Roman Kostrzewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Roman Kostrzewski
Ilustracja
Kostrzewski podczas występu z grupą Kat & Roman Kostrzewski (2010)
Imię i nazwisko Roman Ryszard Kostrzewski
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1960
Piekary Śląskie
Pochodzenie Polska
Gatunki thrash metal[1], heavy metal, dark wave[2], rock[2], ambient[2]
Zawód wokalista, autor tekstów, muzyk
Aktywność od 1981
Wydawnictwo Mystic Production
Zespoły
Kat (1981-2004)
Alkatraz (2000-2002)
Kat & Roman Kostrzewski (od 2004)
Strona internetowa

Roman Ryszard Kostrzewski (ur. 15 lutego 1960[3][4]) – polski muzyk, wokalista i autor tekstów. Przez wiele lat śpiewał w zespole Kat, założył też grupę Alkatraz. Obecnie Kat & Roman Kostrzewski. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[5].

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Roman Kostrzewski spotkał muzyków Kata 12 grudnia 1981 roku na pierwszej edycji festiwalu Silesian Rock w Bytomiu. Wkrótce dołączył do zespołu. Stosunkowo szybko Kat osiągnął akceptację publiczności, która w 1984 r. podczas festiwalu w Jarocinie, nagrodziła zespół najwyższym wyróżnieniem. Trasa z Hanoi Rocks szybkimi krokami wprowadziła zespół na szczyty polskiego rocka. W 1985 r. Kat nagrał pierwszą płytę – 666 i jej anglojęzyczny odpowiednik Metal and Hell. Po spektakularnych koncertach nagrał Oddech wymarłych światów, po czym w wyniku nieporozumień muzyków, Kat zamilkł. Wokalista udzielał się w różnych projektach muzyków „Leśniczówki”: Józefem Skrzekiem, Leszkiem Winderem, Jerzym Kawalcem i innymi śląskimi muzykami. Po zmianach składu w zespole Kat (dochodzą Jacek Regulski i Krzysztof Oset), wokalista ponownie podjął pracę nad następnym albumem Bastard ze „Łzą dla cieniów minionych” (tekst i kompozycja – Roman Kostrzewski). Pierwszy dzień sprzedaży zbiegł się z kolejnym udanym występem w Jarocinie, gdzie sprzedano 4000 kaset.

W roku 1993 w Wiśle zespół nagrał płytę Ballady, prezentującą łagodniejszą muzykę.

Kostrzewski stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych wokalistów polskiego metalu. Duża w tym zasługa jego kontrowersyjnych tekstów – w których od początku przewijał się bunt przeciw Bogu, magia i okultyzm – oraz jego charakterystycznego głosu i sposobu śpiewania. Otwarcie przyznaje się do fascynacji twórczością Tadeusza Micińskiego czy Marka Twaina, których twórczość przeniknęła poezję utworów Kata, Alkatraz i indywidualnych projektach muzycznych.

1995 rok przyniósł pierwsze solowe przedsięwzięcie muzyka. Wybór padł na Biblię Satanistyczną Antona Szandora LaVeya. Kostrzewski recytuje w specyficzny sposób przetłumaczone fragmenty tego dzieła. Na dwukasetowym nagraniu gościnnie zagrali Jacek Regulski i Piotr Luczyk, gitarzyści Kata, oraz Józef Skrzek. Pozycja ta wywołała mocne kontrowersje, odezwało się wiele głosów oskarżających muzyka o propagowanie satanizmu. Już wcześniej występy zespołu Kat wywoływały protesty środowisk kościelnych. Kostrzewski odpierał zarzuty, odcinając się od aktów wandalizmu i zwracając uwagę na filozoficzne aspekty satanizmu, zawarte w książce LaVeya. Ostatecznie album trafił do niewielu sklepów.

Wcześniej, w 1986 r. miała miejsce pamiętna dyskusja Kostrzewskiego z księdzem, zarejestrowana przez telewizję BBC w dokumencie Moja krew, twoja krew na festiwalu w Jarocinie.

W roku 1999 nagrał dwupłytowe Listy z ziemi na podstawie dzieła Marka Twaina o tym samym tytule. Grającego na klawiszach Kostrzewskiego wspomógł ponownie Józef Skrzek. Nagraniem i miksem zajął się Jacek Regulski. Wcześniej jednak, zespół nagrywa najbardziej klimatycznie dopracowany album ...Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach. Treści zawarte na płycie były solą w oku realizatora nagrań, który usłyszawszy je, nie miał ochoty dalej nagrywać albumu. Zespół również nie był zadowolony z wokalisty obawiając się ataków mediów. Album rzeczywiście nie był eksploatowany w mediach, ale to nie przeszkodziło Różom... osiągnąć sukces na miarę najlepszych płyt zespołu. Praca nad płytą ujawniła animozje w zespole. Wiosną 1999 r. z zespołu odszedł Piotr Luczyk. Z nowym gitarzystą Kat wyruszył w ostatnią trasę z Jackiem Regulskim. Muzyk jesienią, jadąc motocyklem ginie w wypadku. Kat zawiesza działalność.

Wokalista założył zespół Alkatraz i nagrał z nim w 2001 r. płytę Error, łączącą wymykającą się klasyfikacji muzykę metalową z niespotykanymi wcześniej u niego tekstami, będącymi pełnymi kpiny i rozczarowania komentarzami do aktualnej sytuacji w Polsce. Wśród pobocznych projektów można jeszcze wymienić gościnny występ w jednym utworze na płycie blackmetalowego zespołu Besatt. Udzielił też swojego wokalu w utworze „Serce dzwonu” new metalowego zespołu Absynth.

Podczas koncertów Alkatraz Irek Loth zastępuje dotychczasowego perkusistę, co katalizuje ponowne zbliżenie muzyków Kat. Wraz z reaktywacją w roku 2002 odbywa z nim trasę koncertową oraz zarejestrowany na płycie i DVD występ przed Iron Maiden w Hali Ludowej we Wrocławiu. Po tym koncercie rozpoczyna solową działalność koncertową z zalążkami muzyki przygotowywanej do albumu Woda.

W zespole następuje kolejny rozłam wywołany medialnie wyrażonymi pomówieniami gitarzysty Piotra Luczyka. Kostrzewski świadom swojego znaczenia względem publiczności ogłasza kontynuację katowskiej twórczości. Wraz z „nowymi” muzykami i dotychczasowym perkusistą Kata Ireneuszem Lothem wyrusza na trasę pod nazwą Kat & Roman Kostrzewski. Od 2004 r. zespół koncertuje do dnia dzisiejszego. Po nagraniu koncertowej płyty DVD Życie po życiu w 2007 r. zespół pracuje nad płytą studyjną.

W listopadzie 2007 r. na rynek trafia solowy projekt Woda. Autor ujawnia w nim swobodę twórczą i wchodzi w rejony głębi własnej psyche, gdzie obrazy rzeczywistości mieszają się z wyobraźnią. Muzyka ponownie trudna do sklasyfikowania, adoruje słuchacza balladowymi klimatycznymi utworami, pełnymi niespotykanych brzmień i melodyjnością otwartą dla przekazu uczuć.

Twórczość Romana Kostrzewskiego wydawana jest przez Mystic Production

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Roman Kostrzewski wychował się w domu dziecka, co, jak sam przyznaje, odcisnęło piętno na jego późniejszych tekstach i światopoglądzie. Rozwiedziony. Ma córki Natalię[6] i Carmen[7] oraz synów Natana[7] i Juliana[8].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Mateusz Żyła, Roman Kostrzewski, Roman Kostrzewski. Głos z ciemności, 2016, Wydawnictwo SQN, ​ISBN 978-83-7924-704-2

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Kat & Roman Kostrzewski, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Alkatraz (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.

KAT[edytuj | edytuj kod]

Albumy solowe[edytuj | edytuj kod]

 • Biblia Satanistyczna (1995, KAT S.C.)
 • Listy z Ziemi (1999, DBC)
 • Woda (2007, Mystic Production)

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Encyclopaedia Metallum - Kat & Roman Kostrzewski (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-11-13].
 2. a b c Encyclopaedia Metallum - Roman Kostrzewski (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-11-13].
 3. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński, Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 223, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
 4. Kat & Roman Kostrzewski - Strona główna (pol.). www.facebook.com. [dostęp 2019-03-19].
 5. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 6. Lesław Dutkowski, Dźwięki w służbie klimatu, onet.pl, 19 grudnia 2007 [dostęp 2013-07-25] (pol.).
 7. a b Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke, Roman Kostrzewski, PLAYBOY nr 6, 2011 rok / wywiadowcy.pl [dostęp 2013-07-25] (pol.).
 8. Grzesiek Kszczotek, Roman Kostrzewski: Living in the material world, terazrock.pl, 22 lipca 2013 [dostęp 2013-07-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]