Sosnów (polana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Sosnów i widok na Małe Pieniny

Sosnów – dość duża, położona na wysokości 500-610 m polana na północno-wschodnim stoku Sokolicy w Pieninach. Dawniej używano również nazwy Sosnowo, Sosnówka. Otoczona jest świerkowo-jodłowym lasem w którym po południowej stronie ukryta jest Hukowa Skała. Z polany rozciąga się dość obszerny widok na Beskid Sądecki, szczególnie na Dzwonkówkę i Małe Pieniny, w których widoczne są (w kolejności od lewej strony): Niżny Groń, Groń, Palenica, Szafranówka i Bystrzyk z Białą Skałą. W dole tuż pod polaną widoczny jest zalesiony wierzchołek Długiego Gronika (569 m). Przez polanę prowadzi szlak turystyczny zwany Sokolą Percią.

Polana Sosnów i widok na Długi Gronik

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – niebieski (Sokola Perć) od przystani promowej Nowy Przewóz w Szczawnicy promem na drugą stronę Dunajca, dalej przez Sokolicę, Czertezik i Czerteż na Bajków Groń. Czas przejścia od przeprawy promowej na Bajków Groń: 2.30 h, ↓ 2.15 h

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  2. Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c, 2008. ISBN 978-83-907671-3-9.