Ruch Obywatelski i Republikański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruch Obywatelski i Republikański
Lider Jean-Luc Laurent
Data założenia 1993/2003
Adres siedziby 9 rue du Faubourg Poissonnière
75009 Paryż
Ideologia polityczna socjaldemokracja, eurosceptycyzm
Barwy czerwony
strona oficjalna

Ruch Obywatelski i Republikański (fr. Mouvement républicain et citoyen, MRC) – francuska lewicowa partia polityczna, działająca od 1993.

Ruch Obywatelski i Biegun Republikański[edytuj]

Partia jako Ruch Obywatelski (Mouvement des citoyens) została założona w 1993 z inicjatywy ministra Jeana-Pierre'a Chevènementa, który odszedł z Partii Socjalistycznej, sprzeciwiając się m.in. proeuropejskiej polityce jego ugrupowania. Ruch pod tą nazwą w ramach PS funkcjonował od 1992, w trakcie kampanii referendalnej jego liderzy opowiadali się za odrzuceniem traktatu z Maastricht.

Do MDC przystąpiło trzech posłów i jeden senator. W wyborach prezydenckich w 1995 partia poparła wspólnego kandydata lewicy, premiera Lionela Jospina. Dwa lata później w wyborach do Zgromadzenia Narodowego uczestniczyła we wspólnym lewicowym bloku, uzyskując siedem mandatów deputowanych. W nowym rządzie Jean-Pierre Chevènement objął urząd ministra spraw wewnętrznych, którego demonstracyjnie zrzekł się w 2000, sprzeciwiając się planom przyznania Korsyce większej autonomii[1]. Rok wcześniej Ruch wprowadził dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego.

Lider MDC zadeklarował swój udział w wyborach prezydenckich w 2002. Na początku tego samego roku został utworzony Biegun Republikański (Pôle républicain), skupiający Ruch Obywatelski i kilka niszowych eurosceptycznych frakcji politycznych, które wsparły tę kandydaturę. W pierwszej turze Jean-Pierre Chevènement otrzymał ponad 5% głosów.

W wyborach do parlamentu w tym samym roku partia poniosła porażkę, startując samodzielnie i tracąc całą swoją reprezentację w Zgromadzeniu Narodowym.

Ruch Obywatelski i Republikański[edytuj]

W dniach 25 i 26 stycznia 2003 odbył się kongres założycieli Ruchu Obywatelskiego i Republikańskiego, powstałego w oparciu o MDC i PR. Rok później partia wprowadziła kilkunastu przedstawicieli do rad regionalnych. W 2007 MRC poparł Ségolène Royal jako kandydatkę na urząd prezydenta. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku jego przedstawiciele kandydowali z poparciem socjalistów. Jedynym posłem republikanów został Christian Hutin z departamentu Nord. W 2008 Jean-Pierre Chevènement został wybrany w skład Senatu. W kolejnych latach Ruch Obywatelski i Republikański kontynuował ścisłą współpracę z Partią Socjalistyczną. W wyborach parlamentarnych w 2012 kandydaci MRC uzyskali trzy mandaty w Zgromadzeniu Narodowym XIV kadencji[2].

Przewodniczący[edytuj]

MDC:

MRC:

  • 2003–2004: Georges Sarre
  • 2004–2010: Jean-Pierre Chevènement
  • od 2010: Jean-Luc Laurent

Przypisy

Bibliografia[edytuj]