Religia w Sudanie Południowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół katolicki w Yirol
Katedra Najświętszej Marii Panny w Wau
Niedzielna msza katolików pod drzewem w Warrap

W Sudanie Południowym, w Afryce Wschodniej istnieje wolność wyznania zapewniona przez Konstytucję tego kraju. Rejestracja rządowa jest wymagana, mimo to wiele kościołów działa bez rejestracji. Pojawiają się doniesienia w związku z konfliktem, że zarówno siły rządowe jak i opozycyjne dopuszczają się nadużyć wobec ludności cywilnej[1].

Większość mieszkańców jest wyznawcami różnych odłamów chrześcijaństwa (głównie katolicyzmu i protestantyzmu). Znaczna mniejszość praktykuje tradycyjne religie plemienne i islam. W kraju miały miejsce ogromne przesiedlenia ludności wynikające z długotrwałego konfliktu, a duży odsetek regularnie migrujących pasterzy dodatkowo uniemożliwia dokładne oszacowanie populacji i demografii religijnej kraju[1].

Prezydent kraju Salva Kiir Mayardit jest katolikiem[1].

Chrześcijaństwo[edytuj | edytuj kod]

Chrześcijanie, głównie rzymskokatoliccy, anglikanie i prezbiterianie, stanowią około trzech piątych ludności Sudanu Południowego. Występowanie chrześcijaństwa jest wynikiem europejskich wysiłków misjonarskich, które rozpoczęły się w drugiej połowie XIX wieku[2]. Według danych World Christian Database z 2015 roku 35,6% populacji Sudanu Południowego stanowią katolicy, 13,6% było anglikanami (Kościół Episkopalny Sudanu) i 8,7% należało do innych wyznań protestanckich[3].

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego twierdzi, że posiada 46 486 wyznawców (0,4% populacji)[4], dwa główne Kościoły baptystyczne mają razem 22,5 tys. członków[5], a Świadkowie Jehowy 1677 głosicieli[6][7].

Religie plemienne[edytuj | edytuj kod]

Około jednej trzeciej ludności praktykuje tradycyjne religie[8]. Chociaż animiści w Sudanie Południowym mają pewne wspólne elementy wiary religijnej, każda grupa etniczna ma swoją własną rdzenną religię i wierzenia. Praktycznie wszystkie obecne tutaj tradycyjne religie podzielają koncepcję najwyższego ducha lub bóstwa, zwykle boga stwórcy[2].

Istnieją dwie koncepcje wszechświata: ziemski i niebieski lub widzialny i niewidzialny. Niebiański świat jest postrzegany jako zamieszkany przez istoty duchowe, których funkcją jest służenie jako pośrednicy lub posłańcy boga. W przypadku ludów nilotyckich duchy te identyfikowane są z przodkami. Najwyższe bóstwo jest przedmiotem rytuałów z wykorzystaniem muzyki i tańca[2].

Islam[edytuj | edytuj kod]

Islam w Sudanie Południowym jest obwiniany o bolesne doświadczenia ze strony rządów kierowanych przez islamistów z Chartumu, wraz z najazdami, zniewoleniami i kolonizacją, które miały miejsce przed uzyskaniem niepodległości od Sudanu[9]. W 1983 roku władze Chartumu w całym Sudanie wprowadziły prawo szariatu i tym samym rozpoczęły wojnę domową, która pochłonęła ponad milion ofiar. Dla rządzących Sudanem fundamentalistów niewolnictwo okazało się skuteczną bronią w islamizacji i arabizacji kraju[10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 2018 Report on International Religious Freedom - South Sudan [online], Refworld [dostęp 2020-05-05] (ang.).
  2. a b c South Sudan, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2020-05-05] (ang.).
  3. South Sudan, Religion And Social Profile [online], The Arda [dostęp 2020-05-05].
  4. GC - ECD - SOUTH SUDAN ATTACHED TERRITORY [online], adventistyearbook.org [dostęp 2020-05-05] (ang.).
  5. Baptist World Alliance - Statistics [online], bwanet.org [dostęp 2020-05-05] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-27].
  6. Sudan Południowy – Ilu tam jest Świadków Jehowy [online], jw.org [dostęp 2023-01-16].
  7. Watchtower, Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy w poszczególnych krajach w roku 2022 [online], jw.org [dostęp 2023-01-16].
  8. South Sudan - Religion [online], Joshua Project [dostęp 2020-05-05].
  9. Rainer Rothfuss, The Role of Religion in the Formation of a New State on the World Map: South Sudan [online], Research Gate, 2013 [dostęp 2020-05-05] (ang.).
  10. Krakowskie Studia Miedzynarodowe 2007/1, Oficyna Wydawnicza AFM Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne Sp. z o.o., 12 stycznia 2007 [dostęp 2020-05-05] (pol.).