym przez sojusznika, jeżeli:

 • stało się to podczas walki (np. przez niedokładne celowanie)
 • zostanie się zranionym lub zabitym z rąk żołnierza, który strzelał do swego sojusznika umyślnie.

Przypadki bratobójczego ostrzału nie są brane pod uwagę, jeżeli:

 • stało się to przez przypadkowe naciśnięcie spustu
 • stało się to podczas czyszczenia broni
 • jeżeli postrzelony żołnierz sprowokował strzelca (np. przez wyzwiska, zakładanie munduru wroga)
 • jeżeli strzelec działał w obronie własnej.

Nie brane pod uwagę są też osoby, które zraniły się same (zarówno umyślnie jak i przypadkowo), lub popełniły samobójstwo. Odznaczenie nadawane jest wyłącznie za rany fizyczne, nie obejmuje uszczerbków na zdrowiu psychicznym spowodowanych uczestnictwem w działaniach wojennych[3].

Niektóre z wymienionych w dokumencie warunków przyjęto za obowiązujące dopiero po ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941, a niektóre dopiero po 28 marca 1973, co wiązało się ze wzrostem zaangażowania wojskowego USA w Wietnamie.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Purpurowym Sercem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Istnieją rozbieżności w prawidłowym użyciu polskiej nazwy tego odznaczenia. Wiele osób używa określenia: „fioletowe” lub „szkarłatne”, zasugerowane kolorem wstążki, choć w rzeczywistości − chodzi tu o purpurę w sensie tynktury heraldycznej. Niektóre słowniki, zwłaszcza starsze, zaznaczają, że wyraz purple odpowiada odcieniom mieszaniny czerwieni i niebieskiego bliskiej fioletowi. Dlatego m.in. pozostawiono oryginalną nazwę odznaczenia, które zresztą – jako nadawane przez prezydenta USA – nigdy polskiej oficjalnej nazwy nie miało. Ilustrująca je fotografia jednoznacznie pokazuje, jaką barwę ma ten order.
 2. John E. Strandberg, Roger James Bender, The Call of Duty: Military Awards and Decorations of the United States of America, San Jose 1994.
 3. Jak to na/po wojence ladnie | Blogmedia24