Richard A. Cohen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Richard A. Cohen (ur. 1952) amerykański psychoterapeuta, który twierdzi, że jest byłym homoseksualistą[1]. Obecnie ma żonę i trójkę dzieci. Specjalizuje się w terapii mającej na celu zmianę orientacji seksualnej z homoseksualnej na heteroseksualną (zob. terapia reparatywna). Założyciel i dyrektor International Healing Foundation (Międzynarodowej Fundacji Uzdrowienia, IHF) z siedzibą w Waszyngtonie. Członek stowarzyszeń chrześcijańskich doradców oraz organizacji zajmujących się badaniami i terapii SSA. Skuteczność jego metody potwierdza historia jego życia, a także osób, którym towarzyszył w procesie zdrowienia. Autor książek Wyjść na prostą. Rozumienie i uzdrawianie homoseksualizmu, w której szczegółowo opisał wszystkie etapy wychodzenia z homoseksualizmu, oraz Gdy twoje dziecko jest gejem.

Richard Cohen następująco opisuje swoje podejście terapeutyczne:

"Homoseksualizm ma wiele różnych przyczyn. Potrzeba miłości i zainteresowania ze strony rodzica tej samej płci, konieczność identyfikacji z tą samą płcią i lęk przed bliskością osoby odmiennej płci są głównymi bodźcami postępowania kobiet i mężczyzn ze skłonnościami homoseksualnymi. Wielu z nich poszukuje zmiany swojej orientacji homoseksualnej na heteroseksualną."[2] Wśród przyczyn homoseksualizmu wymienia m.in. brak więzi emocjonalnej między ojcem i synem lub matką i córką, zależność emocjonalną od rodzica przeciwnej płci, brak lub zbyt mała ilość więzi z rówieśnikami tej samej płci, nadwrażliwość emocjonalna, doświadczenie przemocy na tle seksualnym.

Wypowiadając się w Sejmie RP, wskazywał: "Homoseksualizm zawsze jest symptomem niewyleczonych ran z dzieciństwa i niezaspokojonej potrzeby miłości". Mówił o tym, że on sam był dzieckiem nieakceptowanym przez ojca i molestowanym seksualnie przez wujka.

Przyznał, że przez wiele lat spotykał się z mężczyznami. "W ich ramionach szukałem niezaspokojonej miłości ojca" - wyjaśnił. Oświadczył, że dopiero kiedy zrozumiał istotę homoseksualizmu, zdał sobie sprawę, że można się z niego wyleczyć.

Twierdzi, że opracował metodę leczenia homoseksualizmu, w której najważniejsze jest zrozumienie jego przyczyn i uzyskanie pomocy. Jego zdaniem "konieczne jest doprowadzenie do zmiany, zazwyczaj negatywnego, stosunku społeczeństwa do takich osób. Uprzedzenia wobec homoseksualistów są bardzo niestosowne i szkodliwe" - zaznaczył[3].

Po spłodzeniu dwóch synów Cohen miał romans z mężczyzną w Nowym Jorku, którego opisał jako swojego chłopaka i z którym wiele podróżował. Romans trwał 3 lata. Było to jednak przed jego całkowitą zmianą orientacji seksualnej, która, jak twierdzi, miała miejsce dopiero w 1987 roku[4].

W 2002 roku został wydalony z American Counseling Association za wielokrotne naruszenia etyki terapeutycznej[5]. Sam Cohen twierdzi, że rzeczywistym powodem jest nienawiść ze strony osób o skłonnościach homoseksualnych niezgadzających się z jego tezami, w tym prezesa ACA, który w celu wydalenia go wykorzystał jednostkowy przypadek pacjenta Cohena, który wniósł przeciw niemu oskarżenie do sądu[6].

Cohen kilkakrotnie przebywał w Polsce, na zaproszenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Telewizji Trwam, Radia Maryja,lubelskiej grupy Odwaga i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]