Rówienka (polana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rówienka
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Pieniny

Wysokość

ok. 447 m n.p.m.

Zagospodarowanie

nieużytki

Położenie na mapie gminy Czorsztyn
Mapa konturowa gminy Czorsztyn, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Rówienka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Rówienka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Rówienka”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Rówienka”
Ziemia49°24′08″N 20°26′10″E/49,402222 20,436111

Rówienkapolana w Pieninach. Jest to płaska, niewielka polanka w Pienińskim Przełomie Dunajca, położona na wysokości około 447 m nad lewym brzegiem Dunajca u południowo-wschodnich podnóży Klejowej Góry[1]. Józef Nyka określa ją jako „urocza polanka”[2], w 2020 r. jest ona już jednak silnie zarośnięta[1]. Do I wojny światowej stały na niej zabudowania gospodarstwa rolnego. Jego właściciel później przeniósł się do osiedla Huty. Po gospodarstwie pozostały zdziczałe drzewa owocowe i szopa na siano, która obecnie już nie istnieje. Przed II wojną światową polanka i szopa na siano były często odwiedzana przez zakochanych, stąd też szopę żartobliwie nazwano „schroniskiem przedślubnym”. Obecnie polanka znajduje się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego, nie prowadzi do niej żaden szlak i turystycznie jest niedostępna[2].

W latach 1987–1988 na Rówience znaleziono w Polsce wymierające gatunki porostów: trzonecznica naga Chaenotheca xyloxena, misecznica blada Lecanora pallida, biedronecznik zmienny Punctelia subrudecta, zagrożone wyginięciem gatunki: plamica promienista Arthonia radiata, kropnica żółtawa Bacidia rubella, mąkla tarniowa Evernia prunastri, żółtlica chropowata Flavoparmelia caperata, krwawiec pajęczynowaty Haematomma ochroleucum, popielak pylasty Imshaugia aleurites, płaskotka rozlana Parmeliopsis ambigua, soreniec opylony Physconia distorta i rzadkiego jaskrawca misecznicowatego Caloplaca obscurella[3].

Polana znajduje się wgranicach wsi Sromowce Niżne w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2021-10-19].
  2. a b Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  3. Józef Kiszka, Zbigniew Szeląg, Porosty (Lichenes) polan Pienińskiego Parku Narodowego – zagrożenie i ochrona, „Pieniny – Przyroda i Człowiek”, 2, Kraków 1992, s. 55–63.