Luca Zaia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luca Zaia
Luca Zaia 2011.jpg
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1968
Conegliano
Minister rolnictwa Włoch
Okres od 8 maja 2008
do 16 kwietnia 2010
Przynależność polityczna Liga Północna
Poprzednik Paolo De Castro
Następca Giancarlo Galan

Luca Zaia (ur. 27 marca 1968 w Conegliano) – włoski polityk, urzędnik administracji terytorialnej, od 2008 do 2010 minister rolnictwa, następnie prezydent Wenecji Euganejskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1993 ukończył studia rolnicze z zakresu produkcji zwierzęcej na Uniwersytecie w Udine, kształcił się następnie na kursach menedżerskich. Zaangażował się w działalność Ligi Północnej. W 1995 został radnym Prowincji Treviso, a trzy lata później najmłodszym prezydentem prowincji. W 2005 objął nowe stanowisko, tj. członka zarządu regionu Wenecja Euganejska ds. turystyki.

W 2008 po zwycięskich dla centroprawicowego bloku składającego się z Ludu Wolności, Ligi Północnej i Ruchu dla Autonomii przedterminowych wyborach parlamentarnych, wszedł w skład czwartego gabinetu Silvia Berlusconiego, obejmując urząd ministra rolnictwa, odpowiedzialnego za rolnictwo, gospodarkę żywnościową i leśnictwo.

Z rządu odszedł w 2010 po tym, jak wygrał wybory regionalne na stanowisko prezydenta regionu Wenecja Euganejska (w resorcie rolnictwa zastąpił go dotychczasowy prezydent regionu Giancarlo Galan). W 2015 ponownie został wybrany na prezydenta Wenecji Euganejskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]