Rajinikanth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rajinikanth
Ilustracja
Rajinikanth (2018)
Imię i nazwisko

Shivaji Rao Gaikwad

Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1949 lub 1950
Bangalore

Zawód

aktor, producent filmowy, scenarzysta, wokalista

Współmałżonek

Latha Rangachari

Lata aktywności

od 1975

Odznaczenia
Order Padma Bhushan (Indie)

Shivaji Rao Gaikwad znany jako Rajinikanth (ur. 12 grudnia 1949[1] lub 1950[2]) – indyjski aktor i filantrop, a także producent i scenarzysta oraz wokalista podkładający głos w piosenkach filmowych.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bangalore w obecnym stanie Karnataka, jako czwarte dziecko Ramojirao Gaikwada i Jijabai[3]. Jego ojciec był policjantem[4]. Wcześnie stracił matkę (w wieku dziewięciu[5], pięciu[2] lub ośmiu lat[3]). Z uwagi na złą sytuację finansową rodziny w dzieciństwie pracował dorywczo jako kulis[6]. Uczęszczał do Government Model Primary School w Gavipuram w Bangalore[7]. Między 1966 a 1973 podejmował się różnych prac, zarówno w rodzinnym mieście jak i w Ćennaj. Następnie znalazł zatrudnienie w transporcie miejskim w Bangalore, gdzie przez jakiś czas pracował jako kierowca autobusu[8]. Na ten okres przypada jego pierwszy kontakt z aktorstwem, grywał bowiem w sztukach opartych na mitologii[9]. W 1973, dzięki finansowej pomocy przyjaciela[10], rozpoczął naukę w Madras Film Institute[3]. Nadal występował na scenie, dzięki czemu został zauważony przez reżysera związanego z Kollywood, K. Balachandera[9]. Filmowiec ten namówił Shivajiego do nauki języka tamilskiego umożliwił mu również rozpoczęcie kariery w tamilskim przemyśle filmowym[11], jak też nadał pseudonim, Rajnikanth[4]. Do dzisiaj uznawany jest przez gwiazdora za mentora i guru[12][13].

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Debiutował w Apoorva Raagangal (1975) w reżyserii Balachandera[1], wcielając się w Pandiyana[14], znęcającego się nad swoją małżonką mężczyznę[15]. Obraz ten, w którym zagrał również między innymi Kamal Hassan[15], okazał się wielkim sukcesem, został też nagrodzony National Film Award dla najlepszego filmu tamilskiego[15]. Początkowo Rajinikanth był obsadzany w rolach negatywnych - na przykład pożądliwego awanturnika w Pathinaaru Vayadhiniley, męża-sadysty w Avargal czy kobieciarza w Moondru Mugam[15]. Szybko jednak jego artystyczny wizerunek uległ przemianie. Już w 1978 otrzymał główną rolę w Bairavi[1]. Film ten odniósł spory sukces, natomiast Rajinikanth zaczął być w związku z nim nazywany Superstar[16]. Według innego źródła przydomek związany jest z występami gwiazdora w Annamalai (1992) oraz Muthu (1995)[17], stanowi niejako potwierdzenie jego pozycji[18]. Regularnie ukazuje się na początku kolejnych filmów gwiazdora, między innymi Padayappa (1999)[19] i Sivaji The Boss (2007)[20]. Odwołuje się doń nazwa jednej z nagród specjalnych Edison Awards - Superstar Rajini Award[21]. Powszechnie wykorzystywany w prasie i portalach internetowych[22][23][24], publikacjach książkowych[25][26] oraz w serwisach poświęconych aktorowi[27][28].

Kolejne obrazy z jego udziałem po filmie Bairavi, takie jak Kuppathu Raja, Naan Vazhavaippen czy Annai Oru Alayam (wszystkie z 1979), również okazały się hitami[15]. W swoim 50. filmie, nakręconym w telugu Tiger, wystąpił u boku otaczanego boską czcią N.T. Ramy Rao (NTR)[14]. Jednakże dopiero Billa (1980), remake Dona z Amitabhem Bachchanem (1978) ugruntowała jego status gwiazdy[17][15].

W latach 80. wcielał się w różnorodne role - od komediowych (Thillu Mullu, 1981) poprzez dramatyczne (choćby Murattu Kalai, Payum Puli i Moondru Mugam) do typowych dla filmów akcji (Billa, Pokkiri raja, Velaikkaran, Manidhan). Zagrał także hinduistycznego świętego Raghavendrę Swamiego w biograficznym obrazie Sri Raghavendra[15]. W 1988 wystąpił w swoim jedynym, jak dotąd, filmie hollywoodzkim, Bloodstone w reżyserii Dwighta H. Little'a[17].

Rajinikanth w 1989

W kolejnym dziesięcioleciu niemal wszystkie filmy z jego udziałem były ogromnymi sukcesami kasowymi[17]. Kilka z nich (chociażby Annamalai z 1992, Basha z 1995 i Padayappa z 1999) biło rekordy jeśli chodzi o przynoszone dochody[29], natomiast Muthu (1995) został zdubbingowany w języku japońskim (1998). Przyczyniło się do powstania prężnej społeczności fanów aktora w Japonii[17]. Ogromny sukces Padayappy miał natomiast związek z pojawiającymi się w nim wątkami politycznymi[15].

Pierwszy film Rajinikantha w XXI wieku, Baba (2002) nie odniósł sukcesu[17]. Spotkał się ponadto z ostrą krytyką ze strony lidera partii Partali Makkal Katchi (PMK). Oskarżał on Rajinikantha o promowanie używek, a co za tym idzie zły wpływ na młodzież[30]. Kontrowersje wzbudził w szczególności jeden z plakatów promujących film, który ukazywał gwiazdora z papierosem w ustach. Zwolennicy PMK napadali na kina, palili też kopie filmu. Rajinikanth podjął w związku z tym decyzję, że już nigdy nie będzie palił lub pił na ekranie[31]. Zwrócił też pieniądze dystrybutorom filmowym, którzy ponieśli straty straty z powodu rozprowadzania Baby[15][14].

Chandramukhi (2005) w reżyserii P. Vasu, kolejny film z udziałem gwiazdora, odniósł spektakularny sukces. Oparty na klasycznym filmie w malajalam, Manichithrathaal (1993)[15] łączył w sobie elementy horroru, komedii i dramatu[31]. W jednym z kin w Ćennaj wyświetlany był bez przerwy przez 800 dni, natomiast w 2007 został najdłużej wyświetlanym obrazem w historii południowoindyjskiego kina[31]. Zarobił łącznie ok. 640 mln INR[15]. Zdubbingowano go w językach niemieckim (jako Der Geisterjäger[15]) oraz tureckim[15].

Sivaji (2007) w reżyserii S. Shankara, spektakularny projekt[31] z ogromnym jak na warunki indyjskie budżetem (ok. 600 mln rupii)[15] był setnym filmem Rajinikantha w języku tamilskim[31]. Miał jednoczesną premierę we wszystkich większych miastach indyjskich, a także w szeregu krajów azjatyckich i europejskich[32]. Jest historią wzbogaconego w Stanach Zjednoczonych indyjskiego informatyka, który po powrocie do rodzinnego Ćennaj postanawia otworzyć oferujący bezpłatną edukację uniwersytet oraz szpital[33]. Film eksponuje motyw walki z korupcją[34], zawiera też liczne nawiązania do historii Tamil Nadu. Rajinikanth otrzymał za niego gażę w wysokości 260 mln rupii, stając się tym samym drugim najlepiej zarabiającym aktorem w Azji (po Jackie Chanie)[15][31].

Kuselan (2008) w reżyserii P. Vasu, remake mollywoodzkiego Katha Parayumbol jednocześnie realizowany był w telugu[35].

Endhiran (2010) ponownie w reżyserii S. Shankara był najdroższym filmem indyjskim jaki kiedykolwiek nakręcono (z budżetem w wysokości 1 mld 300 mln rupii)[15]. Opowiada o ekspercie w zakresie robotyki, który po latach starań tworzy zaawansowaną technicznie maszynę na swoje podobieństwo[36]. Obraz odniósł ogromny sukces, był produkcją mającą największe otwarcie w historii tamilskiego kina[36], stał się także jednym z najbardziej dochodowych filmów wyprodukowanych w Indiach[37]. Rajinikanth otrzymał zań wynagrodzenie w wysokości 450 mln rupii[38].

Jego filmografia (jako aktora) do 2013 obejmuje. Grywał w filmach realizowanych w językach tamilskim, hindi, telugu, kannada, malajalam, bengalskim oraz angielskim[4]. Zajmuje się również produkcją filmów, jest scenarzystą[39] oraz podkłada głos w piosenkach filmowych[3].

Wskazuje się, że istotnym elementem aktorskiego sukcesu Rajinikantha jest jego specyficzna maniera - przesadna, wyrazista gestykulacja połączona z wypowiadaniem istotnych kwestii z charakterystyczną emfazą[17]. Kwestie te zyskują często status kultowych, zwłaszcza jeśli podkreślają niezwykły czy nadludzki charakter grywanych przez aktora postaci. Można wymienić tu chociażby niezmiernie popularne Naan oru thadava sonna, nooru thadava sonna maadiri z Bashy (1995)[40], En vazhi thani vazhi z Padayappy [41][42] czy Andavan solraan; Arunachalam mudikkaraan z Arunachalam (1997)[41][43].

O Rajinikancie pozytywnie wypowiadali się liczni filmowcy indyjscy. Mohanlal, czołowy aktor komercyjnego kina w malajalam, zaliczył go do tych aktorów, których sława jest niezależna od komercyjnego sukcesu. Stwierdził jednocześnie, iż tamilski gwiazdor jest błogosławiony, a on sam czuje się zaszczycony, gdy jest porównywany z Rajinikanthem[44]. Amitabh Bachchan, jeden z głównych aktorów Bollywood określił Rajinikantha jako szlachetną, skromną osobę, czczoną niczym Bóg[45]. W innym miejscu nazwał go ikoną oraz swoim dobrym przyjacielem[46]. Aishwarya Rai zwróciła uwagę na wielki talent aktorski Rajinikantha[47], Shahrukh Khan natomiast nazwał południowoindyjskiego gwiazdora wielkim[48]. Ponadto, aktorzy tamilscy młodego pokolenia, tacy jak np. Vijay naśladują styl gry Rajinikantha oraz wypowiadają kwestie w podobny sposób[49]. Inni, jak np. Ajith darzą gwiazdora ogromną czcią i nazywają Bogiem[50][51]. Fragmenty filmów dokumentalnych z udziałem Rajinikantha wykorzystywane są na początku produkcji związanych z innymi aktorami (np. Chandralekha, 1995)[52].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Znany z szeroko zakrojonej działalności charytatywnej. Według jednego z biografów aktora, Namana Ramachandrana, Rajinikanth przekazuje na cele społeczne połowę swoich dochodów[53].

Związki z polityką[edytuj | edytuj kod]

Przez wielu Tamilów uważany za naturalnego następcę M.G. Ramachandrana[54] (MGR), otaczanego boską czcią aktora i premiera stanowego (1977-1987). Od wielu zabiera głos w kwestiach politycznych, jednocześnie jednak zachowuje niejednoznaczną postawę odnośnie do możliwości czynnego zaangażowania się w życie polityczne[55]. Po raz pierwszy wyraził zainteresowanie polityką we wczesnych latach 90., początkowo zdecydowanie wspierając Ogólnoindyjską Drawidyjską Federację Postępu Anny (AIADMK) i jej sekretarz generalną Jayalalithę[34]. Z czasem, wraz z kolejnymi doniesieniami o korupcji w tej formacji zaczął wspierać Indyjski Kongres Narodowy (INC)[56]. Było to również widoczne w filmach, przykładowo na początku Muthu (1995) pojawia się Rajinikanth składający wyrazy uszanowania portretowi Mahatmy Gandhiego[57]. Magazyn Kumudam przewidywał wówczas, że poparcie aktora może dać Partii Kongresowej około 130 mandatów w 234-osobowym Zgromadzeniu Ustawodawczym Tamil Nadu[58]. Ostatecznie, po tym jak Kongres zawiązał koalicję z AIADMK przed wyborami stanowymi z 1996, Rajinikanth udzielił swego poparcia Drawidyjskiej Federacji Postępu (DMK) oraz zblokowanemu z nią ugrupowaniu Tamil Maanila Congress (TMC)[4]. Jedną z charakterystycznych cech przemówień lidera DMK, M. Karunanidhiego w kampanii wyborczej były wówczas częste odwołania do gwiazdora[34]. Uznaje się, iż Rajinikanth przyczynił się do zwycięstwa DMK w tamtej elekcji[34].

W licznych filmach z udziałem Rajinikantha można odnaleźć odniesienia do polityki. Wiele z nich wskazuje ponadto, że aktor ma, pomimo niejednoznacznych deklaracji w tym zakresie, ambicje przywódcze.

Rajinikanth dba także by być postrzegany jako spadkobierca tamilskich tradycji filmowo-politycznych. Na początku Bashy aktor składa hołd MGR[59], w Sivajim z kolei nawiązuje do drugiej, angażującej się politycznie legendy kina tamilskiego, Sivajiego Ganesana (między innymi poprzez naśladowanie jego tańca w jednej z piosenek[60]). Pod koniec tego filmu główny bohater, uprzednio ciężko skatowany przez przeciwników, niemal cudem odzyskuje siły by powrócić pod zmienionym nazwiskiem - M. G. Ravichandran. Swemu zdezorientowanemu wrogowi mówi natomiast jestem zarówno Sivajim jak i MGR, co jest bezpośrednią aluzją do obu legendarnych aktorów[60].

Poglądy religijne[edytuj | edytuj kod]

Pobożny hinduista[61], znany z odwiedzania świątyń i centrów pielgrzymkowych[14] przed premierą każdego ze swoich filmów. Przykładowo, w 2008 złożył wizytę w aśramie Prasanthi Nilayam związanym z Sathya Sai Babą[62]. W 2012 przekazał 100 mln rupii na rzecz świątyni w Mantralayi[63]. Oddany wyznawca Śiwy[64], często powołuje się na Raghavendrę Swamiego[65], Mahawatara Babadźiego[66], Satchidanandę Saraswatiego[67] i Ramanę Maharisziego[68]. W skład jednej z jego rezydencji wchodzi specjalne pomieszczenie, w którym regularnie, w odosobnieniu, modli się i medytuje[14].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

26 lutego 1981 poślubił Lathę Rangachari, również związaną zawodowo z tamilskim przemysłem filmowym. Ma dwie córki (Soundaryę i Aishwaryę)[14] oraz 2 wnuków (Yatrę i Lingę)[69]. Jego zięciem jest aktor i wokalista, Dhanush[14] oraz przemysłowiec Ashwin Ramkumar[14].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2000 został odznaczony Padmą Bhushan[10]. W latach 90. władze Pondicherry University chciały przyznać mu doktorat honorowy, Rajinikanth jednak odmówił jego przyjęcia[70]. W 1984 uhonorowany nagrodą Kalaimamani, przyznawaną przez rząd stanowy Tamil Nadu[71]. Otrzymał między innymi Chevalier Sivaji Ganesan Award for Excellence in Indian Cinema (2010)[72], MGR-Sivaji Award (2011)[73], MGR Award (1989)[71], Tamil Nadu State Film Award (1978, 1982[71], 1995, 1999, 2005[71], 2007[74]) oraz Nagrodę Filmfare dla najlepszego aktora tamilskiego (1984)[75].

Kult i popularność[edytuj | edytuj kod]

Rajinikanth z Aishwaryą Rai

Określany często jako najpopularniejszy współczesny aktor indyjski, otaczany jest kultem nierzadko przybierającym wymiar sakralny. Bywa zestawiany z Buddą[76] oraz Chrystusem[76].

Poświęconych mu jest kilkaset profili w serwisie Facebook[77], liczne konta w serwisie Twitter[78] oraz kanały w serwisie Youtube[79][80][81]. Funkcjonują również opisujące różne aspekty jego życia i działalności blogi[82][83][84] i strony internetowe[85][28][86]. Twórczość i sylwetka Rajinikantha są również tematami dyskusji na forach internetowych[87][88][89][90].

Przyznawane są nawiązujące do aktora nagrody filmowe - Superstar Rajini Award[21] i Rajinikanth Legendary Award[13]. Sam gwiazdor jest sceptycznie nastawiony do ustanawiania nagród swojego imienia[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Superstar Rajinikanth's biography. Intoday.in. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 2. a b Rajinikanth Profile. Veethi.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 3. a b c d Rajinikanth Biography. Oneindia.in. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 4. a b c d Rajinikanth. Nilacharal.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 5. Reel to real image, a tome. Thehindu.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 6. Profile and biodata of Tamil superstar Rajinikanth. Tamilspider.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 7. Rajini`s friends to renovate primary school. Sify.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 8. Meet the bus driver Rajni worked with. Rediff.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 9. a b Why Rajinikanth Rocks. Forbesindia.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 10. a b Rajinikanth, the Boss. Ndtv.com. [dostęp 2013-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 czerwca 2013)]. (ang.).
 11. Rajinikanth: Who Really Is the Super Star?. Forbesindia.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 12. K. Balachander speaks about Rajini. Tamilstar.com. [dostęp 2013-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)]. (ang.).
 13. a b c No more awards in my name, says Rajinikanth. Asianage.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 14. a b c d e f g h Birthday exclusive: Superstar Rajinikanth. Deccanchronicle.com. [dostęp 2013-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 grudnia 2012)]. (ang.).
 15. a b c d e f g h i j k l m n o p Superstar Rajinikanth. Tamilnadu.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 16. Actor Rajini. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 17. a b c d e f g Przemoc, nacjonalizm, tańce i wzruszenia Kollywood - tamilski przemysł filmowy. W: Małgorzata Straszewska: Nie tylko Bollywood. Grażyna Stachówna, Przemysław Piekarski (red.). Warszawa: Korporacja Ha!art, 2009, s. 438, seria: linia filmowa. ISBN 978-83-61407-30-0.
 18. For south Indian movie stars, the glitter is in their title. [dostęp 2013-06-04]. (ang.).
 19. Padayappa. Youtube.com. [dostęp 2013-06-04]. (ang.).
 20. Sivaji The Boss Telugu Full Movie. Youtube.com. [dostęp 2013-06-04]. (ang.).
 21. a b Showbitz: A memorable opportunity. Thehindu.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 22. Kollywood actors take the spiritual route. Indiatimes.com. [dostęp 2013-06-04]. (ang.).
 23. Superstar Rajini to turn lecturer for the masses. Behindwoods.com. [dostęp 2013-06-04]. (ang.).
 24. From conductor to superstar: Rajini’s in school books too. Firstpost.com. [dostęp 2013-06-04]. (ang.).
 25. Flashback: My Life and Times in Bollywood and Beyond. Books.google.pl. s. 240. [dostęp 2013-07-19]. (ang.).
 26. The Myth of Saint Thomas and the Mylapore Shiva Temple. Books.google.pl. s. 81. [dostęp 2013-07-19]. (ang.).
 27. Rajinikant e-fans.... Rajinifans.com. [dostęp 2013-06-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2013)]. (ang.).
 28. a b Super Star Rajinikanth. Rajinifans.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 29. True Box Office.... Moviecrow.com. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 30. Przemoc, nacjonalizm, tańce i wzruszenia Kollywood - tamilski przemysł filmowy. W: Małgorzata Straszewska: Nie tylko Bollywood. Grażyna Stachówna, Przemysław Piekarski (red.). Warszawa: Korporacja Ha!art, 2009, s. 438-439, seria: linia filmowa. ISBN 978-83-61407-30-0.
 31. a b c d e f Przemoc, nacjonalizm, tańce i wzruszenia Kollywood - tamilski przemysł filmowy. W: Małgorzata Straszewska: Nie tylko Bollywood. Grażyna Stachówna, Przemysław Piekarski (red.). Warszawa: Korporacja Ha!art, 2009, s. 439, seria: linia filmowa. ISBN 978-83-61407-30-0.
 32. Preminda Jacob: Celluloid Deities The Visual Culture of Cinema and Politics in South India. Lanham • Boulder • New York • Toronto • Plymouth, UK: Lexington Books, 2009, s. 178. ISBN 978-0-7391-3130-5.
 33. Sivaji (2007). Bollywood.pl. [dostęp 2013-07-12]. (ang.).
 34. a b c d Preminda Jacob: Celluloid Deities The Visual Culture of Cinema and Politics in South India. Lanham • Boulder • New York • Toronto • Plymouth, UK: Lexington Books, 2009, s. 176. ISBN 978-0-7391-3130-5.
 35. Znana jest już data premiery "Kuselan". Bollywood.pl. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
 36. a b Endhiran (2010). Bollywood.pl. [dostęp 2013-07-15]. (pol.).
 37. Endhiran - The Robot Expected Lifetime Business. Boxofficeindia.com. [dostęp 2013-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)]. (ang.).
 38. Avatar technology powers Rajnikant in Enthiran. Indianexpress.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 39. Rajinikanth: Filmography. Sify.com. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 40. 'Naan oru thadava sonna, nooru thadava sonna maadiri...'. Rediff.com. [dostęp 2013-07-12]. (ang.).
 41. a b Famous Dialogues and Quotes. Rajinikanthwebsite.com. [dostęp 2013-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 lipca 2014)]. (ang.).
 42. 'En vazhi, thani vazhi ...'. Rediff.com. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 43. 'Andavan solraan; Arunachalam mudikkaraan'. Rediff.com. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 44. Rajinikanth is above success and failure: Mohanlal. Zeenews.india.com. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 45. I never criticised Rajinikanth: Amitabh Bachchan. Indiatimes.com. [dostęp 2013-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-03)]. (ang.).
 46. Rajnikanth´s 61st Birthday, Amitabh Bachchan Wishes Good Health!. Indiatimes.com. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 47. An honour working with Rajinikanth the legend: Aishwarya. Tamilwire.net. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 48. Can't compare myself to the great Rajini: SRK. Ndtv.com. [dostęp 2013-07-11]. (ang.).
 49. Vijay to follow footsteps of Rajini. Vijayrulez.blogspot.com. [dostęp 2013-07-14]. (ang.).
 50. Godfather identifies God in Rajni. 600024.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 51. Rajinikanth is next to my parents: Ajith. Indiatimes.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 52. Watch Chandralekha Tamil Movie by Vijay 1/2. Youtube.com. [dostęp 2013-07-17]. (tamil.).
 53. Rajinikanth gives away half his income to charities: biographer Naman Ramachandran. Ibnlive.in.com. [dostęp 2013-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 grudnia 2012)]. (ang.).
 54. Vijaya Ramaswamy: Historical Dictionary of the Tamils Historical Dictionaries of Peoples and Cultures, No. 6. Lanham, Maryland • Toronto • Plymouth, UK: The Scarecrow Press, Inc., 2007, s. 201. ISBN 978-0-8108-5379-9.
 55. Rajinikanth creates waves with En vazhi thani vazhi speech. Kollytalk.com. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
 56. Rajini kanth. Filmreview.in. [dostęp 2013-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)]. (ang.).
 57. Muthu. Youtube.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 58. ELECTION CAMPAIGNING. Indiatimes.com. [dostęp 2013-07-09]. (ang.).
 59. Basha. Youtube.com. [dostęp 2013-07-14]. (tamil.).
 60. a b Preminda Jacob: Celluloid Deities The Visual Culture of Cinema and Politics in South India. Lanham • Boulder • New York • Toronto • Plymouth, UK: Lexington Books, 2009, s. 177. ISBN 978-0-7391-3130-5.
 61. The Rediff Election Interview/Cho Ramaswamy. Rediff.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 62. Rajinikanth in Puttaparthi. Hindu.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 63. Rajinikanth donates Rs 10 crore to temple. Bollywoodlife.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 64. Rajinikanth is a devotee of Lord Shiva. Fridaymoviez.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 65. Rajini blesses 'Mahaan' actor. Indiaglitz.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 66. Rajini's tribute to Babaji. Indiaglitz.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 67. Rajini Kanth. Telugucolours.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 68. KOLLYWOOD ‘DREAMS’ THAT NEVER WERE!. Behindwoods.com. [dostęp 2013-07-15]. (ang.).
 69. Rajinikanth's grandson named as "Linga". Allindiansite.com. [dostęp 2013-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 sierpnia 2013)]. (ang.).
 70. RAJINI REFUSE Doctorate. Reelpotti.blogspot.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 71. a b c d Rajinikanth Awards. Rajinikanth.com. [dostęp 2013-07-09]. (ang.).
 72. Rajinikanth Bio. Getcinemas.com. [dostęp 2013-07-08]. (ang.).
 73. Superstar Rajinikanth honored with M.G.R-Sivaji award. Reviews.in.88db.com. [dostęp 2013-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 lutego 2011)]. (ang.).
 74. Rajini, Kamal win best actor awards. Hindu.com. [dostęp 2013-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 października 2009)]. (ang.).
 75. Rajinikanth Awards. Oneindia.in. [dostęp 2013-07-09]. (ang.).
 76. a b PIX: Fans compare Rajnikanth to Hazare, Gandhi, Jesus!. Rediff.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 77. [%2241272275597%22%2C%22295812040541121%22%2C%22134286243291912%22&init=quick&tas=0.3404789556820551 Wszystkie wyniki]. Facebook.com. [dostęp 2013-03-29]. (pol.).
 78. RajiniKanth. Twitter.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 79. RBSINo1's channel. Youtube.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 80. Superstar Rajinikanth. Youtube.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 81. Rajini - The One & Only Super Star. Youtube.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 82. Media News about Thalaivar Rajinikanth from OnlySuperstar.com. Thalaivarnews.blogspot.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 83. Rajinikanth Photos. I-am-rajanikanth.blogspot.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 84. Super Star Rajinikanth Fans. Superstar-rajinifans.blogspot.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 85. Rajinifans.com.... Rajinifans.com. [dostęp 2013-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 czerwca 2013)]. (ang.).
 86. Thalaivar Rajini.... Thalaivarrajini.com. [dostęp 2013-07-10]. (tamil.).
 87. Padayappa - Ramya Krishnan zagina parol na Rajiniego. Bollywood.pl. [dostęp 2013-07-10]. (pol.).
 88. Sivaji - powrot Rajinikanta. Bollywood.pl. [dostęp 2013-07-10]. (pol.).
 89. RAJINI's Enthiran-The Biggest BB in Indian Cinema History-12. Mayyam.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).
 90. Super Star RAJINIKANTH IN AS Kochadaiyaan - ARR - Directed by Soundarya Rajnikanth. Mayyam.com. [dostęp 2013-07-10]. (ang.).