Pustułka rdzawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pustułka rdzawa
Falco alopex[1]
(Heuglin, 1861)
Pustułka rdzawa u dołu
Pustułka rdzawa u dołu
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd sokołowe
Rodzina sokołowate
Podrodzina sokoły
Rodzaj Falco
Gatunek pustułka rdzawa
Synonimy
  • Tinnunculus alopex Heuglin, 1861[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Pustułka rdzawa (Falco alopex) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Spotyka się go na suchych obszarach Afryki.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

To duża, wysmukła pustułka z długimi, wąskimi skrzydłami i ogonem. Ma 32-38 cm długości z rozpiętością skrzydeł 76-86 cm i wagą 250-300 gram. Samica jest o 3% większa od samca. Ubarwienie jest ciemnorude (stąd angielska nazwa tego ptaka to pustułka lisia) od góry i z czarnym prążkowaniem od dołu. Ogon posiada wąskie, czarne paski, podczas gdy lotki u skrzydeł są ciemne i nie mają pasków. Spodnia część pokrywy skrzydłowej jest jasna, co kontrastuje z ciemniejszym ciałem. Oczy mają żółto-brązową barwę, choć podobna pustułka stepowa ma białawe oczy, bardziej blade ubarwienie, prążkowane lotki i szary ogon.

Osobnik młodociany ma wyraźniejsze smużenie, niż ptaki dorosłe, i jaśniejsze prążkowanie na ogonie.

Pustułki rdzawa wydają wysokie, skrzeczliwe okrzyki, ale poza okresem lęgowym przeważnie ptaki te się nie odzywają.

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Gnieździ się na sawannach na południe od Sahary od Mali na wschodzie do Etiopii i Kenii na północnym zachodzie. Rzadziej zalatuje na zachód do Senegalu, Gambii i Gwinei, a na południe do Demokratycznej Republiki Konga. Większość ptaków jest osiadła, choć niektóre osobniki wykazują ruchy migracyjne w trakcie pory wilgotnej na północy areału i na południu w czasie pory suchej. Pustułki rdzawe widuje się również w pobliżu klifów i kamienistych wzniesień. Zamieszkuje tereny od poziomu morza po 2200 m n.p.m., choć najczęściej poniżej 1000 m n.p.m. Zajmuje szeroki zasięg sięgający około 4 milionów km², ale jest tam zwykle ptakiem rzadko spotykanym. Ogólną populację szacuje się na niecałe 100 000 par lęgowych.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Rzadko zawisa w powietrzu. Zwykle poluje w trakcie czatowania z wysoko ustawionego obiektu, np. drzewa lub skały. Żywi się owadami, jaszczurkami i małymi ssakami. Ogólnie łapie zdobycz na ziemi, ale również zdarza się jej chwytać ptaki w locie, gdy uciekają z płonącej trawy.

Zachowania związane z wydawaniem na świat potomstwa są słabo poznane. Gniazdo tej pustułki znajduje się w dziurze lub szczelinie na klifie lub półce skalnej. Nie wykorzystuje żadnych materiałów do jego budowy. W lęgu znajduje się zwykle 2-3 jaja. Czasem ptaki rozmnażają się w luźnych koloniach liczących do 20 par.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Falco alopex, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Fox Kestrel (Falco alopex) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 11 stycznia 2011].
  3. Falco alopex. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ferguson-Lees, James & Christie, David A.(2001) Raptors of the World, Christopher Helm, London.
  • Global Raptor Information Network (2007) Species account: Fox Kestrel Falco alopex. Pobrano http://www.globalraptors.org 2 sierpnia 2007.
  • Sinclair, Ian & Ryan, Peter (2003) Birds of Africa south of the Sahara, Struik, Cape Town.
  • Zimmerman, Dale A.; Turner, Donald A. & Pearson, David J. (1999) Birds of Kenya & Northern Tanzania, Christopher Helm, London.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]