Rezerwat Baszkirski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rezerwat Baszkirski
Башкирский государственный природный заповедник
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Republika

 Baszkortostan

Położenie

Ural Południowy

Data utworzenia

czerwiec 1930

Powierzchnia

496 km²

Ochrona

kategoria IUCNIa (ścisły rezerwat przyrody)

Położenie na mapie Baszkortostanu
Mapa konturowa Baszkortostanu, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Rezerwat Baszkirski”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Rezerwat Baszkirski”
Ziemia53°20′44″N 57°46′40″E/53,345556 57,777778
Strona internetowa

Rezerwat Baszkirski[1] (ros. Башкирский государственный природный заповедник, baszk. Башҡортостан дәүләт ҡурсаулығы) – jeden z najstarszych ścisłych rezerwatów przyrody (zapowiedników) w Rosji, znajdujący się w Republice Baszkortostanu (rejon burziański), w centrum Uralu Południowego. Jego obszar wynosi 496,09 km²[2].

Rezerwat został utworzony w czerwcu 1930 roku. W 1951 roku duża część rezerwatów przyrody w Rosji, w tym baszkirski, została zlikwidowana. Rezerwat Baszkirski przywrócono dzięki staraniom naukowców w listopadzie 1958 roku[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat obejmuje pasmo górskie Południowy Krak (zachodnia część rezerwatu) i częściowo pasmo Uraltau (wschodnia część rezerwatu). Wysokość grzbietów wynosi 600–700 m n.p.m. Pokryte są one sosnowymi, brzozowymi i modrzewiowymi lasami. W rezerwacie występuje dużo małych rzek i strumieni. Wszystkie należą do dorzecza rzek Biełaja i Ural[3].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Położenie rezerwatu na skrzyżowaniu Europy i Azji determinuje wysoką różnorodność biologiczną na jego terytorium. Spotykają się tu przedstawiciele roślinności syberyjskiej i europejskiej, arktycznej i środkowoazjatyckiej. W rezerwacie występuje wiele gatunków roślin, w tym 111 chronionych.

Żyje tu 275 gatunków zwierząt kręgowych, w tym 17 gatunków ryb, 3 – płazów, 6 – gadów, 196 gatunków ptaków i 53 gatunki ssaków.

W lasach zamieszkują, m.in. niedźwiedzie brunatne, kuny, wydry, norki, lisy, gronostaje, wilki, rysie, a także łosie, jelenie, sarny, dziki, cietrzewie, głuszce, bieliki i orły przednie[4][5].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat rezerwatu jest kontynentalny. Średnia temperatura roczna powietrza wynosi 1 °C. Najzimniejsze miesiące to styczeń (średnia miesięczna temperatura to -16 °C) i luty (-17 °C). Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (średnia miesięczna temperatura wynosi 13 °C).

W rezerwacie występuje rocznie średnio 550 mm opadów. Deszcze są najczęstsze w czerwcu i lipcu[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]