Ruch Obywatelski i Republikański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruch Obywatelski i Republikański
Lider Jean-Luc Laurent
Data założenia 1993/2003
Adres siedziby Paryż
Ideologia polityczna socjaldemokracja, eurosceptycyzm
Barwy czerwony
Strona internetowa

Ruch Obywatelski i Republikański (fr. Mouvement républicain et citoyen, MRC) – francuska lewicowa partia polityczna, działająca od 1993.

Ruch Obywatelski i Biegun Republikański[edytuj | edytuj kod]

Partia jako Ruch Obywatelski (Mouvement des citoyens) została założona w 1993 z inicjatywy ministra Jeana-Pierre'a Chevènementa, który odszedł z Partii Socjalistycznej, sprzeciwiając się m.in. proeuropejskiej polityce jego ugrupowania. Ruch pod tą nazwą w ramach PS funkcjonował od 1992, w trakcie kampanii referendalnej jego liderzy opowiadali się za odrzuceniem traktatu z Maastricht.

Do MDC przystąpiło trzech posłów i jeden senator. W wyborach prezydenckich w 1995 partia poparła wspólnego kandydata lewicy, premiera Lionela Jospina. Dwa lata później w wyborach do Zgromadzenia Narodowego uczestniczyła we wspólnym lewicowym bloku, uzyskując siedem mandatów deputowanych. W nowym rządzie Jean-Pierre Chevènement objął urząd ministra spraw wewnętrznych, którego demonstracyjnie zrzekł się w 2000, sprzeciwiając się planom przyznania Korsyce większej autonomii[1]. Rok wcześniej Ruch wprowadził dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego.

Lider MDC zadeklarował swój udział w wyborach prezydenckich w 2002. Na początku tego samego roku został utworzony Biegun Republikański (Pôle républicain), skupiający Ruch Obywatelski i kilka niszowych eurosceptycznych frakcji politycznych, które wsparły tę kandydaturę. W pierwszej turze Jean-Pierre Chevènement otrzymał ponad 5% głosów.

W wyborach do parlamentu w tym samym roku partia poniosła porażkę, startując samodzielnie i tracąc całą swoją reprezentację w Zgromadzeniu Narodowym.

Ruch Obywatelski i Republikański[edytuj | edytuj kod]

W dniach 25 i 26 stycznia 2003 odbył się kongres założycieli Ruchu Obywatelskiego i Republikańskiego, powstałego w oparciu o MDC i PR. Rok później partia wprowadziła kilkunastu przedstawicieli do rad regionalnych. W 2007 MRC poparł Ségolène Royal jako kandydatkę na urząd prezydenta. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku jego przedstawiciele kandydowali z poparciem socjalistów. Jedynym posłem republikanów został Christian Hutin z departamentu Nord. W 2008 Jean-Pierre Chevènement został wybrany w skład Senatu. W kolejnych latach Ruch Obywatelski i Republikański kontynuował ścisłą współpracę z Partią Socjalistyczną. W wyborach parlamentarnych w 2012 kandydaci MRC uzyskali trzy mandaty w Zgromadzeniu Narodowym XIV kadencji[2]. W 2017 do Zgromadzenia Narodowego z ramienia MRC został wybrany jeden poseł (ponownie Christian Hutin).

W listopadzie 2018 grupa działaczy doprowadziła do rozłamu w partii, reaktywując Ruch Obywatelski, na czele którego stanął Jean-Marie Alexandre[3].

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

MDC (przewodniczący):

MRC (pierwszy sekretarz):

MRC (przewodniczący):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Campaigning In France, An Old Hand Is a Wild Card (ang.). nytimes.com, 14 kwietnia 2002. [dostęp 2016-08-07].
  2. 3 députés pour le MRC! (fr.). mrc-france.org, 18 czerwca 2012. [dostęp 2016-08-07].
  3. Le mot du 1er Secrétaire (fr.). lemouvementdescitoyens.fr. [dostęp 2020-05-05].
  4. Leaders of France (ang.). zarate.eu. [dostęp 2016-08-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]